بعضی از بیماری‌های کودکان خیلی سریع به دیگر اعضای خانواده سرایت می‌کنند. آیا نگران کسی هستید که عفونت واگیردار دارد؟ احتیاط کردن در این موقع برای اینکه خود را محافظت کنید، بسیار مهم است. خیلی وقت‌ها به دلیل اینکه مردم با فرد بیمار مواجه می‌شوند اما نمی‌دانند که آن فرد بیمار است و نشانه‌های بیماری را ندارد، متوجه نیستند که باید از خود مراقبت کنند. برای مثال، آنفلوانزا قبل از بروز علائم آن، قابل سرایت می‌باشد. از طرفی گلودرد استرپتوکوکی 5 روز قبل از بروز بیماری واگیردار است. بچه‌هایی که سالم می‌باشند در طی سال 5 بار بیمار می‌شوند. بیماری آنها گاهی آنفلوانزا، ورم ملتحمه چشم (سرخ چشمی) و دیگر بیماری‌های واگیردار که خیلی سریع به دیگر اعضای خانواده سرایت می‌کنند هستند. باکتری‌ها و ویروس‌ها مهمترین عامل می‌باشند. سه کارشناس در مورد راه‌های پیشگیری از بیماری صحبت کرده‌اند.

برای مراقبت چه باید کرد؟
کنترل شیوع بیماری و فرستادن بچه‌ها به مدرسه به محض سالم شدن آنها از وظایف پرستاران در صد سال پیش بوده است. (بر اساس گفته دکتر واندامیلر رئیس
NASN در آمریکا). واکسینه کردن کودکان از وظایف پرستاران مدرسه بوده است، واکسن‌هایی مثل آبله، سرخچه، اوریون، سرخک، دیفتری، کزاز و فلج اطفال. اما اغلب کنترل بیماری‌های مسری مشکل می‌باشد. هر چند که بزرگسالان برای زدن واکسن آنفلوانزا اقدام می‌کنند، اما همیشه واکسن‌ها 100 درصد موثر نمی‌باشند. و آنفلوانزا می‌تواند منجر به بعضی بیماری‌های تنفسی شود، از قبیل سینه پهلو. امروزه توجه خاصی به سیاه سرفه می‌شود. کودکان به طور مرتب واکسینه می‌شوند، اما شواهد حاکی از آن است که تاثیر واکسن بعد از 5 یا 10 سال از بین می‌رود. یک واکسن بزرگسالی که شبیه واکسن نوزادان می‌باشد، وجود دارد، که این واکسن به افراد بین 11 تا 64 ساله توصیه می‌شود.

سیاست‌های پیشگیرانه اساسی
پیشگیری با اصول بهداشتی شروع می‌شود. مثلا شستن دستها یک مهارت می‌باشد. هرگز بدون شستن دستهای خود به دهان ، بینی یا چشم‌های خود دست نزنید.  به بچه‌های خود آموزش دهید که پاکت شیر را سر نکشند یا پاکت‌ های چیبس دو نفره را دست خوری نکنند. زمانی که یکی از اعضای خانواده سرفه یا عطسه می‌کند باید دهان خود را با دستمال کاغذی بپوشاند و بعد از مصرف آن را دور بریزد. وسایلی مثل اسباب حمام، حوله ها، متکاها باید شخصی باشند . شاید باور نکنید اما شرایط بهداشتی مناسب یکی از بهترین راههای جلوگیری از بیمار شدن می‌باشد. برای مثال در حدود 4/1 همه کودکان بدون بیمار بودن آزمایش استرپتوکوک آنها مثبت می‌باشد. زمانی که فرد بیمار باشد، استراحت کافی و تغذیه مناسب مقاومت او را افزایش می‌دهد.

توصیه در مورد هیولای میکروبی
آقای آلیسن جانس می‌گوید قبل از اینکه به بعضی وسایل نیاز پیدا کنید، آنها را در خانه نگهداری کنید، این وسایل شامل یک دماسنج برای هر کدام از بچه‌ها، مسواک اضافی و خمیر دندان، دستمال کاغذی فراوان، دستمال توالت، حوله کاغذی ، آب نبات‌های مخصوص گلودرد و هر چیز دیگری که باعث راحتی شخص بیمار می‌شود، می‌باشد. به مجرد اینکه فردی در خانواده علائمی را از خود بروز می‌دهد، دیگر اعضای خانواده باید از عطسه و سرفه‌های او دوری کنند. در این مواقع است که باید حوله‌های کاغذی را به جای حوله‌های معمولی، در آشپزخانه و حمام استفاده کرد. اگر همسر شما بیمار است با فاصله از یکدیگر بخوابید. یا اگر فرزندتان مریض شد و روی تخت، کنار شما دراز کشید پشت او بخوابید. از تماس با پیشخوان، ظروف، تلفن و اشیایی که فرد بیمار دست زده است، دوری کنید.

منبع : سایت سیمرغ