برای جلوگیری از خراب شدن دندان نوزادان (در برخی موارد به نام پوسيدگی شيشه نوزاد هم ناميده شده است) با به كار بستن توصیه‌های زیر میتوانید از بروز آن پیشگیری نمایید. برای اطلاعات بیشتر با دندانپزشك خود مشاوره نمایید.

بهتر است كه شیشه بچه را در هنگام خواب در اختیار او قرار ندهید، ولی اگر مجبور هستید این كار را انجام دهید، شیشه را فقط از آب خالی پر كنید. هر مایع دیگری به جز آب، حتی شیر و آبمیوه می‌تواند موجب خراب شدن دندان بچه شما شود.

شما می‌توانید برای غذا دادن به بچه از شیشه بچه در زمان مناسب آن استفاده نمایید، اما از این كار برای ساكت نگه داشتن بچه اجتناب نمایید، زیرا موجب خراب شدن دندانهای او می‌شود. بچه را هنگام غذا دادن پیش خود نگه دارید و وقتی شروع به خوابیدن كرد شیشه را از او جدا كنید.
وقتی بچه خواب است نگذارید شیشه در دهان او باقی بماند.
اجازه ندهید كودك نو پای شما در حالیكه شیشه در دهان او قرار دارد در اطراف قدم بزند.

چه انتظاری باید از معاینه دندان‌های كودك داشته باشیم؟
دندانپزشك شما ممكن است برای قویتر شدن دندانهای كودك شما فلوراید اضافی به شكل ژل تجویز كند. این ژل درون یك قالب دندان ریخته شده و برای چند دقیقه در دهان كودك شما قرار میگیرد تا فلوراید به دندانها منتقل شود. این ژل‌ها معمولاً از طعم‌های ملایم و دلپسند برخوردار هستند.

معاینه دندانپزشكی
برای داشتن لبخند زیبا و درخشان، می‌توانید دندانپزشك را همچون عضوی از خانواده خود به حساب آورید. برنامه زمانی منظمی برای معاینه دندانپزشكی افراد خانواده خود تنظیم نمایید. اولین معاینه دندانپزشكی كودك قبل از سه سالگی او باید انجام پذیرد. معاینه دندانپزشكی در ابتدای زندگی بچه‌ها به آنها اجازه میدهد تجربه مثبتی از سلامت دهان و دندان داشته باشند. بدین منظور وقتی به مطب دندانپزشكی می‌روید كودك نوپای خود را نیز به همراه خود ببرید تا با محیط مطب آشنا شده و با آن انس بگیرد.

به شیرینی‌های كودكان توجه كنید!
كودكان زیر 7 سال در مقایسه با بقیه بچه‌ها و یا بزرگسالان بیشتر در معرض پوسیدگی دندان هستند. در واقع حفره‌های زود هنگام در كودكان مسئله‌ای بسیار جدی میباشد.

میان وعده‌ها و پوسیدگی دندان
اگر فلوراید را به عنوان بزرگترین محافظ علیه پوسیدگی بپذیریم، میان وعده‌های مكرر بزرگترین دشمن دندان خواهند بود. شما هر روز با چالش وعده‌های غذایی مكرر روبرو هستید. مهمترین مساله تعداد دفعات میان وعده‌های غذایی است. حقیقت آن است كه زمان و تعداد دفعات خوردن میان وعده‌ها از اهمیت بیشتری نسبت به آنچه كه افراد خانواده شما می‌خورند برخوردار است!

منبع : سایت سیمرغ