cyberknife از چند سال پیش یعنی از 2001 میلادی ، رباتی ساخته شد که می تواند با دقت بسیار زیاد تومور های سرطانی را با پرتوهای پر انرژی مورد هدف قرار دهد. این ماشین قادر است در یک جلسه کل تومورهای بدن بیمار را پرتودهی کند و این کارمزایا و فواید بسیاری بر روش های مرسوم پرتو درمانی  دارد. احتمال موفقیت در درمان با این ماشین، بسته به شرایط بیماری ، بسیار زیاد است. البته با این دستگاه فقط  می توان به درمان سرطان های تومورال اقدام کرد.

متاسفانه پس از گذشت اینهمه سال هنوز در کشور ما از این دستگاه نصب و بهره برداری نشده است. در اینجا طی یک رشته مطالب مستند ، ما سعی در شناساندن این دستگاه خواهیم نمود.

سیستم سایبرنایف چیست؟

سیستم پرتوجراحی رباتیک سایبرنایف ، جایگزینی غیر تهاجمی برای جراحی  و به منظور درمان تومورهای سرطانی و غیرسرطانی در هر جای بدن از جمله پروستات، ریه، مغز، ستون فقرات، کبد، لوزالمعده و کلیه است. این نوع درمان – که در آن تعداد زیادی پرتو با دقت بسیار زیاد به تومورها تابیده می شود - امیدی تازه ای به بیماران در سراسر جهان می دهد.

اگر چه که نام آن ممکن است یاد آور چاقوی جراحی و عمل جراحی باشد، اما در درمان به شیوه سایبرنایف، هیچ برشی ایجاد نمی شود. در حقیقت سیستم سایبرنایف اولین و تنها پرتوجراحی طراحی شده برای درمان تومورهای  بدن به روش غیر تهاجمی است. این روش گزینه ای بدون درد و بدون جراحی برای بیمارانی است که غیر قابل جراحی هستند، یا تومورهای پیچیده دارند، یا به دنبال جایگزینی برای جراحی هستند.

چرا سیستم سایبرنایف بی نظیر است؟

سیستم سایبرنایف به چند دلیل بی نظیر است.

اول اینکه سیستم سایبر نایف از یک نرم افزار راهنمای تصویری، برای دنبال کردن و تطابق درمان برای هر بیمار یا تغییر مکان تومور استفاده می کند. این تنظیمات بسیار پیشرفته تر از درمان های مشابه است. این کار به بیمار اجازه می دهد که بطور عادی تنفس کند و در طی درمان آرام باشد.

دوم اینکه بعضی روش های پرتوجراحی نیازمند استفاده از بست های محکم برای جلوگیری از کوچک ترین حرکت سر بیمار است که به کاسه سر وصل می شود. سیستم سایبرنایف برای جلوگیری از حرکت بیمار، به چنین روش سختی نیاز ندارد و به جای آن از یک  نرم افزار پیچیده ردیابی استفاده می کند که درمانی غیر تهاجمی و راحت تر ارائه می دهد .

سوم اینکه برخلاف بعضی پرتوجراحی ها که تنها می توانند تومورهای مغزی را درمان کنند، سیستم سایبر نایف برای درمان طیف گسترده ای از تومورها در سراسر بدن محدودیتی ندارد، مانند پروستات، ریه، مغز، ستون فقرات، کبد، لوزالمعده و کلیه.

و در آخر اینکه دقت درمان سیستم سایبرنایف بی رقیب است. توانایی  آن برای درمان تومورها با دقت زیاد، نسبت به دیگر سیستم های رادیودرمانی و پرتوجراحی بی همتاست. سیستم سایبر نایف می تواند با استفاده از پرتو رنگ تومور را تغییر دهد تا پرتوها بدون آسیب رساندن به بافت های سالم اطراف ، دقیقا به تومور برخورد کنند،.

گروه ترجمه مجله پزشکی مادر، زهرا شریعتی
منبع:  www.cyberknife.com

 

درمان سرطان با سایبرنایف - مجله پزشکی مادر نماینده رسمی بیمارستان آنادولو در ایران

    Please publish modules in offcanvas position.