کتی که در دبیرستان کوچکشان دانش‌آموز سرشناسی بود، دانشگاه را با توقع اینکه بتواند بهترین نمرات را بگیرد و با دو هم‌اتاقیش دوستان خوبی شوند شروع کرد. اما همه چیز آنطور که او انتظار داشت پیش نرفت. فیزیک—که فکر می‌کرد محبوب‌ترین درس برایش شود—به مشکلی بزرگ برایش تبدیل شد. و هم‌اتاقی‌هایش هم خیلی با او فرق داشتند.

کتی ترم اول دانشگاه را به "تغییر انتظارات" نامگذاری کرد. چیزهایی که فکر می‌کرد خیلی عالی پیش برود، واقعا سخت و مشکل‌ساز شد ولی خیلی چیزهای دیگر برایش خیلی آسان پیش رفت.

فکر می‌کنید کتی چه توصیه‌ای برای شما سال‌اولی‌ها دارد؟ سعی کنید انتظاری ازاینکه دانشگاه چطور خواهد بود برای خودتان درست نکنید. بگذارید همه چیز خودش غافلگیرتان کند!

برای دانشگاه رفتن استرس نداشته باشید

کتی متوجه شد که کنار آمدن با چیزهایی که درموردش واقع‌بینانه فکر می‌کرد بسیار آسانتر بود. او تصور می‌‌کرد که دور از خانه زندگی کردن خیلی سخت خواهد بود، نه فقط از این جهت که از خانواده‌اش دور بود و دلش برای آنها تنگ می‌شد بلکه بخاطر اینکه مجبور بود با خیلی چیزها مثل شستن لباس‌های خودش سروکله بزند. چون این مشکلات را پیش‌بینی می‌کرد، برایش کمتر استرس آوردند.

برای دانش‌جویان سال‌اولی سخت‌ترین چیز کنار آمدن با دوری خانواده است. همه زندگیتان پیش آنها بوده‌اید و احتمالاً نقش‌های مختلفی در خانه داشته‌اید، نقش خنداندن اعضای خانواده، نقش واسطه‌گر، یا شاید هم مترجمشان بوده‌اید. این نقش‌ها کمکتان می‌کند احساس کنید به جایی تعلق دارید.جا افتادن در یک محل جدید خیلی سخت است، مخصوصاً اگر روابطتان با خانواده‌تان خیلی خوب بوده باشد.

هفته‌ها و ماه‌های اول حسابی دلتنگ خانه می‌شوید. اولین چیزی که باید درمورد این دلتنگی بدانید این است که کاملاً عادی است. درواقع، تقریباً همه آدم‌ها در نقطه‌ای از زندگیشان چنین احساسی را تجربه می‌کنند. شاید الان متوجه نشوید اما واقعیت این است که چنین احساسی باعث می شود قوی‌تر شویم . مهارت‌های سازگاریمان تقویت شود. دلتنگی خانه باعث می‌شود بتوانید راه‌های جدیدی برای آشنا شدن با آدم‌ها پیدا کنید. می‌توانید در سالن‌ورزشی دانشگاه عضو شوید یا برای درس خواندن از محل‌های عمومی دانشگاه مثل کتابخانه یا بوفه استفاده کنید.
سعی کنید این احساسات و ترس‌هایتان را بشناسید و درمورد آن با کسی حرف بزنید. هرچه زودتر با این مسائل برخورد کنید، زودتر حالتان بهبود می‌یابد. اگر دلتنگ خانه و خانواده هستید، با یک تماس تلفنی، ایمیل یا نامه می‌توانید دلتنگیتان را تا حدی برطرف کنید.

کسانی که می‌توانند در این موقع خیلی به کمکتان بیایند، هم‌اتاقی‌هایتان در خوابگاه یا خانه دانشجویی هستند. هم‌اتاقی‌ها می‌توانند هم‌صحبت خیلی خوبی برایتان باشند. ممکن است آنها هم مثل شما سال‌اولی باشند و همین ترس‌ها و نگرانی‌ها را داشته باشند.
اما اگر نتوانید با هم‌اتاقی‌هایتان کنار بیایید چه؟

آشنایی با هم‌اتاقی‌ها و دوستیابی

در برخی موارد، اینکه با هم‌اتاقی‌هایتان تفاوت داشته باشید خیلی خوب است. رویکرد‌های متفاوت درمورد مسائل مختلف خیلی مفید است. اما عاقلانه این است که انتظار نداشته باشید هم‌اتاقیتان به بهترین دوستتان تبدیل شود چون ممکن است ناامید شوید. کتی با این انتظار وارد دانشگاه شد که با هم‌اتاقی‌هایش دوست‌های خوبی شود. اما به مرور زمان متوجه شد که اصلاً چنین چیزی ممکن نیست. با عوض کردن هم‌اتاقی‌هایش و تغییر انتظاراتش، توانست کمی موقعیت را بهتر کند.

البته ممکن است همه نتوانند هم‌اتاقی‌هایشان را عوض کنند، به همین خاطر است که بهتر است با این ایده شروع کنید که به تفاوت‌های همدیگر احترام بگذارید.

اگر شما و هم‌اتاقیتان با هم کنار نمی‌آیید، بهتر است کسی را پیدا کنید که درکتان کند و این کار اصلاً سخت نیست چون در دانشگاه یک عالمه دانش‌جوی دیگر مثل خودتان هست.

اگر واقعاً با هم‌اتاقی‌ها یا دوستانتان مشکل دارید، به مرکز مشاوره دانشگاه بروید. ترس‌های سال‌اولی‌ها چیزی است که مشاوران خوب از آن اطلاع دارند. مشاور با با شما به تنهایی صحبت می‌‌کند و یا اگر گروهی مشکلی مشابه شما داشتند، جلسه گروهی می‌گذارد. حرف زدن با کسانی که موقعیتی مشابه شما دارند می‌تواند آرام‌ترتان کند. همچنین می‌توانید درمورد عوض کردن اتاقتان با مسئول خوابگاه‌ها صحبت کنید.

بعضی از دانشجوها به سیگار و مشروب و مهمانی و خواب و یا حتی موادمخدر روی می‌آورند.متاسفانه خیلی از سال‌اولی‌ها برای اینکه مشکل دلتنگیشان را کمتر کنند فکر می‌کنند با مهمانی زیاد رفتن بهتر می‌توانند با مشکل دلتنگی کنار بیایند اما بعد از مدتی متوجه می‌شوند که اینکار فقط مشکلاتشان را بیشتر می‌کند چون نمی‌توانند به خوبی به درس‌ها و امتحاناتشان برسند.

سالم ماندن دور از خانه

گلودرد، دندان عقل و پیچ خوردن پا جزء متداول‌ترین درد و ناراحتی‌های ناشی از دوری از خانه است. گرفتن ویروس‌هایی مثل سرماخوردگی در محیط‌هایی مثل خوابگاه خیلی ساده است. در این محیط‌ها همه در حال رفت‌وآمد هستند و ممکن است خیلی از آنها مریض باشند.

راه‌های پیشگیری

خیلی خوب است که برای مریضی آمادگی داشته باشید اما بهتر از آن این است که از مریض شدن در محیط های شلوغی مثل خوابگاه و دانشگاه پیشگیری کنید.کارهای اولیه‌ای مثل شستن مرتب دست‌ها باید همیشه در راس کارتان باشد. اما باید به فکر حمام و دستشویی و کامپیوترهای اشتراکی هم باشید که خیلی راحت میکروب می‌گیرند.

اگر در سایت کامپیوتر دانشگاه وقت زیادی را می‌گذرانید، فکر خیلی خوبی است که از لوسیون‌‌های تمیزکننده دست آنتی‌باکتریال همراه خود داشته باشید. وقتی هم‌اتاقیتان مریض می‌شود بااستفاده از دستمالی که به مایع تمیزکننده آغشته شده است وسایل اشتراکیتان را مرتب تمیز کنید.  قدرت تغذیه خوب و خواب کافی را هم فراموش نکنید.

غذاهای سال‌اولی

بعد از چندین و چند سال خوردن دست‌پخت مادر الان در دنیای غذاهای آماده و فست‌فود افتاده‌اید که کلی هم کیک شکلاتی در آن گنجیده است.

بیشتر دانشجویان وقتی وارد دانشگاه می‌شوند معمولاً غذایشان خیلی بیشتر از قبل می‌شود.خوردن تنقلات هم میان دانشجویان بسیار شایع‌تر است. به خاطر همین است که اضافه وزن سال اول دانشگاه مسئله‌ای کاملاً عادی و متداول است.

تحقیقات نشان می‌دهد که دانشجویان به‌طور متوسط 5/1 تا 5 کیلوگرم در دو سال اول دانشگاه وزن اضافه می‌کنند. البته بخشی از این افزایش وزن به‌خاطر بالغ‌تر شدن شما در این سنین است اما خیلی‌ از این اضافه‌وزن‌ها به چاقی و چاقی مفرط ختم می‌شود که خطر بسیاری از مشکلات مثل فشارخون بالا و دیابت را افزایش می‌دهد. خیلی از دانشجوها هم وقتی می‌بینند وزنشان روز به روز بالا می‌رود، به رژیم‌های خیلی سخت که اصولی نیست روی می‌آورند و عادات غذایی بسیار ناسالمی پیدا می‌کنند.

برای اینکه بتوانید وزنتان را سالم نگه دارید، سعی کنید وعده‌های غذایی سبک و در فواصل بیشتر میل کنید. یعنی روزی سه وعده غذایی متعادل و یک یا دو وعده غذایی سبک. با این روش بدنتان می‌داند انتظار چه چیزی را داشته باشد. به هشدارهای درونیتان توجه داشته باشید و فقط زمانی غذا بخورید که گرسنه‌تان شده باشد و وقتی احساس کردید سیر شدید دست از غذا خوردن بکشید. مراقب حجم وعده‌های غذاییتان باشید.

خوردن تنقلات از بیکاری یا شکلات خوردن زیاد به‌خاطر استرس به این معنی است که هشدارهای طبیعی بدنتان را نادیده گرفته‌اید. همین باعث پرخوری و ‌زن می‌شود.

الان که متوجه شدید چطور باید غذا بخورید، احتمالاً دوست دارید بدانید که بهتر است چه بخورید؟ شرط اصلی داشتن تغذیه خوب تعادل است. باید از هر نوع ماده‌غذایی هر روز استفاده کنید. اگر در غذاهایتان از یک گروه‌غذایی بیش از اندازه ماده‌غذایی مصرف کنید، به منزله کم خوردن از گروه‌های غذایی دیگر است. خوردن از همه گروه‌های غذایی نه‌تنها باعث می‌شو یک رژیم متعادل داشته باشید بلکه هوس و میل ذهنی شما را به تنوع‌طلبی برطرف می‌کند. پس نگران خوردن گاه و بیگاه شکلات یا شیرینی نباشید اما دقت کنید که نه بیش از اندازه از آن بخورید و نه آن را جایگزین وعده غذاییتان کنید.

نکته آخر درمورد غذاها درمورد مصرف کافئین است. ممکن است فکر کنید که کافئین کمک خیلی خوبی برای بیدار نگه داشتنان است اما باید بدانید که کافئین زیاد باعث اضطراب، سردرد، سرگیجه و عصبانیت می‌شود. همچنین می‌تواند در خواب طبیعیتان ایجاد اخلال کند و حتی ممکن است معتادتان کند. این یعنی اگر در روز به اندازه همیشه کافئین مصرف نکنید دچار علائمی مثل سردرد و زودرنجی شوید. وقتی می‌گوییم کافئین همه یاد قهوه و چای می‌افتند اما باید مراقب نوشابه‌های انرژی‌زا، نوشابه، یخ‌چای و داروهای بدون نسخه باشید.

تناسب‌اندام سال‌اولی‌ها

متناسب ماندن در دانشگاه خیلی آسان است چون دانشجوها باید روزی یک ساعت فعالیت و ورزش سنگین داشته باشند. این ورزش هر فعالیتی می‌تواند باشد، ورزش دلخواهتان یا حتی یک پیاده‌روی معمولی در محوطه دانشگاه یا خوابگاه.

به مرکز خدمات تفریحی و رفاهی دانشجویان سری بزنید و از کلاس‌های مختلف ورزشی دانشگاه باخبر شوید. اگر خوش شانس باشید ممکن است در دانشگاهتان یک باشگاه ورزشی یا استخر داشته باشید که راه خوبی برای سوزاندن کالری‌های اضافه است.

برای سالم ماندن فقط این مهم نیست که تغذیه خوب و سالم داشته باشید، باید برای ورزش کنید تا انرژی و قدرت لازم برای درس خواندن را پیدا کنید.

منبع: kidspersia.com