نکات و ترفندهای مهم قبل از انتخاب لباس شنا بر اساس فرم بدن

شنا یکی از بهترین ورزش‌های چربی سوز و در عین حال آرامش بخش است؛ به همین دلیل هم هر روز تعداد بیشتری از خانم‌ها به این ورزش علاقمند می‌شوند و دوست دارند به جمع شناگرها بپیوندند. اگر شما هم عاشق استخر و دریا هستید، به راهنمای خرید لباس شنا بر اساس فرم بدنتان احتیاج پیدا خواهید کرد. این مقاله نکات ضروری برای انتخاب بهترین مایو را در اختیار شما قرار می‌دهد.

راهنمای انتخاب لباس شنای مناسب برای وزن بالا

اگر اضافه وزن زیادی دارید یا به اصطلاح پلاس سایز Plus Size یا سایز بزرگ هستید، باید لباس شنایی انتخاب کنید که روی تمام بدنتان تاثیر مثبتی بگذارد و شما را زیباتر نشان دهد.

 • لباس شنایی انتخاب کنید که ترکیبی از رنگ‌های روشن و تیره داشته باشد. دقت کنید که رنگ‌های روشن روی بخش‌هایی از بدن قرار بگیرند که دوست دارید روی آن‌ها تاکید بیشتری داشته باشید و رنگ‌های تیره بهتر است روی بخش‌هایی از بدن باشند که دوست ندارید خیلی جلب توجه کنند.
 • طرح‌هایی که از قسمت دور سینه تا ران‌ها کشیده شده‌اند یا طرح‌های عمودی باعث می‌شوند بیننده احساس کند لاغر اندام و کشیده هستید.
 • لباس شنایی تهیه کنید که در بخش شکم حالت گن مانند داشته باشد. دقت کنید این بخش نباید به قدری تنگ باشد که باعث فشار زیاد روی بدن شود و نگذارد به راحتی حرکت کنید.
 • از خرید لباس شنا یا بیکینی‌های تک رنگ خودداری کنید. به ویژه اگر رنگشان روشن است.

اگر خیلی لاغر هستید

خانم‌هایی که لاغر اندام هستند و دوست دارند برای بدنشان برجستگی بیشتری ایجاد کنند، بهتر است از میان مدل‌های متنوع موجود در بازار سراغ یک لباس شنانه زنانه یا دخترانه بروند که ویژگی‌های خاص خودش را داشته باشد. بر اساس قیمت مناسب و کیفیت دست به انتخاب مدل‌های زیر بزنید:

 • بهتر است لباس شنای شما در قسمت سینه دارای چین باشد یا خطوط افقی و طرح‌های رنگارنگ داشته باشد.
 • بهتر است از لباس شنای پد دار استفاده کنید تا برجستگی‌های بدنتان را بیشتر نشان دهد.
 • در قسمت پایین تنه بهتر است خرید لباس شنای دامن دار، چین دار یا دارای کمربند را مد نظر قرار دهید.

اگر فرم بدنتان گلابی است

فرم بدن گلابی یا Pear Shape به فرمی گفته می‌شود که قسمت پایین تنه بزرگتر از بالا تنه باشد. برای اینکه بتوانید بهترین لباس شنا را انتخاب کنید، به نکات زیر دقت داشته باشید:

 • بهتر است لباسی را انتخاب کنید که توجه را به سمت بالا تنه جلب کند.
 • از مایوهای یک تکه یا یک سره، مایوهای اصطلاحا پادار یا اسلیپ و گزینه‌های دامن دارد استفاده کنید، البته دامن‌های بدون چین.
 • از پوشیدن مایوهایی که در بخش پایین تنه رنگارنگ هستند، خودداری کنید؛ چون پاهایتان را چاق نشان خواهد داد.

اگر دقت داشته باشید سلبریتی‌هایی با فرم بدن گلابی خیلی وقت‌ها به دنبال آن دسته از لباس‌های سرهمی می‌روند که علاوه بر مجلسی بودن، پایین تنه‌شان را جمع کند و بالا تنه را کمی بزرگتر نشان دهد، مشابه این مدل سرهمی های دخترانه شیک را می‌توان در سایت دیجی استایل نیز مشاهده کرد. این قانون که درباره شلوار و بالا تنه سرهمی ساخته شده از هر جنسی از جمله جنس نخی صدق می‌کند، درباره انواع مایو‌های کشی هم صادق است. بنابراین سعی کنید تناسب را بین بالا تنه و پایین تنه رعایت کنید.

مایوی مناسب برای خانم‌هایی که شکم و پهلو دارند

وقت خرید لباس شنایی که بتواند شکم و پهلوها را جمع کند، به نکات زیر دقت داشته باشید:

 • مایویی بخرید که در بخش شکم یک تکه باشد. این مدل‌ها باعث می‌شوند شکم و پهلوی شما جمع‌تر و زیباتر دیده شود.
 • از لباس‌های شنای دارای گن یا مدل‌هایی که در کناره‌ها رنگ‌های تیره دارند، غافل نشوید.
 • از پوشیدن بیکینی خودداری کنید؛ مگر اینکه مشکلی با دیده شدن شکمتان نداشته باشید.
 • از لباس شنای یک تکه و مدل‌هایی کمک بگیرید که توجه را به سمت پاهایتان می‌برند.
 • لباس شنای دارای دامن گزینه خوبی برای پرت کردن حواس از بخش شکم و پهلو است.

لباس شنای مناسب فرم بدن سیب

فرم بدن سیب یا Apple Shape به فرمی اطلاق می‌شود که در بخش بالا و پایین اضافه وزن داشته باشد؛ البته در این مورد معمولا پاها لاغر هستند و اضافه وزن در بخش بالای بدن متمرکز است.

 • یکی از بهترین انواع لباس شنای مناسب برای خانم‌هایی با فرم بدن سیب تانکینی Tankini است؛ آن هم نه هر مدلی؛ بلکه مدل‌هایی که یقه‌شان در بالاترین سطح ممکن قرار دارد. یقه‌های یکسره صاف یا مدل‌های گره‌ای پشت گردن برای این خانم‌ها مناسب هستند.
 • بهتر است سراغ لباس شنایی بروید که در بخش زیر سینه‌ها کمی جمع شود و تنگتر به نظر برسد. این لباس تناسب بیشتری ایجاد می‌کند.
 • لباس شناهایی با مدل ضربدری یا به اصطلاح عامیانه چپ و راستی هم می‌توانند بدن شما را خوش فرم نشان دهند.
 • یکی دیگر از انواع یقه مناسب برای لباس شنای بدن سیب شکل، فرم یقه هفت است. این یقه هر چقدر کشیده‌تر باشد، بدن را لاغرتر نشان خواهد داد.

اگر فرم بدن شما به شکل سیب است و درباره پیدا کردن لباس مناسب با فرم بدن خود دچار مشکل هستید می‌توانید برای راهنمایی بیشتر در این مورد به این مطلب نیز رجوع کنید.

فرم بدن ساعت شنی

شاید بتوان گفت ایده‌آل‌ترین فرم بدن، ساعت شنی است؛ فرمی که در آن بالا تنه و پایین تنه نسبت به بخش میانی بدن یا شکم و پهلو بزرگتر هستند.

 • از پوشیدن رنگ‌های روشن واهمه نداشته باشید؛ مگر اینکه دوست داشته باشید قسمت سرشانه و سینه و همچنین باسن را کوچکتر نشان دهید، در این صورت سراغ لباس شنایی بروید که در این قسمت‌ها رنگ‌های تیره‌تر داشته باشد.
 • از پوشیدن مایوهایی که کمربند یا طرح کمربند پهن دارند به شدت خودداری کنید. این مدل‌ها باریک بودن کمرتان را پنهان می‌کند و بدنتان را یکسره در یک راستا نشان خواهد داد.
 • می‌توانید به راحتی از بیکینی استفاده کنید.

بهتر است سراغ مایوهایی با یقه‌های هفتی خیلی کشیدن که معمولا روی شکم می‌آیند، خودداری کنید. این مدل‌ها بخش بالایی بدنتان را لاغرتر نشان می‌دهند و فرم بدنتان را به فرم بدن گلابی نزدیک می‌کنند.

 

منبغ: دیجی استایل

8+1 اشتباه رایج خانم‌ها موقع خرید لباس خواب!

خواب خوب می‌تواند تضمین کننده یک روز شیرین با اعصابی آرام باشد. برای همین است که محققان مرتب توصیه می‌کنند به اندازه بخوابید و کیفیت خوابتان را هم بالا ببرید. یکی از مواردی که می‌تواند کیفیت خواب را بالا ببرد، پوشیدن لباس خواب مناسب است. در این مقاله به هشت اشتباه خانم‌ها موقع خرید لباس خواب اشاره می‌کنیم.

 1. لباسی که جا می‌اندازد

طبیعی است که دوست داشته باشید لباس خواب جذابی بپوشید و زیباتر به نظر برسید؛ اما در نظر داشته باشید که جذابیت بیشتر گاهی به معنی لباس تنگتر است و لباسی که تنگ باشد برای خواب مناسب نیست. اگر هر روز صبح متوجه می‌شوید لباستان روی بدنتان جا انداخته است و مثلا جای کش شلوار روی شکمتان مانده است؛ مطمئن باشید که در انتخاب لباس خوابتان اشتباه کرده‌اید.

لباس خواب مناسب، گزینه‌ای است که بدن با پوشیدن آن احساس راحتی کند و متحمل فشار مضاعفی نشود.

 1. سراغ زلم زیمبو نروید

بعضی از لباس خواب‌های فانتزی یراق آلاتی دارند که خیلی جذاب و زیبایشان می‌کند؛ اما لذت یک خواب خوب را از خانم‌ها می‌گیرد. اگر لباس‌تان بند دار است، گره بزرگی دارد، روی آن منجوق دوزی شده یا زیپ دارد، لباس مناسبی برای ساعت‌های استراحت بدنتان نیست. هر چقدر لباس خواب شما ساده‌تر باشد، آرامشتان موقع خواب بیشتر خواهد شد.

 1. لباس خوابتان الیاف طبیعی ندارد

لطفا این نکته را جدی بگیرید و سراغ لباس خواب یا لباس راحتی که الیاف مصنوعی دارد، نروید. در عوض دنیایی از لباس خواب های نخی زنانه وجود دارد که هم شیک هستند و هم یک خواب آرام را برایتان به ارمغان می‌آورند.

لباس خواب نخی یا دارای الیاف طبیعی مانع از گرم شدن یا یخ کردن بدنتان می‌شود. نمی‌گذارد در خواب عرق کنید و در عین به پوستتان این امکان را می‌دهد که در طول شب به راحتی نفس بکشد؛ بنابراین صبح‌ها با پوستی سالم‌تر و شفاف‌تر از خواب بیدار خواهید شد.

 1. مناسب فصل نیست

لباس خواب هم مثل هر لباس دیگری باید نسبت به دمای اتاق خواب و فصلی که در آن قرار دارید، انتخاب شود. اگر از لباس‌های خنک در فصل سرد استفاده کنید، مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا بدنتان آماده خوابیدن شود؛ چون باید بخشی تمرکزش را روی گرم کردن شما نگه دارد. بر عکس این قضیه هم صادق است؛ یعنی نمی‌توانید در هوای گرم، سراغ لباس‌های ضخیم بروید. بهتر است حد وسط را در مورد لباس خوابتان رعایت کنید.

 1. لباس‌هایتان لایه بندی نشده‌اند

از دیگر اشتباهات رایج خانم‌هایی که دوست ندارند با توجه به آب و هوا خرید کنند، انتخاب لباس خوابی است که قابلیت اضافه یا کم شدن ندارد. یکی از بهترین روش‌ها برای انتخاب لباس خواب، به خصوص گزینه‌های فانتزی‌تر این است که لباسی انتخاب کنید که بتوانید به آن رویه اضافه کنید. رویه‌ها می‌توانند بلوزهای نازک باشند یا حتی ربدوشامبرهایی که کنار تخت می‌گذارید تا موقع بیرون رفتن از تخت سردتان نشود.

 1. لباس زیر را دست کم نگیرید

اگر به پوشیدن مدل‌های ثانگ عادت دارید یا لباس زیرهای فانتزی و نگین دار استفاده می‌کنید، باید بدانید که نه تنها به خوابتان؛ بلکه به سلامتی‌تان هم ظلم می‌کنید. این لباس‌ها به راحتی آلودگی را از پشت بدن به قسمت جلو انتقال می‌دهند و ممکن است منجر به عفونت شوند. ضمن اینکه به هیچ وجه امکان یک خواب آرام را برایتان فراهم نخواهند کرد.

موقع خرید لباس های زیر برای خواب، سراغ شورت نخی بروید؛ به هیچ وجه گن نپوشید و سعی کنید هیچ وقت با سوتین نخوابید. رعایت این نکات آسایش بدنتان را فراهم خواهد کرد.

 1. همیشه تیره می‌پوشید

به خاطر داشته باشید زیاد پوشیدن رنگ‌های تیره تاثیر خوبی روی روحیه شما نخواهد داشت؛ چه لباستان مربوط به بیرون باشد و چه لباس خواب. سعی کنید لباس خوابی انتخاب کنید که رنگ‌های روشن و شاد داشته باشد. اگر هم بتوانید سراغ رنگ‌های ملایم و آرام بخشی مثل سفید، صورتی ملایم، یاسی و هر رنگ دیگری که به شما آرامش می‌دهد؛ بروید که چه بهتر. این رنگ‌ها آرامش بیشتری برایتان فراهم می‌کنند و خوابتان را راحتتر خواهند کرد.

 1. جنس لباس تنتان را اذیت می‌کند

خیلی از لباس‌های خواب توری هستند یا با تور تزئین شده‌اند. از دیگر اشتباه‌های رایجی که خانم‌ها موقع خرید لباس خواب مرتکب می‌شوند، این است که خارشی که ممکن است تور روی سطح پوستشان ایجاد کند، دقت نمی‌کنند. سعی کنید اگر هم قصد خرید لباس توری دارید، سراغ جنس مرغوب بروید یا مدل‌هایی را انتخاب کنید که آستر لطیفی دارند و باعث خارش پوستتان نخواهند شد.

علاوه بر جنس لباس، ممکن است بسیاری از خانم‌ها نسبت به برخی المان‌های موجود در اتاق خواب نیز حساسیت داشته باشند و همین موضوع باعث تشدید این حساسیت و در نهایت برهم زدن آرامش هنگام خواب شود، بنابراین بهتر است از این نکات برای ضد حساسیت ساختن اتاق خواب کمک بگیرید تا بتوانید خواب راحت‌تری را تجربه کنید.

 1. لباسی که به فرم بدنتان نمی‌آید

لباس خواب هم مثل هر لباس دیگری می‌تواند روی بعضی ویژگی‌های شما تاکید کرده و بعضی دیگر را پنهان کند. به همین دلیل خوب است لباسی را برای خودتان تهیه کنید که به فرم بدنتان بیاید و شما را زیباتر نشان دهد.

 • در بخشی از بدن دچار اضافه وزن هستید آن بخش را با تناژهای تیره بپوشانید و اگر بخشی از بدنتان لاغر است، سراغ رنگ‌های روشن بروید.
 • به فرم یقه لباستان دقت کنید. یقه‌های کاملا بسته برای خواب خوب نیستند و به بعضی فرم‌های بدن هم نمی‌آیند.
 • اگر شکم و پهلو دارید از لباس‌های معروف به Emperor Waist کمک بگیرید. لباس خواب‌هایی که از بخش زیر قفسه سینه به بعد آزاد هستند، برای شما مناسب خواهند بود.

 

منبع: دیجی استایل

 

 

عشق به مهمانی دادن و پذیرایی کردن در خیلی‌ها وجود دارد؛ کسانی که دوست دارند همه را دور هم جمع کنند و ساعت‌های خوشی را برایشان به یادگار بگذارند. اگر شما هم جزو کسانی هستید که دوست دارید مهمانی‌هایتان بی عیب و نقص برگزار شوند، به مهمان‌هایتان خوش بگذرد و سلیقه‌تان زبانزد همه شود، این مقاله برای شما نوشته شده است.

کامتان را شیرین کنید

شیرینی جزو جدا نشدنی میزهای مهمانی است. کافی است انواع شیرینی، پشمک و نوقا برای پذیرایی را سر میز بگذارید و دم‌نوش یا چای خوش طعم را هم کنارش قرار دهید تا طراوت مهمانی‌تان چند برابر شود. اگر کسی از مهمان‌هایتان دیابت دارد یا رژیم است، خوب است از خوراکی‌های رژیمی و مواد شیرین حاوی استویا کمک بگیرید تا او هم بتواند در شیرین کامی بقیه مهمان‌ها سهیم شود. به طور اختصاصی به او بگویید که فلان مدل شیرینی یا پشمک را برای تو تهیه کرده‌ام.

روی خوش را دریغ نکنید

اولین و مهم‌ترین اصل برگزار کردن یک مهمانی خوب، داشتن میزبان خوب است. میزبان خوب کسی است که ارتباط برقرار کردن با مهمان‌هایش را بلد باشد. اگر دوست دارید مهمان‌هایتان با شما احساس راحتی و صمیمیت کنند؛ باید روی رفتارهایتان کار کنید. برای این کار به موارد زیر دقت داشته باشید:

 • لبخند بزنید: هیچ چیز بدتر از میزبانی که اخم‌هایش توی هم است یا لبخند نمی‌زند، نیست. این میزبان احساس ناخواستنی بودن را به مهمان‌هایش منتقل می‌کند.
 • توجه به زبان بدن: زبان بدن یکی دیگر از مواردی است که باید به آن توجه داشته باشید. دست به سینه نایستید، دستتان را بالای سرتان نگذارید و پاهایتان را به سمت آشپزخانه قرار ندهید. با آرامش در حضور مهمانتان بنشینید؛ راحت تکیه دهید، دست‌ها را آزاد بگذارید و پاهایتان را تکان ندهید. تکان دادن پاها احساس استرس و بی‌قراری را به مهمان منتقل می‌کند.
 • ارتباط چشمی: وقتی مهمانتان صحبت می‌کند یا وقتی مشغول گفت و گو با او هستید، حتما به چشم‌هایش نگاه کنید. اگر چشم‌هایتان مرتب این طرف و آن طرف بگردد، در حقیقت به مهمانتان می‌فهمانید علاقه‌ای به حرف‌هایش ندارید؛ بنابراین اصول ارتباط چشمی را یاد بگیرید.
 • اهمیت خوب شنیدن: آدم‌هایی که توانایی خوب شنیدن و گوش دادن به حرف‌های طرف مقابلشان را دارند، افرادی گرم و صمیمی هستند که ناخودآگاه در بقیه احساس راحتی ایجاد می‌کنند. به حرف‌های مهمان‌هایتان به خوبی گوش کنید.
 • استقبال گرم: اگر بتوانید یک استقبال گرم و با هیجان داشته باشید، کار بزرگی انجام داده‌اید. به مهمانتان نشان دهید از دیدن او خوشحال هستید و به خانه شما خوش آمده است.

اهمیت خوراکی مرغوب

از میوه خوب گرفته تا آجیل و خشکبار، گردو و خرما خشک مرغوب را روی میز و در دسترس مهمان‌هایتان قرار دهید. مهم نیست اگر ایام عید نیست و صرفا یک مهمانی رسمی است. مهم این است که وجود آجیل و هر خوراکی مرغوب دیگری باعث می‌شود حالت مجلسی مهمانی شما حفظ شود و مهمانتان متوجه شود به پذیرایی مناسب از او اهمیت می‌دهید. اگر مواد خوراکی روی میزتان کهنه باشند یا ظاهرشان مشکل داشته باشد، تقریبا به این معناست که آمدن مهمانتان آنقدر اهمیت نداشته که به خاطرش وقت بگذارید و سراغ خوراکی‌های تازه و باکیفیت بروید.

اهمیت ظروف زیبا

برای اینکه بتوانید حق مطلب را در مورد مهمانداری ادا کنید، بهتر است سرویس غذا خوری زیبایی تهیه کنید که یکدست است. یکدست نبودن لیوان‌ها، بشقاب‌ها یا حتی قاشق و چنگال رسمی بودن مهمانی شما را زیر سوال می‌برد. اگر امکان تهیه ظروف جدید ندارید، سعی کنید با ترفندهایی مثل استفاده از پوشش لیوان یا پوشش دسته قاشق و چنگال، عدم هماهنگی را تا حدودی پنهان کنید.

نحوه چیدمان صندلی‌ها

یکی از نکاتی که ممکن است خیلی‌ها به آن توجه نکنند، نحوه چیدمان صندلی‌ها نسبت به هم است. اگر مبل‌هایتان را دور از هم قرار داده‌اید، احتمال اینکه صمیمیتی بین مهمان‌هایتان ایجاد شود، بسیار کم است. فاصله صندلی‌ها نباید طوری باشد که افراد مجبور باشند برای صدا کردن همدیگر، صدایشان را بالا ببرند.

در عین حال خوب است مبلمان یا صندلی‌ها را گرد بچینید تا مهمان‌ها مجبور نشوند برای دیدن چهره هم سرشان را این طرف و آن طرف بچرخانند. این کار باعث ارتباط چشمی بهتر و رابطه گرم‌تر می‌شود.

خودتان را خسته نکنید!

اگر عادت دارید قبل از مهمانی خودتان را از دست و پا بیندازید و آنقدر کار کنید که دیگر رمقی برایتان نماند، لطفا دست از این کار بردارید. خیلی بد است که همه جنبه‌های پذیرایی تمام و کمال باشد؛ اما پای چشم میزبان از خستگی گود افتاده باشد یا مرتب خمیازه بکشد. سعی کنید کارهایتان را چند روز قبل از مهمانی تقسیم کنید تا در روز جشن کمتر تکاپو را داشته باشید. بهترین لباستان را بپوشید، به خودتان برسید و بشاش باشید.

فکر کردن به سرگرمی

معمولا زمانی که مهمان‌ها غریبه باشند یا برای اولین بار وارد منزل شوند، بهتر است موضوعی برای گفتگو در آستین داشته باشید که بین آن‌ها مشترک باشد. در فرهنگ‌های دیگر به این سبک سوال‌ها یخ شکن یا Ice breaker  می‌گویند؛ اما اگر مهمان‌هایتان از قبل همدیگر را می‌شناسند، معمولا نیازی به این سوال نیست و آنقدر حرف توی حرف می‌آید که خود به خود یخ همه باز می‌شود.

بازی‌های دسته جمعی

اگر جو مهمانی‌هایتان خودمانی است و علایق مشترکی دارید، برای اینکه به همگی خوش بگذرد تهیه و تدارک یک بازی دسته جمعی را ببینید. از قبل با توجه به تعداد مهمان‌ها وسایل بازی را فراهم کنید و شب مهمانی به محض اینکه احساس کردید حوصله جمعیت در حال سر رفتن است، بازی را از آستینتان بیرون بکشید. بازی‌ها علاوه بر سرگرم کننده بودن تاثیر زیادی روی شناخت بهتر همدیگر دارد و صمیمیت بین افراد را بالا می‌برد.

سر زدن به تک تک مهمان‌ها

سلام و احوالپرسی دسته جمعی سر جای خود؛ یکی دیگر از ترفندهایی که می‌توانید مهمانی‌تان را با آن گرم کنید، سر زدن به تک تک مهمان‌ها و احوالپرسی اختصاصی است. اینطوری هر فردی متوجه جایگاه ویژه‌اش برای میزبان می‌شود و صمیمیت شما هم با او بیشتر خواهد شد. در پایان احوالپرسی یا ابتدای آن از مهمانتان بپرسید به چیزی نیاز دارد و به او خوش می‌گذرد؟ این سوال‌ها هم اهمیت دادن شما به او را  نشان می‌دهد.

 

منبع: دیجیکالا

 

 

 

 

روش استنشاقی (انتونوکس)، زایمان طبیعی بدون درد

درد زایمان یکی از دردهای طاقت فرسایی است که زنان در طول عمر خود تجربه می کنند. درد زایمان، می تواند عوارض نامطلوب متعددی بر روند زایمان، وضعیت مادر و جنین بر جای بگذارد. تسکین درد ار بخش های اصلی علم مامایی است. شناخت روش های ارزان و بی خطری که نیازمند نیروهای تخصصی نباشد ضروری است. با توجه به عوارض سزارین که یک عمل جراحی بزرگ است، در صورت آگاهی دادن به مادران در مورد کاهش درد زایمان و ترس ناشی از آن، می توان میزان سزارین های غیر ضروری را به نحوه مطلوبی کاهش داد. امروزه شیوه ها و داروهای بسیاری وجود دارد که باعث برطرف شدن یا کاهش شدت درد زایمان می شود.  يکی از شیوه های تسکين درد زايمان، استفاده از گاز انتونوکس ( مخلوط نیتروس اکسید 50% و اکسیژن50%) است که به عنوان روشی ایمن و مطمئن با اثر بخشی بالا می باشد. با توجه به مطالعات بعمل آمده مصرف گاز انتونوکس هیچ اثر سویی بر روی مادر و جنین ندارد. انتونوکس به دلیل تاثیر سریع، کوتاه بودن عمر دارو به طوری که اثر آن بلافاصله بعد از استنشاق گاز از بین می رود، بی خطر بودن برای مادر و جنین، ارزان بودن و خود تجویزی بودن آن توسط مادر، یکی از پر مصرف ترین روش ها در کشورهای اروپایی می باشد. دکتر تانستال برای زایمان بیش از هزاران نوزاد در سراسر دنیا از گاز انتونوکس به منظور تسکین درد مادران استفاده نمود و و عوارض جانبی خاصی در مادران و نوزادان گزارش نداد. (1)

مطالعات بسیاری در ایران در خصوص روش استنشاقی (انتونوکس) زایمان طبیعی بدون درد صورت گرفته است.

زهرا قدسی و دکتر فریار حاکم زاده در مقاله ایی تحت عنوان "تجارب مادران از زایمان بدون درد با گاز انتونوکس در زنان مراجعه کننده به بیمارستان تامین اجتماعی شهر همدان سال 1388" به این نتیجه دریافتند که با توجه به تجربه مثبت مادران از زایمان بدون درد با انتونوکس، استفاده از این روش با هدف کاهش درد زایمان و کاهش میزان سزارین های انتخابی توصیه شده و بررسی این نوع بی حسی در مراکز دیگر، در نمونه های بزرگ تر و هم چنین مقایسه آن با دیگر روش های بیدردی پیشنهاد می شود. (2)

در بررسی دکتر شایسته پراشی و همکارانش در مقاله "مقایسه اثر انتونوکس با اکسیژن در کاهش درد و سیر زایمان" دریافتند انتونوکس درد زایمان را کاهش می دهد و طول لیبر  را کاهش می دهد. انتونوکس گازی بدون اثر بر روی انقباضات رحمی است و باعث هیپرترمی بدخیم نمی شود. عوارض جانبی آن مثل تهوع، استفراغ و سرگیجه است. سه اصل مهم تسکین درد مامایی عبارتند از سادگی، بی خطر بودن و حفظ هموستاز جنینی که در همه موارد استفاده از روش های تسکین درد، باید مورد توجه قرار گیرد. انتونوکس به این سه دلیل عمده یکی از پرمصرف ترین روش ها، در کشورهای اروپایی می باشد. این سه دلیل عبارتند از: تاثیر سریع، کوتاه بودن نیمه عمر دارو، به طوری که اثر آن بلافاصله بعد از قطع استنشاق گاز از بین می رود، عدم نیاز به دستگاه ها و تجهیزات پیچیده و گران قیمت و نیز عدم نیاز به کارکنان متخصص و نهایتا استفاده راحت مادر. بنا به دلایل مذکور بیش از 70% زنان انگلیسی و حدود 80% زنان فنلاندی برای تسکین درد زایمان از انتونوکس استفاده می کنند. (3،7،8)

هاجر پاشا و همکاران مطالعه ایی به منظور بررسی بیدردی زایمانی با گاز انتونوکس در سال 90 انجام دادند. این مطالعه کارآزمایی بالینی بر روی 68 زن باردار در مرحله فعال زایمانی در بیمارستان یحیی نژاد بابل انجام شد. اکثریت زنان باردار (8/91%) مصرف کننده گاز انتونوکس، دچار کاهش دردهای زایمانی در سطح متوسط (9/43%) شدند و نسبت به آن راضی (98%) بودند. 49% مصرف کنندگان گاز، تجربیات خوب و عالی را توصیف نمودند. 9/80% بیان نمودند که این روش بیدردی را در اینده تقاضا خواهند نمود. میزان رنجش از عوارض مربوط به گاز در اکثریت موارد خفیف بود (63%). انتظاراتاکثریت زنان باردار در گروه مداخله (قبل از دریافت گاز) و کنترل نسبت به گاز انتونوکس جهت بیداری زایمان، ضعیف بود (9/40%، 3/65%). درصد انتظارات مثبت پس از دریافت گاز افزایش یافت. نتایج مطالعه نشان داد که مصرف گاز انتونوکس سبب کاهش مناسب دردهای زایمانی، کسب انتطارات و تجربیات مطلوب و افزایش رضایتمندی مادر می گردد. (4)

تهمینه صالحیان و همکاران به بررسی تاثیر گاز انتونوکس بر شدت درد لیبر و سرانجام زایمان بر روی 100 زنان نخست زا به بیمارستان ایران ایرانشهر در سال 1388 پرداخته اند. نمونه گیری به روش تصادفی ساده انجام و نمونه ها به دو گروه (50 نفره) مورد و کنترل تقسیم شدند. یافته ها نشان داد که میانگین شدت درد در گروه مورد بطور معنا داری کمتر از گروه کنترل می باشد. با توجه به یافته هایی چون کاهش میزان درد زایمان، افزایش میزان رضایت از زایمان در گروه مورد و همچنین عدم تاثیر استنشاق انتونوکس بر طول فاز فعال و مرحله دوم زایمان، آپگار نوزاد و میزان خون ریزی بعد از زایمان، شاید بتوان به منظور دست یابی به یک روش ایمن، ساده، بی خطر و قابل اجرا در زایشگاه های کشور، جهت تسکین درد زایمان از انتونوکس، بهره گرفت. (5)

به طور کلی انتونوکس گازی بی خطر و ایمن می باشد. در کمتر از 1% موارد کاهش هوشیاری مختصری روی می دهد. خطر هیپوکسی (کاهش اکسیژن خون) برای مادر وجود ندارد. موجب شلی رحم یا طولانی شدن زایمان نمی شود. اثری روی سیستم قلبی – عروقی ندارد. انتونوکس علیرغم تئوری هیپوکسی انتشاری اثری روی اکسیژناسیون جنین و نوزاد ندارد و موجب کاهش فعالیت تنفسی و مغزی نوزاد نمی شود. خشکی دهان، سرگیجه، خواب آلودگی، بی حسی، سستی و بی حالی از اثرات موقتی مربوط به انتونوکس می باشد ولی بعد از قطع استفاده از گاز پس از چند ثانیه این حالت برطرف می گردد. (6)

سایر مسکن­ ها و مخدرهای مورد استفاده در زایمان

 - باربیتورات­ها

استفاده از این مسکن در فاز نهفته زایمانی که درد وجود ندارد موثر خواهد بود ولی برای مادر و جنین عوارض قلبی و عروقی به دنبال خواهد داشت.

- پرومتازین

پرومتازین در کاهش درد و اضطراب بسیار مفید می­باشد ولی دیگر مشتقات آن به دلیل اثر بلوک کنندگی آلفاآدرنرژیک و ایجاد هیپوتانسون کمتر استفاده می شود.

- نیزودیازپینها

 (دیازپام، لورازپام، میدازولام) همگی در تسکین درد زایمان به کار می­روند ولی در دوزهای بالاتر باعث خواب آلودگی و اختلال در تغذیه نوزاد خواهد شد.

- مپریدین

پتیدین و دمورول نامهای دیگر این مسکن می­باشند یکی از شایع ترین مخدرهایی است که برای درد زایمان استفاده می شود طول اثر آن 3تا 4ساعت می­باشد و اثرات جانبی این دارو روی نوزاد بسته به دوز آن و فاصله تجویز تا تولد نوزاد میباشد.

- فنتانیل

به سرعت ازجفت عبور کرده و کاهش مختصری در ضربان قلب جنین ایجاد می­کند شایع ترین اثر پس از تزریق فنتانیل خارش می­باشد .

- مورفین

به خاطر شروع اثر کند و حساسیت بیشتر مراکز تنفسی امروزه از آن در دردهای زایمانی استفاده نمی­شود.

- فالبوفین

به سرعت از جفت عبور کرده و باعث ایجاد فرم سینوزوئیدال ضربان قلب جنین می­شود.

- بی حسی نخاعی

اگر سوزن اپیدورال از محوطه مخصوص تزریق این دارو رد شود، پس از بیرون آوردن لوله، مقداری مایع مغزی- نخاعی از محل ورود لوله به بیرون ترشح خواهد کرد. این مایع، نقش ضربه‌گیر و محافظت کننده را برای مغز دارد و خروج حتی مقدار اندکی از آن نیز می‌تواند منجر به بروز سردرد شدید شود. هماتوم اپیدورال عفونت اپیدورال مننژیت، بروز آبسه همگی از موارد دیگر آسیب عصبی هستند . (1)

 

منابع

1)     سلماز معینی راد با همکاری حسن مولائی نجف آبادی – کتاب " آرام بخشی استنشاقی (نیتروس اکسید + اکسیژن) و انتونوکس – نشر تیموزاده نوین، 1393

2)     زهرا قدسی و دکتر فریار حاکم زاده "تجارب مادران از زایمان بدون درد با گاز انتونوکس در زنان مراجعه کننده به بیمارستان تامین اجتماعی شهر همدان" - سال 1388

3)     دکتر شایسته پراشی و همکارانش در مقاله "مقایسه اثر انتونوکس با اکسیژن در کاهش درد و سیر زایمان"

4)     هاجر پاشا و همکاران "بررسی بیدردی زایمانی با گاز انتونوکس"  - سال 90

5)     تهمینه صالحیان و همکاران "بررسی تاثیر گاز انتونوکس بر شدت درد لیبر و سرانجام زایمان بر روی 100 زنان نخست زا به بیمارستان ایران ایرانشهر" -  سال 1388

6)     دکتر عموشاهی  با همکاری دکتر مژگان صفایی مقدم - کتاب " زایمان طبیعی بدون درد"  - انتشارات نقش نگین

7)   Rosen Rosen MA. Nitrous oxide for relief of labor pain: a systematic review. Am J Obstet Gynecol.  2002; 186(5 Suppl Nature): S110-26. 

8)   Wee M. Analgesia in labour: inhalational and parenteral. Anaesthesia Intensive Care2003; 5(7):233-4.

ترجمه و تالیف: عاطفه رادزاد