همان طور که قبلا متذکر شدیم شستن دست‌ها یک راه موثر برای جلوگیری از ابتلا به بیماری مسری می‌باشد. بنابراین قبل و بعد از طبخ غذا، قبل از خوردن غذا، بعد از دستشویی رفتن، بعد از دست زدن به حیوانات و بعد از عطسه و سرفه کردن، زمانی که دستها کثیف هستند و یا اگر شخصی در خانه بیمار باشد باید دستها را با آب و صابون شست. به این طریق که دستها را مرطوب کرده، از صابون استفاده کنید و دستها را به هم مالیده و به مدت 15 تا 20 ثانیه بسایید (به اندازه دو بار تولدت مبارک گفتن) و خوب آبکشی کرده و خشک کنید. در بعضی مکان‌های عمومی حوله‌های کاغذی یا سشوار وجود دارد، و در آخر صابون را در یک جا صابونی مناسب قرار دهید تا سریع خشک شود. در صورت نبودن آب و صابون از ژل‌های بهداشتی استفاده کنید.

بحث صابون ضد باکتری
صابون‌های ضد باکتری میکروب‌ها را می‌کشند، در حالیکه صابون‌های معمولی میکروب‌های روی پوست را آزاد می‌کنند و این میکروب‌ها روی حوله خشک می‌شوند. بحث بر سر این موضوع است که آیا صابون‌های ضد باکتری، که 3/1 بازار صابون را به خود اختصاص داده‌اند، در مقابله با میکروب موثرتر از صابون‌های معمولی می‌باشند. تولید کنندگان ادعا می‌کنند که پاسخ مثبت است اما در یک تحقیق مشخص شده است که استفاده‌کنندگان این صابون‌ها سالمتر از بقیه افراد نبوده‌اند.

هر روز، روز شست و شو است
بیمار بودن خیلی مشکل است. بنابراین پزشکان توصیه می‌کنند که لباس‌ها، حوله‌ها، پشتی‌ها و روتختی‌ها را مرتب بشویید ، چون که این کار راحت‌تر از بیمار شدن است.

چه چیزی را ضد عفونی باید کرد و چگونه ؟
میکروب‌ها خائن می‌باشند. نه تنها نامرئی هستند، بلکه روی سطوح کمین می‌کنند، از چندین ساعت برای ویروس‌ها تا 3 روز برای باکتری‌ها امکان زندگی در محیط آزاد وجود دارد ، لذا  باید تمام جاهایی را که آنها مخفی هستند تمیز و ضد عفونی کرد.

چه چیزی را باید ضد عفونی کرد و چگونه ادامه داد؟

از مسواک استفاده کنید. در بیشتر خانه ها، ویروس‌ها روی سطحی می‌نشینند و از آنجا به دیگر قسمت‌ها نفوذ پیدا می‌کنند. باید مسواک افراد مریض را از مسواک دیگر افراد جدا کرد. از ضد عفونی کنندگان تجاری برای تلفن‌ها، کنترل‌ها، ماکروفرها، دسته یخچال‌ها، دستگیره درها، کلیدهای برق، اسباب بازی‌ها، و شیرهای آب استفاده کنید. 4/1 پیمانه از محلول سفید کننده را با یک گالن آب گرم مخلوط کنید و به مدت 10 دقیقه روی سطوح بریزید سپس آبکشی نمایید. هر زمان که تصمیم می‌گیرید، جایی را ضد عفونی کنید حتما از دستکش استفاده کنید و هواکش را روشن کنید و در صورتی که به مواد شیمیایی حساس هستید ماسک بزنید. در پایان دست‌های خود را بشویید.

منبع : سایت سیمرغ