صورت، پنجره سلامت بدن

از لکه هاي زرد دور چشم ها، آکنه روي چانه و... مي توان به نکات زيادي در مورد وضعيت سلامت فرد پي برد.


لکه هاي اطراف چشم، بيني يا دهان: کلسترول بالا

افرادي که ميزان کلسترولشان بالاست دچار گرفتگي رگ مي شوند از اين رو چربي در اطراف چشم، دهان و بيني رسوب مي کند. البته بي نظمي در روند سوخت و ساز چربي در خون هم مي تواند باعث ايجاد اين لکه ها شود.

راه حل: اين مشکل پوستي را مي توان با لايه برداري کنترل کرد. اما از آن جا که احتمال بازگشت آن وجود دارد، بايد هر چند سال اين روش تکرار شود. لازم است تحت نظارت پزشک، ميزان کلسترول نيز کنترل شود.

رنگ پريدگي پوست: مصرف گوشت قرمز

در سراسر جهان بيش از يک و نيم ميليارد نفر دچار کم خوني هستند که علايم آن شامل رنگ پريدگي پوست و گاهي سياهي اطراف چشم است. کمبود آهن يعني نرسيدن خون کافي به پوست که باعث رنگ پريدگي مي شود. علايم ديگر آن نيز شامل خستگي و بي حوصلگي است.

راه حل: گوشت قرمز حاوي آهن هم (haem) است و با مصرف آن مي توان کم خوني را جبران کرد. براي گياه خواران، نوع ديگري از آهن در عدس، لوبيا و سبزيجات برگ سبز يافت مي شود اما از آن جا که اين مواد حاوي آهن غير هم است، به خوبي جذب بدن نمي شود. بهترين راه براي افزايش جذب آهن، مصرف مواد غذايي غني از ويتامين C است مانند گوجه فرنگي و فلفل دلمه اي يا اين که پس از صرف غذا، ميوه اي حاوي ويتامين C مانند کيوي يا پرتقال مصرف شود.

ترک اطراف دهان: مصرف نکردن لبنيات

ترک اطراف دهان معمولاً در افرادي ديده مي شود که دچار کمبود ويتامين B به ويژه B2 و B3 هستند. اين ويتامين ها داراي خواص ضد التهابي است و کمبود آن با قرمزي در پوست و ايجاد ترک در اطراف دهان ارتباط دارد. علايم ديگر آن نيز ضخيم شدن زبان است.

راه حل: مصرف لبنيات، تخم مرغ، گوشت، ماهي، سبزيجات برگ سبز پر رنگ، نخود و اسفناج و ديگر منابع ويتامين هاي B توصيه مي شود.

آکنه روي چانه: سندروم تخمدان پلي کيستيک

زنان مستعد به نوسان هورمون ها به ويژه نزديک به زمان قاعدگي، دچار آکنه روي چانه مي شوند که در صورت شديد بودن آکنه لازم است با پزشک مشورت کنند؛ زيرا احتمال سندروم تخمدان پلي کيستيک وجود دارد. اين سندروم اغلب تشخيص داده نمي شود.

راه حل: پزشک مي تواند از طريق سونوگرافي ناهنجاري تخمدان را تشخيص دهد و براي کنترل هورمون، آزمايش خون تجويز کند.

چين و چروک عميق يا افتادگي پوست: استعمال دخانيات

دود سيگار به کلاژن و الاستين در پوست آسيب مي رساند. با افزايش سن، عضلات، چربي و استخوان زير پوست کوچک يا جمع مي شود. استعمال سيگار باعث مي شود اکسيژن در خون کاهش يابد بنابراين ماده مغذي کمتري به پوست مي رسد.

راه حل: ترک سيگار و استفاده از کرم هاي شب و روز حاوي ويتامين C که کلاژن را بازسازي مي کند.

حلقه هاي تيره اطراف گردن: مصرف زياد قند

ايجاد اين حلقه ها يا لکه ها در اطراف گردن، ممکن است نشانه خطر بروز ديابت نوع ۲ باشد. در واقع اين لکه ها نشان مي دهد که روند مقاوم شدن بدن به انسولين که براي پردازش قند مصرف مي کنيم آغاز شده است. اين علايم قبل از ديابت خود را نشان مي دهد و علت آن چاقي مفرط يا برنامه غذايي غني از قند و کربوهيدرات هاي تصفيه شده است. اين لکه ها ممکن است در زير بغل نيز ظاهر شود.

راه حل: اولين کار کنترل قند خون توسط پزشک است. يک برنامه غذايي متعادل، کم قند، کم کربوهيدرات تصفيه شده و کاهش وزن مي تواند اين حالت را برگرداند يا متوقف کند.

مجله پزشکی مادر