زومبا ترکیبی از رقص های قدم به قدم، منسجم و ضربات قوی لاتینی و تمرین های ورزشی است که یک ایروبیک زیبا را ایجاد می کند. امروزه بیش از 24 میلیون از مردم امریکا در کلاس های تناسب اندام ایروبیک شرکت می کنند و زومبا در رأس جذاب ترین این کلاس ها قرار دارد.

زومبا توسط یک معلم و طراح رقص کلمبیایی به نام "آلبرت بتو پریز" از جنوب امریکا در سال 2001 پایه گذاری شد. طراحی این رقص توسط پیتر کاملا به طور اتفاقی رخ داد، او یک روز برای آموزش به کلاس رفته بود و متوجه شد موزیک میکس شده ای که از قبل برای کلاس تهیه کرده بود، همراهش نیست؛ بنابراین او مجبور بود کلاس را با موزیک لاتین، که در ماشینش داشت، به نحوی اداره کند.

در ابتدا کلاس های زومبا با موزیک های کلاسیک لاتین مانند سامبا و سالسا برگزار می شد. از آنجا که زومبا در طول سال ها پیشرفت کرد، انواع مختلفی از موزیک ها مانند هیپ هاپ به آن اضافه شد. یکی از علاقمندان زومبا می گوید:« کلاس های زومبا برخلاف دیگر کلاس ها پر از افراد با نشاط است که به راحتی می توانند انرژی ها و هیجان های لازمه را به دست آورند.»

زومبا 101

زومبا همانند دیگر تمرینات ایروبیک، شامل حرکات ریتمیک و تکراری است که ماهیچه های بزرگ تر و اصلی بدن را درگیر می کند . این حرکات سبب افزایش ضربان قلب و همچنین افزایش گردش خون و اکسیژن رسانی به قسمت های مختلف بدن می شود.

کلاس های زومبا با حرکات نرمشی برای گرم کردن بدن آغاز می شود، سپس با حرکات ریتمیک رقصی ادامه می یابد و معمولا یک ساعت به طول می انجامد. صدای بلند موزیک این کلاس بسیار هیجان آور و محرک است.

در اینجا برخی از دلایل مفید بودن زومبا را بیان خواهیم کرد:

- ورزش ترکیبی. ریتم های متناوبی مانند سالسا، هیپ هاپ و حتی رقص باله در یک مرحله 5 دقیقه ای زومبا وجود دارد و کشیدگی طبیعی عضلات بدن به حداکثر می رسد.

- سوزاندن کالری. این نوع ایروبیک برای قلب و ریه ها نیز بسیار مفید است، و حدود 450 کالری در هرساعت ، سوزانده می شود.

- ماهیچه های اصلی. زومبا بر روی ماهیچه ها و عضلات شکم، پشت، باسن و ران که ماهیچه های اصلی بدن هستند کار می کند و موجب تناسب اندام می شود.

جوانب مثبت و منفی زومبا

یکی از طرفداران زومبا، هفته ای یک روز به مدت یک ماه در کلاس های زومبا شرکت کرد. او فرد بسیار فعالی بود و بقیه ایام هفته به انواع مختلفی از ورزش ها می پرداخت. او می گوید:«زومبا شامل حرکات یکنواخت و ریتمیک می باشد، و ممکن است انجام منظم حرکات برای کسانی که به تازگی این ورزش را شروع کرده اند کمی سخت باشد. البته برای افراد تازه کار، کلاس هایی در سطح ساده تر نیز وجود دارد.»

زومبا مانند ایروبیک ، باعث سوزاندن کالری و فرم دهی اندام بدن می شود. زومبا ورزشی گروهی و شاد است و برای کسانی که محیط های با نشاط و پر شور را دوست دارند، بهترین انتخاب است.

اجرای حرکات سریع این ورزش ، برای کسانی که چاق هستند و یا به دلیل مشکلات بدنی و یا سلامتی، نمی توانند به سرعت عمل کنند، مقداری سخت است و از نقاط ضعف زومبا  بشمار می رود.

نکاتی برای شروع کلاس های زومبا

به افرادی که مشکلات بدنی و یا سلامتی، دارند توصیه می شود برای شروع این ورزش مانند هر ورزش دیگر با پزشک خود مشورت نمایند.

در اینجا نکاتی است که می تواند در شروع کلاس ها، به شما کمک کند:

- برای مبتدی ها. اگر به تازگی تصمیم گرفته اید در این کلاس ها شرکت کنید ، بهتر است در کلاس های مبتدی شرکت کنید. کلاس هایی به نام گلد زومبا و آکوا زومبا وجود دارد که حرکات، ساده تر و آرام تر است و برای افراد مسن و تازه کار، مناسب است.

- گرم کردن بدن. حتما قبل از شروع حرکات تند ، باید برای گرم کردن بدن ، حرکات نرمشی و در انتها ، برای خنک کردن بدن،  حرکات کششی صورت گیرد.

- احساس راحتی. برای ورزش باید لباس و کفش راحت بپوشید. زیرا پوشیدن کفش نامناسب ممکن است به پاها فشار وارد کند.

- آب همراه خود داشته باشید. در مدت زمان ورزش ، میزان آب بدن باید حفظ شود.

کلاس های زومبا بهترین انتخاب برای سوزاندن کالری اضافی و رسیدن به تناسب اندام، در یک محیط کاملا شاد و دوست داشتنی است. اجرای حرکات زومبا علاقه شما را به این ورزش بیشتر خواهد کرد.

گروه ترجمه مجله پزشکی مادر، حلیا رادناصری
منبع: medicinenet.com