ممکن است تصور کنید که هورمون ها عامل بروز حالات بد در شما هستند. اما آیا درباره هورمون ها اطلاعات کافی دارید؟ مطالب زیر شما را با نقش هورمون هایی از قبیل استروژن و پروژسترون، بیشتر آشنا می کنند.

هورمون ها ترکیبات شیمیایی مخصوصی هستند که توسط سیستم غدد داخلی تولید می شوند. این ترکیبات تمامی فعالیت های بدن از جمله رشد، سوخت و ساز بدن و تولید مثل را کنترل می کنند. در زنان، هورمون ها مهمترین عامل موثر در تولید مثل، مسائل جنسی و سلامت عمومی بدن هستند.

از آن جهت که هورمون ها در بدن زنان نقش مهمی دارند، ممکن است برخی از خانم ها تصور کنند که هورمون ها ، بدن آنان را کنترل می کنند. اما اگر از نقش هورمون های زنانه باخبر باشید، می توانید با هوشمندی اختلالات هورمونی را تشخیص دهید، و خود را با کاهش طبیعی هورمون های زنانه، که در اثر افزایش سن اتفاق می افتد، سازگار کنید.

هورمون های زنانه به وسیله تخمدان ها، اندام هایی که در طول هر دوره تخمک گذاری، یک تخمک آزاد می کنند، تولید می شوند. استروژن و پروژسترون دو هورمون اصلی موجود در بدن هستند. با پایان تخمک گذاری در دوران یائسگی، میزان تولید این هورمون ها، به شدت کاهش می یابد، اما بروز بیشترین علائم یائسگی، در اثر کاهش استروژن است.

استروژن: هورمون موثر در قاعدگی

استروژن یک هورمون زنانه است که میزان تولید آن در طول چرخه قاعدگی تغییر می کند. در دو هفته اول این چرخه ، ترشح استروژن به تدریج افزایش می یابد. این مرحله فولیکولر نام دارد، که منجر به ایجاد یک پوشش داخلی در رحم، جهت آمادگی برای بارداری، می شود و کاهش ترشح استروژن (و پروژسترون) باعث می شود که عادت ماهانه اتفاق بیافتد.

علاوه براین، استروژن عامل مهمی در افزایش مقاومت استخوان ها و سلامت قلب و عروق در زنان است.

تولید استروژن در دوران بلوغ آغاز می شود و با افزایش سن کاهش می یابد، تا زمانی که برای ضخیم شدن پوشش داخل رحم و بروز قاعدگی، استروژن کافی ترشح نمی شود. گر گرفتگی و خشکی واژن نیز از علائم کاهش استروژن هستند.

برخی از زنان قبل از یائسگی و یا زمانی که دلایل دیگری برای کاهش استروژن وجود دارد (مانند جراحی تخمدان)، از درمان جایگزینی هورمون استروژن (HRT) استفاده می کنند.HRT علائم ناشی از کاهش استروژن را بهبود می بخشد و احتمال بروز پوکی استخوان را کمتر می کند. البته این نوع درمان، خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد. برای اطمینان از خطرات یا مزیت هایی که HRT برای شما دارد، با پزشک مشورت کنید.

پروژسترون: هورمون موثر در بارداری

در طول سال هایی که زنان قادر به باروری هستند، میزان پروژسترون در نیمه دوم چرخه قاعدگی، بعد از آزاد شدن تخمک، افزایش می یابد. در دوران بارداری افزایش تولید پروژسترون ادامه می یابد، و جداره رحم، برای محافظت از جنین، ضخیم می شود. اگر بارداری اتفاق نیافتد، میزان پروژسترون کاهش می یابد و جداره رحم در طی دوران قاعدگی فرو می ریزد.

اگر جراحی هیسترکتومی (برداشتن رحم) انجام نداده اید و از درمان هورمونی جایگزین (HRT) استفاده می کنید، پزشک به شما توصیه خواهد کرد که برای کاهش احتمال ابتلا به سرطان آندرومتر، و همچنین محافظت از پوشش رحم و جلوگیری از ضخیم شدن بیش از حد آن، علاوه بر استروژن از پروژسترون نیز استفاده کنید.

اگرچه هورمون پروژسترون برای تولید مثل ضروری است، اما گاهی ترشح آن دو هفته پیش از شروع عادت ماهیانه، علائم آزاردهنده ای چون نفخ، حساس شدن سینه ها و آکنه را در زنان به وجود آورد. گاهی ترکیبی از تغییرات جسمی و روانی، به طورمنظم یک هفته قبل از شروع قاعدگی رخ می دهد، که سندروم پیش از قاعدگی یا PMS نامیده می شود. این سندروم با ایجاد تغییردر سبک زندگی، مانند ورزش کردن و داشتن یک رژیم غذایی سالم، و همچنین مصرف داروهایی که تهیه آنها نیازی به دستور پزشک ندارد، از جمله موترین، ادویل، میدول کرمپ (ایبوپروفن) وآلیو (ناپروکسن)، قابل درمان است.

تستوسترون فقط مخصوص مردان نیست

هورمون تستوسترون، که یک هورمون مردانه محسوب می شود، به مقدار کم در بدن زنان نیز تولید می شود. افزایش تولید این هورمون در بدن یک زن، ممکن است منجر به بروز علائم مردنمایی شود، به این معنی که ویژگی های مردانه ای چون رویش غیرعادی موهای صورت، در زن ظاهر می شود.

بالا بود غیرطبیعی میزان تستوسترون در بدن، ممکن است نشانه یک بیماری باشد، از جمله:

• سندروم تخمدان پلی کیستیک

• تومور تخمدان

• تومور غده آدرنال

• هیپرپلازی مادرزادی در قشر آدرنال

کمبود تستوسترون نیز ممکن است موجب بروز بیماری شود. طبق برخی شواهد، کاهش میزان تستوسترون در زنان مسن و همچنین زنانی که جراحی برداشت تخمدان انجام داده اند، سبب کاهش میل جنسی می شود. نتیجه برخی از تحقیقات نشان می دهد که زنانی که تحت درمان با تستوسترون قرار گرفته اند، عملکرد جنسی بهتری دارند، گرچه هنوز ایمنی و اثربخشی این درمان به طور قطعی ثابت نشده است.

نکاتی درمورد HCG

هورمون کوریونی گنادوتروبین انسانی، یا HCG ، به وسیله جفت در زنان باردار تولید می شود. در حقیقت تشخیص وجود این هورمون از طریق تست حاملگی، به معنی تایید بارداری است. در اوایل دوران بارداری، ترشح HCG به حفظ جسم زرد کمک می کند؛ جسم زرد قسمتی از رحم است که پس از آزاد شدن تخمک، هورمون پروژسترون تولید می کند. میزان HCG در بدن تا هفته دهم بارداری افزایش می یابد، و پس از آن به تدریج کم می شود. این هورمون اغلب در زنان باردار ترشح می شود، اما ممکن است در بدن زنانی که به بیماری هایی چون تومور سلول زایا و یا بیماری تروفوبلاستیک مبتلا هستند نیز تولید شود. تروفوبلاستیک نوعی بیماری نادر است که منجر به رشد تومور در جفت می شود و در صورت نبود جفت، این تومورها درسلول های بدن رشد می کنند.

اگر درمورد میزان هورمون ها در بدن خود نگران هستید، به پزشک مراجعه کنید. در برخی موارد، یک آزمایش خون ساده ،می تواند مشکلات هورمونی را نشان دهد. همچنین ممکن است به یک متخصص غدد، که در تشخیص و کنترل بیماری های هورمونی تخصص دارد، معرفی شوید.

گروه ترجمه مجله پزشکی مادر، نرگس میرزهرایی
منبع: medicinenet.com