پوست سالم باعث حفظ سلامتی شما می شود . جلوی نفوذ آلودگیها و میکروبها را به بدن شما میگیرد . وقتی هوا سرد است شما را گرم می کند و وقتی هم هوا گرم است ، باعث خنکی شما می شود . احساس لمس کردن را برای شما فراهم می آورد . واقعاً از خود پرسیده اید که پوست چیست ؟ و در قبال اینهمه خدمتی که به شما می کند ، چه می خواهد ؟! هیچ چیز : فقط کمی دقت و توجه !

پوست مانند قلب ، مغز ، گوش و ... یک عضو بدن است ! در حقیقت ، بزرگترین عضو بدن شماست ! اگر از پوست خود به خوبی مراقبت کنید ، به بیماریهای گوناگون کمتر دچار می شوید . پوست تمیز ، یک پوست خوشحال است .

یک راه ساده مواظبت از پوست ، تمیز نگه داشتن آن است . مرتب حمام کنید ! دستهای خودتان را بسیار تمیز نگه دارید . چون یک راه نفوذ آلودگی به داخل بدن شما دستهای شما است. هر گاه از بیرون به خانه بر می گردید ! هر گاه به توالت می روید ! هر گاه می خواهید غذا بخورید ! هر گاه دست به اشیاء کثیف می زنید ! هر گاه با کسی دست می دهید ! دستهای خود را با آب گرم و صابون مناسب ، مرتب و کامل و با حوصله بشویید.

کودکان برای تمیز نگهداشتن پوست خود ، جز به یک صابون مناسب به چیز دیگری نیاز ندارند . اگر پوست شما دارای خشکی ، کک و مک ، جوش و ... باشد ، در این صورت با پزشک خود درباره صابون مناسب مشورت کنید . گاهی پوست شما به بعضی از صابون ها یا مواد شوینده حساسیت نشان میدهد ، مانند : قرمز شدن ، خارش ، دانه زدن ، گرمی و خشکی ! حتماً در این باره با والدین خود صحبت کنید تا اگر لازم بود شما را نزد پزشک ببرند و یا آن صابون را دیگر نخرند .

اگر صابون جدید گرفتید ، یک تکه کوچک از آن را به آرنج یا بازوی دست خود بمالید و صبر کنید . اگر تا 24 ساعت پوست شما قرمز نشد ، نسبت به آن حساسیت ندارید . گاهی هم یک صابون پس از مدت ها استفاده ، ایجاد حساسیت می کند . در اینصورت صابون را عوض کنید .

پوست خود را از تابش مستقیم نور خورشید محافظت کنید . حتی اگر پوست شما تیره باشد ، باز اینکار لازم است . اگر زیاد در معرض نور خورشید باشید ، دچار سوختگی ، کک و مک  و بیماریهای دیگری می شوید ! از کرمهای مخصوص ضد آفتاب استفاده کنید . حتی نوک دماغتان را فراموش نکنید! برای محافظت بیشتر ، از کلاههای لبه دار و لباسهای بلند و پوشیده هم می توانید استفاده کنید . بدانید که نور خورشید بین ساعتهای 10 صبح تا 2 بعد از ظهر تیز و سوزاننده است .

پوست خود را در برابر انواع زخم ها و جراحت ها محافظت کنید . اگر جایی از بدن زخمی شد ، حتماً به کمک والدین و افراد آگاه ، محل زخم را تمیز و مداوا کنید ! با مشورت پزشک ، در صورت لزوم از پمادها و آنتی بیوتیک های مخصوص استفاده کنید . اگر برش عمیق و بزرگ باشد ، گاهی پزشک مجبور است از بخیه استفاده کند . محل بخیه را هم باید تمیز و پاکیزه نگه داشت .

 اگر به طور تصادفی به چیز داغ دست بزنید ، پوست شما دچار سوختگی می شود ! آتش سوزی هم به پوست می تواند خیلی صدمه بزند . کسانیکه مقدار زیادی از پوست بدنشان بسوزد ، دچار خطرهای جدی می شوند. از آتش و اشیاء داغ دور شوید . از آب جوش و مایعات داغ دور شوید ! بدون اجازه مادر ، داخل آشپزخانه نروید ! دست به چیزهای داغ نزنید ! 

نیش زنبور و سایر حشرات هم به پوست صدمه می زند ! محل گزش را اصلاً نخارانید ، اگر دچار آبله مرغان شدید ، محل جوشها را اصلاً نخارانید. حتماً پزشک یک داروی مناسب برای شما تجویز می کند . خارش باعث افزایش آلودگی و عفونت می شود و جای جوشها بعداً در پوست شما می ماند .

اگزما نیز حالتی است که پوست را آزار میدهد . در اثر اگزما ، پوست خشک می شود . لازم است که از کرمهای مخصوص استفاده کنید . کهیر هم باعث دون دون ، قرمزی روی پوست و ایجاد خارش می شود . این حالت می تواند ناشی از عفونت یا حساسیت هم باشد و محل کهیر را نخارانید ! برای این بیماری های پوستی حتماً با پزشک پوست مشورت کنید .
شوره سر هم در حقیقت ، ذرات ریز پوست شماست که با انتخاب شامپوی مناسب بر طرف می شود و اگر لازم باشد حتماً به پزشک مراجعه کنید .

همواره به یاد داشته باشید که پوست شما قدرت فوق العاده ای دارد ! عضو بسیار مهم بدن شماست ، به شما جذابیت و زیبایی می دهد . عضوی است که خود را ترمیم می کند . پس آن را دوست داشته باشید و از آن به خوبی مواظبت کنید .

 

مجله پزشکی مادر
منبع: www.kidshealth.com

 

توجه!
خوانندگان گرامی:همه مطالب این مجله،فقط به منظور افزایش معلومات شماست.برای تشخیص و درمان بیماری،حتما به پزشک خود مراجعه کنید.