دکتر ظروفی - جناب آقای دکتر اگر ممکن است مختصرا خودتان را معرفی کنید.

به نام خدا، من ظروفی هستم و در حال حاضر دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران. تخصصم بیشتر آنالیز تصویری است. کاری که ما در حوزه آنالیز تصویر انجام دادیم، آنالیز تصاویر پزشکی ای است که در حال حاضر هم در این حوزه در حدود 200 مقاله علمی – پژوهشی داریم.

- آقای دکتر ظروفی، جناب عالی را یکی از اساتید علم پردازش تصویر و PACS می نامند، لطفا پیرامون آن توضیحاتی را ارائه نمایید.

با توجه به اینکه در بخش مهندسی پزشکی هستیم یکی از محورهای فعالیت مان حوزه E-health(سلامت الکترونیک) است، در حوزه سلامت الکترونیک یکی از اتفاقاتی که باید صورت بگیرد این هست که ما بتوانیم کلیه داده ها و اطلاعاتی که در بحث بهداشت و درمان وجود دارد را مکانیزه بکنیم، مکانیزه از جهت آرشیو، مکانیزه از جهت دسترسی و مکانیزه از جهت پردازش. شما وقتیکه وارد محیط های درمانی می شوید با داده های مختلفی سر و کار دارید، بعضی از این داده ها، داده های تصویری هستند. اگر مستحضر باشید ما دستگاه های مختلفی برای تصویر برداری پزشکی داریم مثل سیستم های رادیولوژی، سیستم های سیتی اسکن، MRI ، پزشکی هسته ای، آنژیوگرافی و بعضی از داده ها سه بعدی هستند مثل تصاویر سیتی اسکن. بعضی از داده ها فریم هستند مثل تصاویر آنژیوگرافی. بعضی داده ها چهار بعدی هستند در واقع مثل جنین در حال حرکت و قلب در حال زدن. به این سیستم مکانیزه، PACS می گویند که مخفف Picture Archiving and Communication System می باشد. اتفاقاتی که در مورد سیستم های PACS می افتد این است که در واقع نحوه مبادله اطلاعات را هم کنترل می کنند. PACS دارای یک استاندارد بنام دایکام است. دایکام مخفف (DICOM) Digital imaging and communications in medicine است. در حال حاضر، نسخه 9 این استاندارد بیشتر رایج و مورد استفاده عموم کارشناسان است.


- یک سیستم PACS چه اجزایی دارد؟

ما در ارتباط با سیستم PACS که صحبت کردیم در لابلای عرایضم گفتم ما دستگاه های تصویربرداری مختلفی داریم که آنها فیزیک مختلفی دارند، از نسل های مختلف هستند، در یک بیمارستانی که مثلا 30 سال سابقه کار دارد، ممکن است دستگاهی داشته باشد که این دستگاه متعلق به نسل قدیم است. برای این نوع دستگاه PACS از امکان Gate Way استفاده می کند. که البته روز بروز به دلیل روز آمد شدن تجهیزات بیمارستان ها، کم رنگ تر می شود. ورودی Gate Way تصاویر پزشکی با استاندارد غیر پزشکی است که در خروجی به استاندارد دایکام تبدیل می شود. بعد از اینکه تصاویر بصورت دایکام درآمد این تصاویر باید بیایند و در یک Server مرکزی ذخیره بشوند. هنگام ذخیره سازی تصاویر، ما مقیاس تعریف می کنیم، مقیاس ما این است که من چند دستگاه تصویربرداری دارم هر دستگاه تصویر برداری من چه قدر (Image) تصویر تولید می کند و سرعت ارتباط من با آن دستگاه به چه صورتی است؟

ما وقتی راجع به Server صحبت می کنیم می توانیم Interprise Solution داشته باشیم. حالا آمدیم به دلیل یک اتفاقاتی، همه اطلاعات با میلیاردها تصویر دچار اشکال شد شما می بینید یک Server دیگه ای وجود دارد به نام Disaster Recovery که کارش برگرداندن سیستم به حالت اول است.

در پایان نکته ای که وجود دارد این است که سیستم PACS که به مصرف کننده ارائه می کنیم اول با قابلیت یک، وارد سیستم شما می شود بعد نیازش توسعه پیدا می کند دانش اش گسترش پیدا می کند و وارد سیستم دوم می شویم اینجا شما باید با آن شرکت سازنده طوری صحبت بکنید که فقط تفاوت قیمت سیستم یک و سیستم را از مصرف کننده بگیرد چون این ارتقا همیشه در حال انجام است اگر قرار باشد شما سیستم رو دور بریزید و سیستم بعدی پیشنهاد بکنید در واقع موفق نمی شوید.

در اصل خریدار PACS، باید سیستمی را بخرد که قابلیت ارتقا داشته و نیازهای رو به افزایش او را پاسخ گو باشد.