بعضی وقت ها احساس بد داشتن طبیعی است اما اگر این روحیه ضعیف روزها ادامه یابد می تواند نشانه افسردگی باشد.
افسردگی
(Major) شدید به همراه حس غمگینی و بی میلی که حداقل 2 هفته متوالی طول می کشد و به قدری شدید است که موجب قطع فعالیت های روزانه می شود . افسردگی نشانه ای از ضعف یا شخصیت منفی نیست . این یک بیماری شناخته شده و متداول و قابل درمان است .

علائم عاطفی و احساسی

علائم اولیه افسردگی خلق و خوی غمگین و یا از دست دادن علاقه به زندگی است . فعالیت هایی که زمانی لذت بخش بودند ، جاذبه خود را از دست می دهند . بیماران ممکن است احساس گناه یا بی ارزشی نموده و مرتب به مرگ و خود کشی فکر کند .

حس درد 

در حالی که افسردگی به عنوان یک اختلال عاطفی شناخته شده است، اما عوارض جسمی هم دارد . افسردگی حدود 65 درصد از بیماران با درد گزارش شده است . این عوارض شامل سردرد ، کمر درد ، ضعف عضلانی( tender muscles)  و درد مفاصل بوده و در این بیماران همراه خستگی ، سرگیجه و خواب بیش از حد یا خیلی کم نیز رایج است .

علائم جسمی : اشتها

تغییر در اشتها یا وزن مشخصه دیگری از افسردگی است . در حالی که بعضی بیماران اشتهایشان را کاملاً از دست می دهند ، بعضی دچار پرخوری های غیرعادی می شوند . بسیاری از افراد افسرده حالت تهوع ، اسهال یا یبوست مزمن را تجربه می کنند .

اختلال در زندگی روزانه

اگر بیماران تحت درمان قرار نگیرند ، ناراحتی های جسمی و روحی ناشی از افسردگی می تواند کار ، تفریح و روابط اجتماعی و خانوادگی آنها را مختل کند . افراد افسرده اغلب تصمیم گیری و تمرکز برایشان سخت است . آنها از فعالیتهای لذت بخش گذشته مثل سکس دوری می کنند . در موارد شدید ، افسردگی می تواند تهدید کننده زندگی باشد .

علائم هشداردهنده خودکشی

افرادی که افسرده هستند احتمال بیشتری برای مبادرت به خودکشی دارند. علائم هشداردهنده شامل موارد زیر است : صحبت کردن در مورد مرگ یا خودکشی ، تهدید به صدمه زدن به مردم ، رفتار پرخاشگرانه یا مخاطره آینده داشتن.

علائم خودکشی را در این بیماران باید جدی گرفت .

چه کسی در معرض بیماری افسردگی قرار دارد ؟

هر کسی می تواند افسرده شود اما بسیاری از کارشناسان معتقدند که ژنتیک ( وراثت ) در این مورد نقش دارد . کسانی که یکی از بستگان درجه یک آنها مانند پدر ، مادر ، خواهر یا برادر ، افسرده باشند . احتمال افسردگی شان سه برابر بیشتر است . احتمال دچار شدن زنان به افسردگی دو برابر مردان است .

عوامل افسردگی :

پزشکان دقیق نمی دانند که علت افسردگی چیست ؟ بر اساس بعضی از نظریه های معتبر ، ساختار مغز و عملکردهای شیمیایی علل اصلی به شمار می روند . منظور از عملکرد شیمیایی ، نامتعادل شدن نروترانسمیترها ( انتقال دهنده های عصبی) است .

 علت این نا متعادل شدن چیست ؟

یک احتمال ، استرس ناشی از حادثه ناگوار است . از قبیل از دست دادن یک فرد یا یک شغل مورد علاقه . از عوامل دیگر می توان به عوارض جانبی برخی از داروها ، مصرف الکل ، مواد مخدر ، تغییرات هورمونی و حتی آب و هوا اشاره کرد .

افسردگی فصلی (SAD)

اگر خلق و خوی شما به آب و هوا ربط دارد ، یعنی در تابستان احساس شادمانی و در زمستان احساس غمگینی می کنید شما به SAD ( افسردگی فصلی ) مبتلا هستید . SAD معمولاً در اواخر پاییز و اوایل زمستان بروز می کند . زمانی که روزها کوتاهتر می شوند  .

افسردگی پس از زایمان

معمولاً تعدادی از مادران که برای اولین بار زایمان می کنند دچار افسردگی می گردند . اما حدود 12 درصد آنها دچار افسردگی شدید می شوند که حتی قادر به بزرگ کردن فرزند خود نخواهند بود . این حالت به عنوان افسردگی پس از زایمان شناخته شده است که علائم آن خیلی شبیه به افسردگی شدید ( ماژور ) است . در این جا علاوه بر خود بیمار ، سلامت کودک نیز در خطر است و مادر به سختی از بودن با کودک خویش لذت می برد .

افسردگی در کودکان

از هر 40 کودک آمریکایی ، افسردگی زندگی یک کودک را مختل می سازد . یعنی توانایی بازی کردن ، دوست گرفتن ، انجام دادن تکالیف وی را با مشکل روبرو می سازد . علائم آن شبیه به افسردگی در بزرگسالان است . اما در بعضی از بچه ها ممکن است همراه با عصبانیت یا انجام کارهای خطرناک باشد که برون ریزی (acting out) گفته می شود . اگر درمان صورت نگیرد ، افسردگی بچه ها می تواند به خودکشی منجر شود . 

نحوه تشخیص افسردگی

تا این زمان هیچ آزمایش خونی برای تشخیص افسردگی وجود ندارد . برای انجام یک تشخیص درست ، پزشکان متکی به شرح حال بیمار هستند . از شما سوالاتی در مورد تاریخچه پزشکی تان و داروهایی که تا آن زمان استفاده کرده اید ، پرسیده خواهد شد . این ها ممکن است به تشخیص افسردگی شما کمک کند . گفت و گو درباره خلق و خو ، رفتار و فعالیت های روزانه می تواند به تشخیص نوع و شدت افسردگی کمک کند . این کار در انتخاب بهترین روش برای درمان موثر است .

گفتگو درمانی برای افسردگی

پژوهشگران سه روش صحبت درمانی را پیشنهاد می کنند که می تواند افسردگی خفیف تا متوسط را درمان کند .

روش درمانی مبتنی بر رفتار شناختی ، ایجاد تغییر در افکار و رفتاری است که منجر به افسردگی می شود .

روش درمانی مبتنی بر ایجاد رابطه ، تشخیص می دهد که چه طور روابط بر روی خلق و خوی شما اثر می گذارد .

روش مبتنی بر حل مشکل ، کمک می کند که شما راه حل هایی را برای مشکلات خاصی که ممکن است موجب ضعیف شدن شما شود ، پیدا کند . بعضی بیماران در چند ماه درمان می شوند در حالیکه بعضی به زمان بیشتری نیاز دارند .

داروهایی برای افسردگی

داروهای ضد افسردگی سطح احساس های مثبت (feel – good) را در مغز ، از قبیل سروتونین را تغییر می دهد . در حالی که Prozac شناخته شده ترین دارو است اما تنها یکی از بیشمار داروها در این زمینه است . اگر داروی اول موثر واقع نشد ( کمک نکرد ) داروهای دیگری نیز وجود دارد که می توان از آن ها استفاده کرد . عوارض جانبی ( داروها ) معمولاً خفیف هستند . اما ممکن است شامل ناراحتی معده ، سردرد ، افزایش وزن ، بی خوابی و یا مشکلات جنسی باشد . ترکیبی از روش صحبت درمانی و دارو درمانی اثر بیشتری را نشان می دهد .

ورزش برای افسردگی :

تحقیقات ، ورزش را به عنوان یک سلاح قوی بر علیه افسردگی خفیف تا متوسط پیشنهاد می کند . فعالیت بدنی با آزاد سازی آندورفین باعث تقویت روحیه مثبت می گردد و احساس درد را کاهش می دهد . ورزش منظم به ارتقاء اعتماد به نفس ، خواب بهتر ، استرس کمتر و کاهش وزن کمک می کند . هر نوع فعالیت متوسط از شنا کردن تا انجام کارهای خانه می تواند کمک کننده باشد . ورزشی را انتخاب کنید که برای شما لذت بخش بوده و به مدت 20 تا 30 دقیقه و 4 تا 5 بار در هفته باشد .

نور درمانی

نور درمانی نه تنها به عنوان یک درمان موثر برای SAD ، بلکه در درمان سایر انواع افسردگی نیز موثر شناخته شده است .
نور درمانی عبارت است از  نشستن در مقابل یک جعبه نوری مخصوص که نور قوی یا ضعیف را بر حسب تجویز پزشک در ساعات مختلف روز به بیمار می تاباند . درمان نوری به ویژه در دوران بارداری که خطرات ناشی از داروهای ضد افسردگی باید در نظر گرفته شود ، مفید است . نور درمانی ممکن است همزمان با درمان های دیگر به کار گرفته شود .

علف چای برای افسردگی

علف چای یک درمان گیاهی است که موضوع بحث گسترده ای بوده است . شواهدی وجود دارد که آن می تواند با افسردگی خفیف مبارزه کند . اما دو مطالعه بزرگ نشان داده اند که در مقابل افسردگی شدید نسبتاً بی اثر است . استفاده از علف چای همراه با داروهای ضد افسردگی دیگر ( SSRIS) ممکن است به سندروم سروتونین (serotonin syndrom)که یک وضعیت تهدید کننده حیات فرد بیمار  است منجر شود که با علائم اضطراب ، تب ، تعریق ، تپش قلب و اختلالات عصبی و عضلانی از جمله سفتی یا تشنج همراه می گردد .

حیوانات خانگی برای درمان افسردگی

یک توله سگ بازیگوش یا یک طوطی سخنگو جانشینی برای درمان دارویی صحبت درمانی نیست . اما محققان معتقدند که حیوانات خانگی می توانند علائم افسردگی خفیف تا متوسط را در بسیاری از افراد کاهش دهند . حیوانات خانگی عشق بدون قید و شرط را فراهم می کنند . تنهایی را تسکین می دهند و به بیمار احساس هدفمندی می دهند . مطالعات نشان داده است که صاحبان حیوانات خانگی مشکلات خواب کمتر و سلامتی بهتر دارند .

نقش حمایت اجتماعی

از آنجا که تنهایی دست در دست افسردگی می دهد . ( تنهایی منجر به افسردگی می شود ) گسترش شبکه حمایت اجتماعی می تواند قسمت مهمی از درمان باشد . این ممکن است شامل پیوستن به یک گروه پشتیبانی ، یافتن یک انجمن حمایتی در دسترس ، تلاش برای دیدن دوستان و فامیل نیز باشد . حتی پیوستن به یک انجمن کتاب خوانی یا گذراندن دوره هایی در باشگاه ورزش می تواند به شما کمک کند که به طور مرتب با مردم ارتباط داشته باشید . 

تحریک عصب واگ ( عصب ریوی – معدی )

تحریک عصب واگ می تواند به بیمارانی که به افسردگی مقاوم دچار هستند و با روش های متعارف بهبود نمی یابند ، کمک کند . VNS مثل یک دستگاه ضربان ساز برای مغز است . ابزار کاشته شده به وسیله جراحی ، از طریق عصب واگ در گردن ، ضربان الکتریکی را به مغز می فرستد . اعتقاد بر این است که این پالس ها از طریق تغییر در تعادل شیمیایی مغز ،  افسردگی را کاهش می دهند  .

درمان الکتریکی ( شوک درمانی )

گزینه دیگر برای بیماران با افسردگی مقاوم یا افسردگی مالیخولیایی درمان الکتریکی است (ECT) این درمان از شوک الکتریکی برای ایجاد یک حمله ( تشنج ) کنترل شده استفاده می کند . این تشنج تعادل شیمیایی در مغز را به سرعت تغییر می دهد . ECT در بهبود 80 تا 90 درصد بیمارانی که آن را دریافت می کنند موثر است و به کسانی که با دارو بهبود نمی یابند امید تازه ای می دهد .

نتیجه گیری امید بخش

در خلال افسردگی شدید ، شما ممکن است احساس یأس و درماندگی داشته باشد . اما حقیقت این است که این بیماری بسیار قابل درمان است . بیشتر از 80 درصد از افراد با دارو ، صحبت درمانی یا ترکیبی از این دو بهبود می یابند . حتی زمانی که این درمانها قادر به کمک کردن نباشند ، روش های درمانی دیگری نیز وجود دارد .

 

گروه ترجمه مجله پزشکی مادر، دکتر مریم نظری
منبع:
webmd.com


عشق و ازدواج