برخی از اختلالات قاعدگی ، ممکن است بر توانایی باروری شما تاثیر بگذارند.
اکثر زنان چرخه قاعدگی بسیار منظمی دارند، با این حال در برخی افراد، طول، زمان و ویژگی های  این چرخه دچار تغییراتی می شود. بعضی از این تغییرات طبیعی هستند، اما سایر آنها ، که اختلالات قاعدگی نامیده میشوند، ممکن است مانع بارداری شوند.

بسیاری از زنان دچار مشکلات قاعدگی می شوند، و کسانی که در تلاش برای بارداری، ناموفق هستند مایلند بدانند که آیا اختلالات قاعدگی بر باروری تاثیر می گذارند؟ در حقیقت تنها برخی از این اختلالات قدرت باروری را کاهش می دهند.

شرایطی که باعث اختلال در تخمک گذاری می شوند

باردار شدن به عوامل زیادی، از جمله تخمک گذاری، بستگی دارد. به گفته جینی کمپل لیزلی، متخصص زنان و زایمان و استاد یار دانشگاه اورِگان، اگر دوره قاعدگی به طور منظم ، و یا هر 21 یا 35 روز، برای یک زن اتفاق بیافتد، می توان گفت که در هر ماه تخمک گذاری صورت می گیرد. اگر تلاش می کنید باردار شوید اما قاعدگی منظمی ندارید، اولین عامل نگران کننده تخمک گذاری ناموفق است.

رابطه سندروم پیش از قاعدگی (PMS) و بارداری

به گفته دکتر لیزلی، هیچ اطلاعاتی مبنی بر نقش PMS در کاهش باروری، وجود ندارد. در حقیقت بنابر برخی تحقیقات، وجود PMS در یک فرد نشانه باروری اوست.

PMS به تنهایی بر باروری تاثیر نمی گذارد، و این امر تا حدودی به دلیل زمان چرخه قاعدگی است. در صورت بارداری، تخمک آزاد شده است و بارور شدن تخمک پیش از ظهور علائم PMS بوده است. بنابراین بروز علائم PMS، نشان دهنده یک چرخه قاعدگی کامل است.

رابطه قطع قاعدگی (آمنوره) و بارداری

قطع قاعدگی به این معنا است که عادت ماهانه، یک یا دو دوره به تاخیر افتاده است. قطع قاعدگی به این دلیل اتفاق می افتد که در یک چرخه قاعدگی، تخمکی تولید نشده و تخمک گذاری صورت نگرفته است.

به تاخیر افتادن قاعدگی و تخمک گذاری دلایل متفاوتی دارد، از جمله :

- سندروم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) ، اختلالی شامل ناهنجاری در میزان هورمونهای بدن

- تمرینات ورزشی شدید

- کم غذایی

- شروع یائسگی

- بیماری

- استرس

- انواع خاصی از داروها

گاهی نداشتن یک دوره قاعدگی یا تاخیر در موعد آن، نگران کننده نیست، اما اگر قاعدگی شما سه ماه به تعویق بیافتد یا متوجه شوید که طول چرخه قاعدگی شمامنظم نیست، باید با پزشک تماس بگیرید.

قاعدگی دردناک (دیسمنوره) و بارداری:

برخی از زنان قاعدگی های بسیار دردناکی را تجربه می کنند. این درد شدید دلایل متعددی دارد، از جمله:

- انقباض رحم: در طول دوره قاعدگی، رحم شما منقبض می شود.

- آندومتریوز:نوعی بیماری است که در اثر آن جداره مخاطی رحم، در خارج از رحم نیز رشد می کند.

- فیبروئید: فیبروئیدها اغلب غده های خوش خیمی هستند که در داخل یا اطراف رحم وجود دارند.

منقبض شدن رحم در آغاز دوره قاعدگی، ناخوشایند است اما مانعی برای بارداری ایجاد نمی کند. آندومتریوز و فیبروئید، گر چهبیماری های قابل کنترلی هستند، اما می توانند در بارداری اختلال ایجاد کنند. به گفته لسلی، بعضی از زنان، حتی با وجود این شرایط، تخمک گذاری و قاعدگی منظمی دارند. اگر قاعدگی نامنظمی دارید، قاعدگی شما با درد شدیدی همراه است و یا باردار نمی شوید، باید به متخصص مراجعه کنید.

خونریزی غیر معمول و بارداری:

خونریزی غیر عادی، گروه بزرگی از اختلالات قاعدگی را شامل می شود. اگر نگران بارداری خود هستید، باید به این مسئله توجه ویژه ای داشته باشید. قاعدگی نامنظم یا خونریزی شدید ، ممکن است برای بارداری مشکلاتی ایجاد کند، خونریزی بسیار کم نیز میتواند نشان دهنده بارداری باشد. برخی از دلایل تغییرات خونریزی عبارت اند از:

- بارداری، بارداری خارج از رحم، یا سقط جنین

- وسایل داخل رحمی پیشگیری از بارداری، و دیگر روش های کنترل بارداری

- عفونت

- فیبروئیدها

- پلیپ های رحمی

- سرطان

- دیگر بیماری ها و اختلالات هورمونی

بسیاری از این شرایط مانع بارداری می شوند. برای مثال، اگر عفونت در رحم شما باقی بماند، در نهایت باعث ایجاد زخم در لوله های فالوپ می شود. تخمک آزاد شده در هر قاعدگی، از طریق این لوله ها به سمت رحم حرکت می کند، و اگر لوله ها آسیبی دیده باشند، تخمک نمی تواند از آنها عبور کند.

به توصیه لسلی، هنگامی که خود را برای بارداری آماده می کنید، باید هر گونه مشکلی در قاعدگی خود را با متخصص زنان در میان بگذارید. زنانی که تصمیم به باردارشدن دارند، حتما باید به قاعدگی خود توجه کنند. به منظم بودن قاعدگی خود دقت کنید و هر نشانه ای، از جمله درد یا تغییر در خونریزی را بررسی کنید. برای افزایش احتمال بارداری، بهتر است که پزشک شما تمام جزئیات را در نظر بگیرد.

گروه ترجمه مجله پزشکی مادر، مژگان جنگی
منبع: medicinenet.com