با بوتاکس به جنگ تعریق بیش از حد بروید

قبل از اینکه به فواید تزریق بوتاکس دردرمان تعریق بپردازیم لازم است دو واژه را در این مقاله تشریح کنم.اول اینکه تعریق بیش از حد چیست و دوم بوتاکس به چه طریقی می تواند در درمان این مشکل سودمند باشد.
تعریق بیش از حد که در اصطلاح علمی هایپرهیدروزیس نامیده می‌شود حالتی است که در آن میزان ترشح عرق که درحالت معمول برای کاهش دمای بالای بدن صورت می گیرد، به حدی بالاتر از میزان طبیعی می‌رسد. تعریق بیش از حد ناحیه ای، فرآیندی است که از نظر روانی و ذهنی سبب اختلال زندگی روزمره شده و می تواند سبب نوعی ضربه روحی و عاطفی شود.نزدیک به 3 درصد جمعیت دنیا دچار این مشکل هستند. این افراد حتی در هوای سرد و بدون انجام فعالیتهای زیاد نیز عرق می‌کنند و همیشه از خیس شدن لباس در نواحی زیر بغل،پشت و سینه شکایت دارند.

بوتاکس هم که این روزها زیاد نام آن را می شنویم یک سم پروتئینی است که از باکتری معروفی با نام کلستریدیوم بوتولونیوم گروه A ترشح می شود.

علت تعریق بیش از حد

علل اولیه یا ایدیوپاتیک :در بسیاری از موارد تعریق بیش از حد علت شناخته شده‌ای ندارند، و اصطلاحا اینها را موارد اولیه یا ایدیوپاتیک می‌نامند، به عبارت دیگر در این افراد بیماری شناخته شده‌ای باعث ایجاد تعریق فراوان نشده است.

علل ثانویه:عللی هستند نظیر بیماریها که ابتلا به آنها تعریق بیش از حد را سبب می‌شود که عبارت‌اند از: بیماری‌های عفونی و تب‌دار،تمرینات ورزشی شدید، هوای گرم و مرطوب، مانند نواحی گرم‌سیری با رطوبت بالا، پرکاری غده تیروئید، استفاده از داروهای ضد افسردگی، درمانهای هورمونی برای بدخیمی ها یا سایر مشکلات پروستات، آکرومگالی، دیابت، هیپوگلیسمی(کاهش شدید قند خون)، لنفوم، بارداری، یائسگی

مکانیسم عرق:

تعریق توسط غدد عرق و با تحریک اعصاب سمپاتیک( سیگنالهای اعصاب نباتی و خود کار بدن) که به این غدد عصب دهی می کنند انجام میشود. ما تقریبا هیچ کنترل ارادی بر این اعصاب نداریم و مرکز تنظیم حرارت بدن در هر شخصی نسبت به دیگری متفاوت است، بنابراین در صورت افزایش درجه حرارت خون، هیپوتالاموس با گشاد کردن عروق و نیز تعریق موجب خنک ‌شدن بدن می‌شود. یعنی وقتی حرارت داخل بدن به حدی بالاتر از مقدار قابل قبول رسید دستور عصبی از هیپوتالاموس و اعصاب سمپاتیک به غدد عرق باعث بیرون ریختن عرق می شودکه برای بدن مفید خواهد بود.

حال وقتی این دستورها یا سیگنالهای عصبی به حدی بیشتر از میزان مورد نیاز ارسال شوند، هایپرهیدروزیس ایجاد می‌شود و نه تنها برای بیمار مفید نخواهد بود بلکه فرد  را با دردسرهای زیادی مواجه خواهد کرد.

درمان:

استفاده از بوتاکس انقلابی نوین در درمان این پدیده خصوصاً درمان تعریق ناحیه زیربغل است.تزریق مستقیم بوتاکس در نزدیکی غدد عرق سبب قطع سیگنال عصبی به آنها می شود.یعنی آنها دیگر هیچ پیامی برای ترشح عرق دریافت نمی کنند.این روش برای مدت 6 تا 10 ماه ماندگار است و عوارض جانبی دیگر روشها را ندارند.بسیاری از کسانی که درمانهای دیگر نظیر قرصهای خوراکی (پروپرانولول)،درمانهای موضعی و جراحی را امتحان کرده اند و نتیجه مطلوب حاصل نشده است، با به کارگیری این روش به خواسته خود رسیده اند.آنها برای شرکت در یک مجلس مهمانی دیگر نیازنیست استرس داشته باشند و از اینکه حاضرین لباس خیس شده از عرق آنها ببینند احساس شرمساری کنند.البته این شیوه برای مادران باردار و شیرده و کسانی که به بوتاکس حساسیت دارند به کار گرفته نمی شود.

دکتر حمیدرضا شهبازی، مجله پزشکی مادر
منبع:
http://www.sweathelp.org/English/PFF_Treatment_Injections.asp