یک دقیقه می‌بینی صدای دانیال طبیعی است و دقیقه بعد به‌زور می‌‌تواند حتی یک جمله را به گونه ای که از کنترل خارج نشود بیان کند: یک دقیقه صدایش بلند است، دقیقه بعد آرام و بعد دوباره بلند می‌شود. نه، سرماخوردگی یا گلودرد نیست. درواقع، همه چیز عادی به‌نظر می‌رسد—اما هیچ‌ چیز عادی به گوش نمی‌رسد!

چه چیز موجب تغییر صدای من می‌شود؟

بدن پسران در سن بلوغ شروع به تولید هورمون تستوسترون (تلفظ می‌شود تِس توس تِرون) می‌کند که موجب تغییرات زیادی در قسمت‌های مختلف بدن ازجمله صدا می‌شود. حنجره در این سن بزرگ‌تر می‌شود. حنجره که در گلو در بالای نای قرار گرفته است، شبیه به لوله‌ای خالی به طول 5 سانتی‌متر است که مسئول ایجاد صدای شماست. در سرتاسر حنجره دو عضله قرار دارند که تارهای صوتی نام دارند که مثل نوارهای لاستیکی می‌باشند. وقتی نفس می‌کشید، تارهای صوتی شما بر روی دیواره‌های حنجره استراحت می‌‌کنند و برای وارد و خارج شدن هوا به داخل ریه‌ها به‌طور کامل باز می‌شوند. وقتی صحبت می‌کنید، تارهای صوتی شما با کشیده شدن روی حنجره، به‌سمت هم بسته می‌شوند. هوا از ریه‌ها معمولاً به‌سمت تارهای صوتی بیرون رانده‌ می‌شود و باعث لرزش آنها و ایجاد صدا می‌گردد. وقتی صدایتان را آرام‌ می‌کنید، تارهای صوتی شما در حال استراحت و شل‌تر هستند. وقتی صدایتان را بالاتر می‌برید، تارهای صوتیتان سفت‌تر می‌شوند (وقتی صدایتان را تنظیم می‌کنید می‌توانید این تفاوت را احساس کنید). با رشد حنجره، تارهای صوتی بلند‌تر و ضخیم‌تر می‌شوند. همچنین استخوان‌های صورتتان هم شروع به رشد می‌کنند. حفره‌های درون سینوس‌ها، بینی و پشت گلو بزرگ‌تر شده و فضای بزرگ‌تری روی صورت ایجاد می‌کنند که فضای بیشتری به پژواک صدای شما می‌دهد. همه این عوامل باعث می‌شود صدایتان بم‌تر به گوش برسد. یک گیتار را درنظر بگیرید. وقتی یک سیم نازک کشیده می‌شود، ارتعاش کرده و صدایی بلند ایجاد می‌کند. وقتی یک سیم ضخیم‌تر کشیده می‌شود، موقع ارتعاش صدای بم‌تری ایجاد می‌کند. درمورد صدای شما هم همینطور است. قبل از رشدتان، حنجره شما نسبتاً کوچک است و تارهای صوتیتان هم تقریباً نازک هستند. به همین دلیل صدایتان بلند و بچگانه است. اما با رشد استخوان‌ها، غضروف‌ها و تارهای صوتی، صدایتان کم‌کم شبیه به صدای بزرگسالان می‌شود. درکنار سایر تغییراتی که بدنتان متحمل می‌شود، ممکن است متوجه شوید که شکل ناحیه گلویتان کمی تغییر می‌کند. وقتی حنجره در پسران بزرگ‌تر می‌شود، در داخل گردن به یک زاویه دیگر کج می‌شود. بخشی از آن در قسمتی از گردن که درجلوی گلو قرار دارد جلو می‌آید و خرخره را تشکیل می‌دهد. در دخترها هم حنجره بزرگ‌تر می‌شود اما نه به‌اندازه پسران. به همین خاطر است که دخترها خرخره ندارند.

چه وقت صدایم تغییر می‌کند؟

احتمالاً متوجه شده‌اید که بعضی از دوستانتان صدایشان دورگه شده است و بعضی‌هایشان دیگر صدای بم‌‌تری پیدا کرده‌اند و بعضی‌ها هم هنوز همان صدای دوران بچگیشان را دارند. زمان‌بندی تغییر صدا در هرکس متفاوت است، به‌همین‌دلیل بعضی صداها زودتر شروع به تغییر می‌‌کنند و برخی دیرتر. به‌طورکلی صدای پسران بین سن 11 تا 15 سالگی شروع به تغییر می‌کند--البته ممکن است در برخی افراد زودتر یا دیرتر از این زمان باشد. همه‌چیز به این بستگی دارد که چه زمان فرد وارد دوران بلوغ می‌شود.

چرا کنترل صدایم اینقدر سخت است؟

وقتی بدنتان به این تغییرات عادت می‌کند، کنترل صدایتان کمی سخت می‌شود. به این علت صدای پسران دورگه می‌شود که بدنشان درحال عادت کردن به بزرگ شدن اندازه حنجره است. خوشبختانه، دورگه شدن صدا مسئله‌ای موقتی است و چند ماه بیشتر طول نمی‌کشد و حتی درطول آن زمان هم صدایتان همیشه هم غیرقابل کنترل نیست. صدای بعضی از پسرها تدریجی افت می‌کند و صدای بعضی دیگر سریع. شاید این مسئله به شما استرس دهد یا موجب خجالتتان شود اما باید بدانید که بقیه این را خوب درک می‌کنند—مخصوصاً دوستان یا برادرهایتان که این دوران را سپری کرده باشند. این مسئله برای همه مردها پیش می‌آید و وقتی اتفاق می‌افتد عادت کردن به حنجره بزرگ‌تر و صدای جدیدتان کمی طول می‌‌کشد.

صدایم چقدر بم می‌شود؟

اینکه چقدر صدایتان بم می‌شود به ژنتیک شما بستگی دارد: هرچه حنجره‌تان بزرگ‌تر شود، تارهای صوتی ضخیم‌تر،فضای ‌پژواک وسیع‌تر و صدا بم‌تر می‌شود. وقتی حنجره رشد کرد، صدایتان ثابت‌تر شده و کنترل آن ساده‌تر می‌شود. اما حتی در آن زمان هم هنوز صدایتان کاملاً رشد نکرده است! حتی پس از تغییر سریعی که در دوران نوجوانی دارید، باز هم صدایتان در حال رشد است. گرچه دوران دورگه بودن صدا خیلی طول نمی‌کشد اما صدای اکثر پسران تا اواخر دوره 20 سالگیشان هنوز تغییر می‌کند.

 منبع: Kidspersia.com

سوالات دخترها در زمان بلوغ

در طی دوران بلوغ و حتی چند سال بعد از آن، سوِالات زیادی در ذهن دختران جوان مطرح می‌شود که گاهی بدون جواب می‌ماند و همین مسئله اضطراب زیادی در آنها ایجاد می‌کند. اگر والدین در پاسخگویی به این ۵ سوال شایع دقت کنند و پاسخ دقیق بدهند، نگرانی و اضطراب دخترانشان را به میزان قابل توجهی کاهش می دهند.

۱ ) تغییر رنگ در ترشحات مجرای تناسلی آیا طبیعی است یا نشانه‌ای از یک بیماری؟
قبل از هر چیز باید بدانید ترشحات طبیعی مهبل فواید متعددی دارد: مهبل را تمیز و مرطوب نگه می‌دارد و در پیشگیری از عفونت آن کمک می‌کند. اگر چه رنگ، مقدار و حالت ترشحات مهبل در دوران قبل و بعد از عادت ماهیانه تغییر می‌کند و این مسئله کاملا طبیعی است اما گاهی تغییر در این ترشحات نشانه‌ای از وجود مشکل است. ترشحات طبیعی مهبل هر از گاهی تغییر می‌کند: رقیق، چسبنده،‌ غلیظ، حالت کشسانی، در مجموع حالت آن متغیر است. نکته مهم در ترشحات مهبل آن است که باید شفاف،‌سفید و یا شیری مایل به سفید باشند. در مواردی که مشکلی وجود دارد، ترشحات دچار تغییراتی می‌شود، بوی آن تغییر کرده و نامطبوع می‌شود،‌رنگ‌ آن سبز، خاکستری و یا حالتی دقیقا شبیه ترشحات عفونی می‌شود،‌ در مهبل حالت خارش، ‌سوزش،‌ تورم و قرمزی بوجود می‌آید و یا حتی گاهی از مهبل در دورانی به‌غیر از عادت ماهیانه خون خارج می‌شود که در این موارد باید حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه شود. معمولا عفونت مهبل(باکتریایی یا قارچی) عامل شایعی در تغییر ترشحات آن است که بهتر است نسبت به این مسئله دقیق باشید.در عفونت قارچی مهبل‌ ترشحات بسیار سفید و غلیظ می‌شوند و شکل پیدا می‌کنند،‌بوی ترشحات تند است و حالت خارش و سوزش در مهبل حس می‌شود. در عفونتی که توسط باکتری ایجاد می‌شود، مقدار ترشحات زیادتر می‌شود و حالت کف‌آلود پیدا کرده، به رنگ خاکستری در می‌آید. بوی ترشحات بسیار نامطبوع شده و مثل بوی ماهی می‌شود. با مشاهده هر یک از علائم ذکر شده فورا به پزشک مراجعه کنید.

۲ )من که سنم از سن بلوغ گذشته، پس چرا عادت ماهیانه نمی شوم؟
عادت ماهیانه دختران بعد از رسیدن به بلوغ اتفاق می‌افتد که البته سن بلوغ بین ۸ تا ۱۳ سال در دختران متفاوت است. اما اینکه بعضی دخترها زودتر و یا دیرتر به بلوغ برسند، طبیعی است. معمولا اولین عادت ماهیانه ۲ تا ۲/۵ سال بعد از اولین نشانه‌های بلوغ (که اغلب رشد پستان‌هاست) اتفاق می‌افتد. البته در بعضی‌ دخترها کمتر از یک‌سال بعد از بلوغ و یا ۳ سال بعد از بلوغ هم عادت ماهیانه دیده می‌شود که طبیعی است. روش دیگری که بتوان زمان اولین عادت ماهیانه را حدس زد، ترشحات مهبل است که حدود ۶ ماه قبل از اولین عادت ماهیانه این ترشحات به صورت شفاف، سفید و مخاطی شکل دیده می‌‌شوند. سن اولین عادت ماهیانه به ارث هم بستگی دارد و شاید در مادر هم این اتفاق دیرتر افتاده باشد، بنابراین صرف اینکه ۱۴ سالگی گذشته و عادت ماهیانه رخ نداده مشکل‌ساز نیست. دیرتر شروع شدن عادت ماهیانه به عواملی دیگر هم بستگی دارد مثل لاغری شدید، ‌کم‌خوری عصبی،‌ورزشکار بودن (ورزش شدید و دائمی)، استرس‌های شدید یا بعضی بیماری‌های خاص هم در تاخیر عادت ماهیانه دخالت دارند.

۳ ) کوچک ماندن سینه‌ها یعنی اختلا‌ل در روند بلوغ؟
تفاوت اندازه پستان‌ها کاملا طبیعی است. به‌خصوص اگر دخترها در سن بلوغ باشند. ‌البته در اکثر خانم‌ها در سنین بعد از بلوغ هم اندازه پستان‌ها یکی نیست، همان‌طور که اندازه دو دست‌و‌پا یکسان نیست. معمولا اولین جوانه‌های پستان در سنین ۸ تا ۱۳ سالگی دیده و در اکثر موارد رشد و بزرگ شدن یکی از پستان‌ها سریع‌تر از دیگری است. بعضی دختر خانم‌ها بعدها هم از این مسئله ناراحتند و فکر می‌کنند مشکلی وجود دارد.در این صورت اگر به یک پزشک متخصص زنان مراجعه شود، او شما را مطمئن می‌کند که مشکلی وجود ندارد. البته بهتر است دختر خانم‌ها همیشه در سنین بالاتر هم به پستان‌ها توجه داشته باشند و به هر نوع تغییر ظاهری آن توجه نشان دهند. به‌خصوص اینکه معاینه پستان‌ها را یاد بگیرند و هر ماه انجام دهند .

۴ ) چرا عادت ماهیانه منظمی‌ ندارم ؟
گاهی اینقدر در مورد عادت ماهیانه دقت می‌شود که انگار قرار است همه چیز مثل ساعت کار کند. در بین خانم‌ها این‌طور شایع شده که عادت ماهیانه باید هر ۴ هفته یک‌‌بار اتفاق بیفتد، در حالی‌که در اکثر خانم‌ها بی‌نظمی‌های زیادی در عادت ماهیانه وجود دارد. معمولا چرخه عادت ماهیانه ۲۸ روزه است، اما این عدد برای همه و حتی برای یک خانم‌ در تمام طول سال ثابت نیست و ممکن است بین ۲۴ تا ۳۴ روز متغیر باشد. اولین روز عادت ماهیانه،‌روز اول چرخه یک خانم محسوب می‌شود. معمولا در روز چهاردهم یکی از تخمک‌ها از تخمدان خارج می‌شود که به آن تخمک‌گذاری می‌گویند و در صورت عدم حاملگی دو هفته بعد پوشش درونی رحم ریزش پیدا کرده و عادت ماهیانه اتفاق می‌افتد. معمولا تا ۲ سال بعد از اولین عادت ماهیانه بی‌نظمی‌های زیادی وجود دارد، اما بیماری،‌کاهش وزن شدید و استرس زیاد هم باعث بی‌نظمی در قاعدگی می‌شوند. حتی در مسافرت و یا تغییرات عمده زندگی (مثل مهاجرت و جابجایی) هم اختلال در زمان قاعدگی دیده می‌‌شود. طول مدت عادت ماهیانه هم از ۲ تا ۱۰ روز متفاوت است وحتی این مسئله هم همیشه در یک خانم ثابت نیست. بنابراین اگر داروی خاصی مصرف نشود،‌بیماری مشخصی وجود نداشته باشد و یا عدم تعادل هورمونی مطرح نباشد، بی‌نظمی در قاعدگی طبیعی است اما اگر این مسئله بسیار شدید و همیشگی شده است بهتر است با پزشک زنان صحبت شود تا مشکل زمینه‌ای به‌خصوص عدم تعادل هورمونی بررسی شود، به خصوص اگر این مسئله در دختر خانم‌ها بیش از ۳ سال طول بکشد.

۵ ) چرا پستان‌ها درد می‌گیرند؟
درد پستان هر از گاهی اتفاق می‌افتد. این مسئله در دختر خانم‌ها در سن بلوغ و بعد از آن بیشتر به‌دلیل رشد پستان‌هاست به‌خصوص در حمام هنگام شستشو و در خواب به‌خصوص در وضعیت دمر این درد بیشتر حس می‌شود. با این وجود از درد پستان‌ها هیچ وقت نباید به راحتی گذشت. علاوه بر مسئله فوق،درد پستان‌ها در نزدیکی شروع عادت ماهیانه (یک‌هفته قبل) بسیار شایع است که به‌دلیل ترشح هورمون‌های استروژن و پروژسترون اتفاق می‌افتد. این هورمون‌ها باعث تجمع آب در بدن شده و پستان‌ها را متورم می‌کنند. در اوایل حاملگی هم درد پستان‌ها شایع است که دقیقا به‌علت ترشح هورمون‌ها و تاثیر آنها بر پستان است. در صورتی که درد پستان‌ها در موارد ذکر شده اتفاق بیفتد و هیچ ترشحی از پستان وجود نداشته باشد معمولا این درد را با مصرف مسکن و یا حتی پوشیدن لباس زیر مناسب‌تر برطرف کرد.
تغذیه خوب و استراحت کافی در اوایل قاعدگی در تسکین این درد بی‌تاثیر نیست. بهتر است از یک‌هفته قبل از عادت ماهیانه از مصرف غذاهای شور و کافئین‌دار (مثل قهوه،چای و شکلات) پرهیز شود. اگر به‌غیر از مواقع ذکر شده در پستان‌ها دردی حس شد بهتر است بدون معطلی به پزشک مراجعه شود.

منبع : سایت پزشکان

 

احتمال بروز جوشهای پوستی در افرادی که والدینشان مبتلا به جوش بوده‌اند بیشتر است
معمولا بروز جوشهای پوستی از سن بلوغ آغاز می‌شود و هورمونهای مترشحه بدن در بروز آن نقش دارند. دکتر ماپار ، متخصص پوست ، اظهار داشت: آکنه یا جوش جوانی که در سنین پس از بلوغ در جوانان بروز می‌کنند دارای اشکال‌ ظاهری متفاوتی‌ هستند و از این لحاظ به دسته‌های مختلفی تقسیم بندی می‌شوند.
وی افزود: به نظر می‌رسد بین زمینه ژنی و بروز آکنه رابطه‌ای وجود داشته باشد به طوری که احتمال بروز این ضایعه در افرادی که والدینشان در جوانی مبتلا به جوش بوده‌اند بیشتر است.
دکتر ماپار تصریح کرد: افراد مبتلا به آکنه (جوش) بیشتر دارای پوست چرب هستند و آب و هوا تاثیر چندانی بر روی آن ندارد. اما ممکن است در تابستان بروز آن به علت عرق کردن زیاد در برخی افراد بیشتر شود.
این متخصص پوست یادآور شد: عوامل زیادی می‌تواند در بروز جوشهای جوانی موثر باشد، گاهی استرس و گاهی مواقع در برخی از زنان قبل از عادت ماهیانه‌شان به علت تغییرات هورمونی که در بدن آنها رخ می‌دهد آکنه ایجاد می‌شود.
وی تصریح کرد: بیشتر از ۸۰ درصد جوش‌های جوانی خود به خود بهبود می‌یابند اما نکته مهم آن است که از دستکاری و درمان خودسرانه این نوع جوشها بدون توصیه پزشک خودداری کنید. ممکن است درمان برخی از جوشها براساس شدت آنها انجام و مدت زمان خاصی را جهت درمان به خود اختصاص دهد .

منبع : سایت پزشکان


 

آدمها بویژه دختران اغلب درباره دوره قاعدگی صحبت می کنند ، ولی واقعا در این دوره چه چیز اتفاق می افتد ؟

آغاز دوره قاعدگی ، نشانه مهم بلوغ در دخترهاست. این دوره بین 2 تا 7 روز طول می کشد در این مدت جریانی از خون و بافت ، از مهبل خارج می شود. حجم این مایع خون آلود ، حدود 30 میلی لیتر است برای جلوگیری از آلودگی ، معمولا استفاده از نوار بهداشتی توصیه می گردد .

خون و بافت از رحم خارج می شود ، زیرا دیگر مورد نیاز نیست ! در هر ماه رحم یک زن برای آمادگی جهت بارداری ، لایه داخلی خود را به کمک بافت و خون اضافی بازسازی می کند . این لایه داخلی بازسازی شده وقتی که تخمک زن با اسپرم ، بارور شده باشد ، مورد نیاز است. ولی اگر تخمک ها بارور نشده باشند ، عملا نیازی به حفظ این لایه جدید نیست و رحم آن را دفع می کند که این امر همان آغاز دوره قاعدگی است .

زنان دو عدد تخمدان دارند که هر یک هزاران تخمک در خود نگهداری می کنند . در هر دوره زنانه ، یک تخمک به سمت رحم حرکت می کند . اگر تخمک در آنجا با اسپرمی لقاح نکرد و بارور نشد به همراه جداره داخلی رحم ، به بیرون دفع می شود . و دوره زنانه مجددا آغاز می شود . پس از دو هفته از بازسازی مجدد رحم ، تخمک تازه ، سفر خود را بسوی آن آغاز می کند . این فرآیند تا شروع دوران یائسگی زن ادامه می یابد.

دوره زنانه چیست ؟

وقتی درباره دوره قاعدگی صحبت می شود ، اغلب منظور همه همان چند روزی است که زنان و دختران ، مایع (مخلوط)خون آلود از مهبل خود ترشح می کنند. اما دوره ماهانه هم بسیار با اهمیت است .
اتفاقاتی که در طی یک دوره در جسم زن رخ میدهد :

این دوره را که برای زنان و دختران از 21 روز تا 45 روز به درازا می کشد، دوره قاعدگی طبیعی می نامند . فقط یک هفته از این دوره به دفع مایع خون آلود مربوط می شود ، در بقیه مدت این دوره ، رحم مجددا خود را بازسازی می کند و تخمک آزاد می شود . اغلب دختران در سن 10 تا 15 سالگی قاعدگی را تجربه می کنند ، میانگین این سن 12 سال است . هیچ زمان دقیقی را نمی توان برای یک دختر پیش بینی کرد . معمولا یک دختر دو سال پس از آنکه سینه هایش شروع به بزرگ شدن می کند ، اولین قاعدگی را تجربه می کند. البته بعضی دخترها حدود شش ماه زودتر ، ترشحاتی را در مهبل خود احساس می کنند.

برای یک دختر لازم است بداند که درباره دوره قاعدگی ، چه چیزهایی طبیعی است و چه چیزهایی نیست؟

آنها بهتر است در این باره از مادر یا اشخاص قابل اعتماد دیگر اطلاعات کسب کنند اما در صورت پیشامد مسائل زیر بهتر است به پزشک مراجعه کنند:

- دوره خونریزی بیش از یک هفته طول بکشد .

- شما مجبور باشید که نوار بهداشتی خود را زود به زود تعویض کنید (در هر یک یا دو ساعت ، یک عدد)

- بیش از سه ماه ، بین دو دوره فاصله بیفتد .

- در فاصله دو دوره ، خونریزی داشته باشید .

- درد شدید و غیر طبیعی ، قبل و یا در حین دوره داشته باشید .

- دوره شما منظم بوده ولی ناگهان نامنظم شود.

برای زنان و دختران ، این دوره نسبتا از نظم خوبی ، برخوردار است. کل دوره حدود 21 تا 34 روز طول می کشد و دوره خونریزی حدود یک هفته طول می کشد . اما برای دختران نوجوان در سال اول ، این دوره معمولا نامنظم بوده و پیشگویی آن سخت است . بهتر است که تاریخ دقیق شروع و خاتمه دوره را در تقویم خود ، یاداشت کنید. پس از حدود 6 سال از شروع اولین دوره ، دوره ها نظم بهتری به خود می گیرند.

برخی در طی دوره قاعدگی ، درد نیز دارند ، به ویژه در روزهای اول. در این صورت ، برای دردهای سبک می توانید از قرص ایبوپروفن استفاده کنید. کارهای زیر نیز در کاهش درد موثر هستند :

- ورزش منظم

- گذاشتن حوله گرم در ناحیه زیر شکمی

- تمرکز فکر یا آرمیدگی

در صورت ادامه درد حتما با پزشک خود مشورت کنید.

معمولا در طول دوره قاعدگی ، خون ریزی خیلی زیاد نیست . در بدترین حالت بین 3 تا 6 عدد نوار بهداشتی و در حالت معمولی کمتر از این مصرف می شود. در هر حال اگر احساس می کنید خونریزی شما شدید است حتما با پزشک مشورت کنید.

ضمنا تغییرات هورمونی ممکن است قبل از شروع دوره ، دختران را بسیار آشفته و نگران سازد. با پزشک خود مشورت کنید ، طبیعی زندگی کنید ، و به ورزش بپردازید.

طبیعی است که دختران در اولین تجربه خود ، کمی نگران و مضطرب باشند ، اگر هنوز این دوره را تجربه نکرده اید ، بهتر است کمی اطلاعات لازم را به دست آورید و اجازه ندهید که احساس اضطراب شما را درمانده کند. بدانید که این یک مرحله کاملا طبیعی از زندگی شماست و به آن خوشامد بگویید. 

 


مجله پزشکی مادر
منبع: www.kidshealth.org

معیارهای رفتار و لباس پوشیدن دختران در این دوره را گروه هم سن و سالش برای او تعیین می کنند. کنجکاوی رو به افزایش درباره جنس مخالف، در رویاهای عاشقانه فرو رفتن و اشتغال ذهنی از ویژگی‌های روانی این دوره است.
علاوه بر اینها تفکر نوجوان به صورت انتزاعی در می‌آید که مرحله تازه ایی از هویت یابی (شناخت خویش) و رشد و شکوفایی اوست. جهت گیری آینده و اندیشیدن درباره تصمیمات مهم زندگی مانند تحصیل،‌ اشتغال، انتخاب همسر و ازدواج، بخش مهمی از رویاهای او را تشکیل می‌دهند. به طور خلاصه می توان گفت در این گذرگاه، زندگی آینده نوجوان پایه ریزی می شود.
رابطه او با والدین و مربیان از شکل رابطه کودک با پدر و مادر یا مربی، به رابطه یک نوجوان در آستانهٔ بزرگسالی با بزرگسالان دیگر از قبیل والدین و مربیان تبدیل می شود و همین امر توقعات زیادی را در او به وجود می‌آورد. لذا نوجوانان در این سن به برخورد بزرگسالان با خود بسیار حساس هستند. نقش مهم و حساس والدین و مربیان در برخورد با نوجوانان در این مرحله قابل توجه و تامل است.

دوران بلوغ دوره بروز تمایلات جنسی است که مقدمه انتخاب همسر می‌باشد.
دوران بلوغ تغییرات فیزیکی و فیزیو لوژیکی در بدن ایجاد میشود . تمایلات جنسی و تهاجمی سبب عدم کنترل کافی انگیزه ها می شود . تغییرات سریع و افزایش انرژی و فعالیت شخص تازه بالغ سبب می‌شود که اجتماع برای او دو وظیفه قائل شود .

از یکطرف به نوجوان مسئولیت زیادتری محول می شود و از طرف دیگر کنترل انگیزه های تناسلی و تهاجمی و همچنین ادامه نقش کودکی که در شرف بلوغ است از او انتظار می‌رود و به این ترتیب او را با مشکل مواجه می نماید .
از مشخصات این دوره بروز تمایلات جنسی است که مقدمه انتخاب همسر می باشد . در بسیاری از موارد عاشق میشود و بعد تغییر عقیده داده و اظهار تنفر می‌نماید . در ضمن این دوره قابلیت ارزیابی خویشتن و بروز حس استقلال جلب توجه می نماید که فرد سعی می‌نماید که خود درباره مسائل تصمیم بگیرد.

منبع : سایت پزشکان

اینک : زمان تغییر است !

بلوغ چیست ؟ این کلمه بیانگر یک تغییر اساسی از کودکی به بزرگسالی است . در دختران نشانه هایی مانند بزرگ شدن سینه ها ، ظهور می کند و پسران نیز هر چه بیشتر به مردان شبیه تر می شوند . در این دوره جسم آدمی از هر زمانی سریعتر رشد می کند و تغییرات بزرگ را تجربه می کند ، البته به استثنای دوران نوزادی .

اگر تغییراتی را که دوره بلوغ ایجاد می کند ، بشناسیم ، می توانیم به فهمیم که منتظر چه چیزهایی خواهیم شد . شما ، چه پسر ، چه دختر خواه ناخواه  این امر را تجربه خواهید کرد .

معمولا"،  دختران در سنین 8 تا 13 سالگی و پسران در سنین 10 تا 15 سالگی دوره بلوغ را آغاز می کنند . در این هنگام ، مغز هر فرد شروع به ترشح هورمون هایی  می کند که بسوی اعضای مختلف بدن سرازیر می شوند.

در پسران این هورمونها به سمت بیضه ها رفته و آنها را مستعد تولید هورمون تستوسترون و اسپرم می کنند . هورمون تستوسترون در تغییرات جسمی پسران بسیار موثر است .

در دختر ها ، این هورمون ها ، اغلب تخمدان ها را هدف می گیرند که حاوی تخمک هایی هستند که از بدو تولد به همراه دارند . این هورمون ها باعث می شوند که تخمدانها ، هورمون دیگری به نام استروژن را تولید کنند . سپس این دو هورمون به اتفاق ، جسم دختر ها را برای شروع دوره قاعدگی آماده می سازند.

در پسرها و دختر ها ، موهای زائد شروع به رشد می کنند و علاوه بر آن ، در صورت پسرها  نیز شاهد رویش مو ، هستیم .

دوره بلوغ ، بویژه در دختران با عارضه های پوستی نظیر جوش یا آکنه ، همراه است . برای پرهیز از این عارضه بهتر است دختران در روز دو بار با آب گرم و صابون ، صورتشان را بشویند . از هر گونه دست کاری ، یا ترکاندن جوشها پرهیز کنید . خوشبختانه هر چه سن بالاتر می رود ، آکنه خود به خود ، مرتفع می شود .

نوجوانان در آغاز دوره بلوغ ، بو های تازه ای را در زیر بغل ها یا جاهای دیگر بدن استشمام می کنند که چندان خوشایند نیست . این امر ناشی از تحریک غده های زیر بغل در دوره بلوغ  است . وقتی که عرق بدن با انواع باکتریها ترکیب شود ، این بوی بد ساطع می گردد . چاره این ، بوهای ناخوشایند ، رعایت بهداشت و تمیز نگهداشتن بدن و استحمام مرتب ، بویژه هر صبح قبل از رفتن به مدرسه است . ضمنا" لازم است پس از فعالیت های ورزشی حتما" استحمام کنید.

سرعت تغییرات در بلوغ بسیار زیاد است دیری نمی گذرد که احساس می کنید لباسهایتان دیگر تنگ و کوتاه شده است . قد برخی پسرها در این دوره سالانه حدود 10 سانتیمتر بلندتر می شود ! بعضی از اعضای بدن ممکن است سریعتر رشد کند و نوعی عدم تناسب در بدن ایجاد شود ، اما نباید نگران شد ، چرا که در نهایت وقتی همه اعضای بدن رشد کردند ، تناسب بدن مجددا" برقرار می گردد.

در پسر ها : شانه ها پهن تر ، و اندام عضلانی تر می شود . نوک سینه ها برجسته می شود ، اما باز نباید نگران شد زیرا در پایان دوره دوباره اندازه طبیعی خود را باز می یابند ، صدای آنها کلفت و خشن و آلت تناسلی آنها بلند تر و قطور شده و بیضه ها بزرگتر می گردد .

در دختر ها اندازه باسن و سینه ها بزرگ می شود . گاهی رشد یکی از سینه ها ، سریعتر از دیگری است اما ، اغلب همزمان بزرگ می شوند . در این دوره، دختر ها ممکن است که از سینه بند استفاده کنند . گاهی سرعت و نوع تغییرات باعث نگرانی آنها می شود ، اما بهتر است به کمک مشاوره با والدین و پزشک خود ، این نگرانی ها را مرتفع سازند .

سوالی که یک دختر ممکن است بپرسد این است که من کی وارد دوره ی قاعدگی می شوم ؟ پاسخ این است که احتمالا" حدود 2 سال پس از آنکه سینه ها شروع به بزرگ شدن می کنند ، دوره قاعدگی شروع می شود . در دوره قاعدگی ، رحم خونریزی می کند . و این به معنای آماده شدن برای بارداری است . اتفاقی که می افتد از این قرار است : در هر تخمدان ، هزاران تخمک وجود دارد . حدود دو هفته پس از قاعدگی از هر تخمدان ، یک تخمک شروع به حرکت می کند تا خود را به رحم برساند . قبل از حرکت تخمک هورمون ها رحم را برای باز سازی آماده می کنند . در نتیجه آن رحم دیواره داخلی خود را با خون و بافت اضافی باز سازی می کند ، که محافظ تخمک خواهد بود . پس از آنکه ، تخمک در داخل رحم لانه گذاری کرد آماده لقاح و بارداری می باشد .

اغلب ، فقط یک تخمک وارد رحم می شود . وقتی این تخمک به هر دلیلی ،  نتواند بارور شود ، و یا اگر بارور  شد ، نتواند در دیواره ی رحم لانه گذاری کند ، رحم این خون و بافت اضافی را دفع می کند . این اتفاق در طول هر ماه یکبار روی می دهد که به آن دوره قاعدگی می گویند . اگر تخمک بارور شد و در رحم استقرار یافت ، دوره قاعدگی قطع می گردد . طول دوره قاعدگی معمولا" دو تا هفت روز است . دو هفته پس از پایان هر قاعدگی ، وقتی رحم خود را باز سازی کرد ، تخمک های جدید مجددا" سفر خود را به داخل رحم آغاز می کنند.

در دوره بلوغ ، دختران گاهی ترشح مایع شفاف و رقیق یا غلیظ را از مهبل خود احساس می کنند که جای نگرانی نیست . پسران هم در این دوره ،  حساس می شوند و به آسانی در اثر فکر کردن به مسائل جنسی دچار نعوظ می گردند . آنها حتی در خواب نیز ممکن است محتلم شوند . یعنی در اثر خواب دیدن ، تحریک شوند و از خود مایع منی دفع کنند .

دوران بلوغ ، علاوه بر تغییرات جسمی و ظاهری ، تغییرات روحی و عاطفی نیز بوجود می آورد . در این دوره ، دختران و پسران ممکن است بسیار حساس و زود رنج شوند . برخی براحتی کنترل خود را از دست داده و عصبانی و پرخاشگر می شوند .

گاهی کنترل کردن این احساسهای تازه سخت می شود . این امر مهم است که بدانید بدن شما در حال تنظیم هورمون های جدید و نهایتا"  افکار و شخصیت تازه شما است . بخاطر بسپارید که مردم معمولا" قصد آزار و ناراحتی شما را ندارند .

گاهی علایق جنسی شعله ور می شود و نسبت به جنس مخالف احساس هایی را تجربه می کنید که قبلا" نداشتید.

طبیعی است که هنگام صحبت درباره مسائل جنسی ، عصبی یا پریشان بشوید . اما لازم است بدانید که حتما" باید پاسخ های مناسب به این پرسش ها داده شود و شرم و حیا نباید مانع کسب اطلاعات صحیح در باره این مسائل گردد . برخی با والدین خود راحت تر رابطه برقرار می کنند ، ولی اگر برای شما این کار سخت است ، راههای دیگری مانند گفتگو با یک پزشک ، پرستار مدرسه ، معلم ، مشاور مدرسه یا اشخاص دیگری که با آنها احساس راحتی می کنید وجود دارند.

بدلیل اینکه هر نوجوانی ، به اقتضای وضع جسمانی و ویژگی های فردی ، به نحو خاصی دوره بلوغ را طی می کند ، بنابراین ممکن است که  تفاوتهای زیادی بین آنها ، بروز کند . برخی زودتر وارد این دوره می شوند . برخی زودتر عوارض آن را نشان می دهند و برخی شدیدتر . ولی همه اینها امری طبیعی هستند و جایی برای نگرانی و اضطراب نیست.

 

مجله پزشکی مادر
منبع: www.kidshealth.org 

پر بیننده ترین اخبار

  1. روز
  2. هفته
  3. ماه
©2018 شرط مهم سلامت یک جامعه توانمندی مردم در جستجو، دریافت و به کار گیری اطلاعات سلامت است، مجله پزشکی مادر، شریک سلامت جامعه ایرانی است.