گوش عضوی کم زحمت است . نیازی به مراقبت دائمی مانند دندان ها ندارد ! ولی لازم است که هر وقت به حمام می روید با آب و صابون داخل آن را بشوئید.
هنگام شستشوی گوش ، نباید وسواس زیادی به خرج بدهید. نباید با وسایلی مانند گوش پاک کن ، تمامی مایع مجرای کانال گوش را پاک کنید . مایع گوش در اصل برای محافظت از گوش شماست .
کانال گوش مایعی را ترشح می کند ، این مایع به آرامی به حرکت در می آید تا مسیر گوش را باز کند . سرانجام بصورت جرم در می آید که به هنگام شستشو از گوش خارج می شود . از فرو بردن چیز های نازک و تیز در گوش حتما پرهیز کنید . حتی گوش پاک کن! کتان گوش پاک کن ممکن است کنده شده و در گوش بماند و باعث عفونت شود. اگر مشکلی در ناحیه گوش احساس کردید و فکر می کنید که چیزی در داخل آن گیر کرده حتما به پزشک مراجعه کنید.
سوراخ کردن گوش به خودی خود ضرری ندارد . ولی برای سوراخ کردن گوش حتما از روش های کاملا بهداشتی و تحت نظارت پزشک ، استفاده کنید . و پس از سوراخ کردن تا بهبودی کامل از حلقه های مخصوص استفاده کنید. در غیر اینصورت سوراخ های گوش ممکن است دوباره بسته شوند.
حتما موقع دست زدن به سوراخ های گوش ، دستانتان تمیز باشد . با کمک الکل جرم های سوراخ گوش را می توانید کنار بزنید . اگر سوراخ گوش تان عفونت کند هر چه سریعتر با پزشک مشورت کنید .
گوش خود را همچنین باید به هنگام شنا کردن هم مواظبت کنید. اگر گوش شما عفونت کرده باشد ، شنا کردن باعث تشدید آن می شود. به هنگام شنا ، سعی کنید گوش های خود را بپوشانید . پس از شنا ، به کمک قطره های مخصوص و یا با چکاندن الکل ، گوش خود را خشک کنید ، اینکار از عفونت گوش جلوگیری می کند .
از گوش های خود در برابر سرما و گرمای شدید هم محافظت کنید.


سمن سجادی - مجله پزشکی مادر
منبع: www.kidshealth.com


توجه!
خوانندگان گرامی: همه مطالب این مجله ، فقط به منظور افزایش معلومات شماست. برای تشخیص و درمان بیماری ، حتما به پزشک خود مراجعه کنید.