گاهی کودک شما با علایمی مانند عطسه ، سرفه یا تب ، به خانه بر می گردد. برای شما این پرسش پیش می آید که او سرما خورده است یا آنفولانزا دارد ؟
معمولا ناراحتی آنفولانزا ، شدیدتر است. اما اغلب تشخیص این دو بیماری کار ساده ای نیست!مقایسه علایم بیماری سرماخوردگی و آنفولانزا:
می توانید برای مشخص کردن یکی از این بیماریها ، پرسشهای زیر را از فرزند خود بپرسید و با توجه به جوابهای وی ، نوع بیماری را احتمالا می توانید تشخیص دهید:

پرسش ها سرماخوردگی آنفولانزا
شروع بیماری کودک شما... تدریجی است ناگهانی است
آیا کودک شما... تب ندارد (خفیف) تب بالا دارد
آیا کودک شما بی حالی... خفیف دارد شدید دارد
آیا کودک شما... سردرد ندارد سردرد دارد
آیا کودک شما... اشتها دارد اشتها ندارد
آیا کودک شما... دردهای عضلانی ندارد دردهای عضلانی دارد
آیا کودک شما... تب و لرز ندارد (سردش نیست) تب و لرز دارد(احساس سرما می کند)

به کمک این پاسخهایی که کودک شما به این پرسشها می دهد ، می توان تا حدی به تشخیص رسید. اما اگر کمترین تردیدی داشتید ، حتما به پزشک مراجعه کنید. از طرفی علایم آنفولانزا از کودکی به کودک دیگر می تواند متفاوت باشد.
برخی عفونتهای باکتریایی مانند گلودرد میکروبی و سینه پهلو می توانند علایمی شبیه سرماخوردگی یا آنفولانزا داشته باشند. اگر حال کودک شما بدتر و یا نفس کشیدن او سخت تر شود و تب او بالاتر برود و سردردش شدیدتر شده و یا سرفه و بی قراری کند ، لازم است دقت بیشتری کنید. بچه های ضعیفتر و یا آنهایی که دارای بیماریهای دیگر هم هستند ، بیشتر در معرض خطرند و بایستی حتما تحت نظر پزشک باشند.

معالجه سرماخوردگی و آنفولانزا:
بعضی بچه ها که بیماریهای مزمن دارند، با آنفولانزا بیماری آنها تشدید می شود و لازم است که بستری شوند. همچنین برای نوزادان، آنفولانزا خطر بیشتری دارد. برخی پزشکان داروهای ضد ویروس تجویز می کنند که این کار باید در 48 ساعت اول ابتلاء به بیماری باشد.
اغلب می توان به کمک استراحت، نوشیدن مایعات مانند آب میوه، این بیماری را کنترل کرد. اگر پزشک گفت که کودک شما به آنفولانزا مبتلا نیست، از وی بپرسید که آیا لازم است واکسن آنفولانزا را به وی تزریق کنید؟

 

مجله پزشکی مادر
منبع: www.kidshealth.org

 

 توجه!
خوانندگان گرامی:همه مطالب این مجله،فقط به منظور افزایش معلومات شماست.برای تشخیص و درمان بیماری،حتما به پزشک خود مراجعه کنید.