اغلب مواقع که کودکان تب می‌کنند مادرها به صورت خودسرانه برای کاهش تب کودک خود درمان‌ها و داروهایی را به کار می‌برند که گاه نه تنها باعث حل مشکل کودک نمی‌شود بلکه عوارض مشکلات بعدی را نیز در پی دارد.

دکتر سید مرتضی احسانی عضو هیات رییسه انجمن پزشکان کودکان ایران در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) واحد علوم پزشکی ایران گفت: استامینوفن و آسپرین از جمله داروهایی هستند که پزشکان و مادران به طور روزمره از آنها استفاده می‌کنند و البته ارزان و در دسترس نیز هستند. اگر چه مصرف استامینوفن در حد استاندارد خود (برای کودکان به ازای هر کیلوگرم از وزنشان 2 قطره) و در مدت کوتاه با تجویز پزشک، بی‌خطر است اما استفاده از آسپرین برای کاهش تب کودکان که اغلب به صورت خود درمانی استفاده می‌شود گاه باعث بروز مشکلات بعدی از جمله سندرم و بیماری‌های مغزی در فرد می‌شود.

وی افزود: استفاده بی رویه و نادرست از آسپرین در کاهش تب باعث درگیری کبد و مغز می‌شود که در نهایت سندرم رایس و عوارض عصبی در پی دارد که گاه با پیشرفت آن منجر به مرگ و میر نیز می‌شود.

وی در پایان ضمن اشاره به این که درصد مسمومیت افراد زیر 6 سال با داروهایی از این قبیل بسیار نادر و در حدود 3 درصد است به والدین توصیه کرد : در صورت بروز هرگونه علائم بیماری و تب، کودک را به مراکز درمانی برده و حتی‌الامکان از درمان‌های خودسرانه بپرهیزید و محل نگهداری داروها را از دسترس کودکان دور کنند.

منبع : سایت سیمرغ