بهترین زمان برای ماساژ کودک تان زمانی است که او بیدار و با نشاط است. وقتی او را بقل می‌گیرید، تحت تأثیر خلق و خوی شما قرار می‌گیرد. پس باید با خودتان نیز احساس آرامش و آسودگی کنید. هر نوع زیور آلاتی را که دوست دارید بیرون آورید و ناخن‌های تان را به اندازه کافی کوتاه کنید تا پوست لطیف کودک نخراشد. هر چیزی را که لازم دارید دور خودتان قرار دهید تا وقتی ماساژ را شروع می‌کنید بر حرکات دست تان یا هر چیزی که کودک دوست دارد تمرکز داشته باشید.

استفاده از روغن ، چرا نباید از روغن استفاده کرد؟
تماس پوست با پوست، رشد و نمو مطلوب را افزایش می‌دهد. پس درک کودک و ماساژ بدن برهنه او. راهی برای تقویت و پیشبرد این مسئله است. روغن کمک می‌کند تا دستان شما به آرامی روی بدن کودک حرکت کند. هم چنین به شما اجازه می‌دهد تا حرکت ماساژور را تدریجا ً محکم تر کرده و مدت بیشتری، بدون این که وقفه ای ایجاد شود، او را ماساژ دهید. روغن، پوست را مرطوب می‌کند و این کار باعث جلوگیری یا به حداقل رساندن خشکی پوست می‌شود.

 کدام روغن؟
از روغن بادام یا کنجد استفاده کنید. این روغن‌ها بوهایی ملایم دارند، سریع جذب پوست می‌شوند وپوست را تغذیه می‌کنند. در صورت امکان روغن طبیعی را انتخاب کنید. روغن‌های طبیعی کمتر از روغن‌های مصنوعی پوست را تحریک می‌کنند. در کشورهایی که ماساژ کودک به صورت سنتی وجود دارد، استفاده از روغن بستگی به مفید بودن و قابلیت دسترسی به آن دارد. افرادی با فرهنگ‌های آسیایی و آفریقاییکه در غرب زندگی می‌کنند، ترجیح می‌دهند از روغن‌هایی استفاده کنند که آماده و قابل دسترسی است و به روغن‌های مناطق خودشان شباهت دارد، مثل روغن زیتون.

آن چه برای ماساژ نیاز دارید ؟
یک اتاق گرم:
کودکان وقتی برهنه هستند، سریع گرمای بدن شان را از دست می‌دهند، روغن نیز باعث کاهش حرارت بدن می‌شود، در نتیجه اتاق باید به اندازه کافی گرم باشد تا کودک تان احساس آرامش کند. 80 درجه فارنهایت (20 درجه سانتی گراد) دمای ایده آل اتاق است. اما اگر با لباس آستین کوتاه احساس سرما نمی‌کنید، گرمای شما برای ماساژ مناسب است.

برنامه ریزی درست و معقول:
کودک را در فاصله بین دو بار شیر خوردن، وقتی سر حال است ماساژ دهید. اگر بلافاصله بعد از شیر خوردن او را ماساژ دهید، ممکن است باعث ایجاد تهوع و استفراغ در وی شود. بنابراین دست کم یک ساعت صبر کنید. اگر ماساژ نزدیک به نوبت بعدی شیر دادن او باشد، ممکن است در طول ماساژ دادن گرسنه اش شود و بی تابی کند.

زمان:
اوایل برای ماساژ دادن کل بدن 20 تا 30 دقیقه را در نظر بگیرید. عجله کردن یا انجام آن بین فعالیت‌های دیگرتان شاید بی فایده باشد و منجر به بی تابی کودک شود. وقتی که هر دو به ماساژ خو گرفتید، وقت کمتری را می‌توانید صرف این کار کنید.

فضای آرام و ساکت:
اگر به عنوان مثال صدای تلویزیون و رادیو مزاحم تان نباشد، هر دوی شما از ماساژ لذت می‌برید؛ چه نوزاد که ماساژ داده می‌شود و چه شما که ماساژ میدهید. هک لذت می‌برید، هم کم کم به طور مؤثری به یکدیگر عادت خواهید کرد. شما از این پس، نسبت به کودک تان مسئول هستید و باید به این مسئله که به چه چیزی علاقه دارد و چه چیزی مورد علاقه او نیست، توجه کنید.

حاشیه‌ها

یافته‌های یک تحقیق
در استرالیا پدران و فرزندانی که به وسیلۀ ماساژ با یکدیگر تماس داشتند، مورد مطالعه قرار گرفتند تا میزان ارتباط این تماس، بر رابطه پدر - فرزندی ارزیابی شود. به یک گروه از پدرانی که برای اولین بار پدر شده بودند، نشان داده شد که چگونه نوزاد چهار هفته ای خود را ماساژ دهند. ان گاه از آن‌ها خواسته شد که این کار را تا پایان مدت تحقیق ادامه دهند . گروه دیگر، یعنی گروه کنترل گروهی که در آن پدرانی بودند که نوزادشان را ماساژ نداده بودند، نیز مورد آزمایش قرار گرفتند . تحقیقات به این نتیجه رسید که کودکان 12 هفته ای که پدران شان آن‌ها را ماساژ داده بودند و با آن‌ها از طریق نگاه، لبخند و صدا ارتباط برقرار کرده بودند، نسبت به پدران و نوزادانی که در گروه کنترل قرار داشتند، واکنش‌ هایشان همراه با توجه و تمرکز بیشتری بود. هم چنین رفتار دوری گزینی از پدران در آن‌ها کمتر دیده می‌شد. در پدران این بچه‌ها هم تمایل به تماس و ارتباط روزانه بیشتری با فرزندان شان مشاهده شد. ماساژ کودکان به پدران و کودکان اجازه می‌دهد که از تماس پوست با پوست که غالبا ً مادران هنگام شیر دادن آن را تجربه می‌کنند لذت ببرند، ولی پدران اغلب متوجه این مسئله نیستند. آن‌ها با ماساژ کودکان شان حالات و واکنش‌های کودکان را درک کرده و برای نگهداری از آنان اعتماد به نفس بیشتری پیدا می‌کنند.

 منبع : سایت سیمرغ