فشار خون


فشار خون بالا چیست ؟
میزان فشاری که خون به دیواره داخلی رگ ها وارد می کند ، در طول روز بسته به شرایط بدن ، کم و زیاد میشود . اگر سطح این فشار به مدت چند روز تا چند هفته از یک میزانی بالاتر بماند ، میتوان گفت که شخص به بیماری فشار خون مبتلا است . 


فشار خون بالا کم کم اثرات خود را بر روی عملکرد قلب ، کلیه ها و عروق نشان می دهد و رفته رفته سبب بروز سکته قلبی ، نارسایی کلیه و تنگی عروق و سایر مشکلات می گردد . از این رو به این بیماری قاتل خاموش نیز لقب داده اند . زیرا اغلب بدون علامت است و فقط زمانی که اثرات بد خود را بر جای گذاشته ، تشخیص داده می شود . 
فشار خون به طور ساده از دو عدد تشکیل گردیده و واحد آن
mmHg می باشد . به عنوان مثال عدد 80/120 mmhg را در نظر بگیرید ؛ 120 را فشار سیستولیک و 80 را فشار دیاستولیک می گویند . عدد سیستولیک متعلق به هنگامی است که قلب خون را به داخل رگ ها پمپاژ می کند ( در حالت انقباض و فعالیت قلب ) و عدد دیاستولیک متعلق به هنگامی است که قلب در حال استراحت و بازگشت به حالت اولیه خود است . در این زمان خون به داخل قلب برگشت داده می شود و معمولاً فشار خون افراد بزرگسال در حالت طبیعی و سلامت 80/120 یا کمتر است . عدد  90/140 یا بالاتر نشانه بالا بودن فشار خون است و افرادی که فشار خونشان در محدوده این دو عدد است ، آمادگی ابتلا به این بیماری را دارند . این افراد بایستی با تغییر در روش زندگی و تغذیه خود ، از افزایش فشار خون پیشگیری نمایند . 

علت افزایش فشارخون چیست  ؟
اغلب نمی توان دلیل خاصی را نام برد ، با این حال چند عامل را می توان باعث افزایش فشار خون دانست ؛ چاقی ، افراط در نوشیدن الکل ، سابقه فامیلی ، مصرف زیاد نمک ، کهولت سن ، عدم تحرک ، کمبود سدیم و  پتاسیم در رژیم غذایی و مقاومت در برابر انسولین .

علائم این بیماری چیست  ؟
این بیماری ، اغلب علامت خاصی ندارد . مردم گاهی به طور تصادفی هنگام مراجعه به پزشک متوجه بیماری خود می شوند . در صورتی که این بیماری به موقع تشخیص و درمان نشود ، سبب مشکلاتی برای شخص می شود . آسیب دیدن عروق ، کلیه و قلب از عوارض فشار خون بالا است . کسی که فشار بسیار بالایی دارد ، ممکن است دچا سردرد و یا مشکلات بینایی ، تهوع و استفراغ شود . افزایش سریع فشار خون نیز سبب بروز این علائم می شود و بایستی فوراً مورد مداوا قرار گیرد . 

تشخیص بیماری فشار خون بالا چگونه میسر است  ؟
بیشتر مردم با مراجعه به پزشک ، به بیماری خود پی می برند . وقتی اندازه فشار خون شما بیشتر از 90/140  باشد ، از نظر پزشک بیمار هستید . اما باید توجه کرد که این اندازه گیری بایستی در شرایط متفاوت برای یک یا دو هفته تکرار شود . در صورتی که میزان اندازه گرفته شده همچنان بالا باشد ، بیماری تأیید می گردد . هر کس می تواند با تهیه یک دستگاه فشارخون سنج ، و آموختن طرز کار با آن ، شخصاً فشار خون خود را اندازه گیری نماید . باید توجه کرد که برخی فعالیت های معمولی نظیر ورزش ، شرکت در یک مراسم مهیج ، سیگار کشیدن ، اضطراب و استرس سبب افزایش لحظه ای فشار خون می شوند . بنابراین بهتر است شما در حالت استراحت و آرامش ، فشار خون خود را اندازه بگیرید . در صورت مشاهده میزان بالای فشار و استمرار آن برای یک یا دو هفته بیماری شما تأیید می شود . 

معالجه فشار خون بالا چگونه میسر است  ؟
نوع معالجه به چند عامل بستگی دارد :

        1-
  به میزان بالا بودن فشار خون شما 
        2- آیا بیماری دیگری مثلاً دیابت دارید ؟
        3- آیا عضوی از بدن شما مثلاً کلیه ها تاکنون در اثر این بیماری آسیب دیده است ؟ 
همچنین پزشک شما ، ملاحظات دیگری از قبیل این که چه بیماریهای دیگری در شما ، در حال بروز و تشدید هستند ، را مورد توجه قرار می دهد . شما می توانید با ایجاد تغییر در روش زندگی و نوع تغذیه به پایین آوردن فشار خونتان کمک کنید . اگر این تغییرات کافی نبود ،حتماً بنا به تشخیص پزشک دارو هم تجویز می شود . با این حال شما باید پیوسته فشار خون خود را تحت مراقبت داشته باشید .

- اگر شما در محدوده هشدار قرار دارید ( بین 80/120  تا 90/140) بایستی تحت نظر پزشک ، تغییراتی در روش زندگی و تغذیه خود بدهید : ورزش کنید ، وزنتان را کاهش دهید ، مصرف الکل را پایین بیاورید یا قطع کنید . نمک نخورید ، سیگار نکشید ، غذاهای کم چرب بخورید ، میوه و سبزیجات و حبوبات  زیاد بخورید . 

- اگر فشار خون بالا دارید و به بیماری دیگری مبتلا نیستید، پزشک شما در کنار توصیه ها ی بالا ، دارو هم تجویز می کند.
- اگر شما علاوه بر فشار خون بالا از بیماری دیگری ناشی از آن رنج می برید ، شما به ترکیبی از دارو و تغییرات گسترده ای در روش زندگی و نوع تغذیه احتیاج دارید .
- اغلب مردم مایلند که با مصرف یک قرص ، بیماری خود را کنترل کنند ، اما گاهی لازم می شود که پزشکان با استفاده از ترکیب چندین دارو  با ملاحظه اثرات جانبی آنها ، فشار خون شما را کنترل نمایند . مصرف دقیق و به موقع دارو بسیار مهم است . برای این کار می توانید وقتهای خاصی جهت مصرف داروی خود برنامه ریزی کنید .  

چگونه از بیماری فشار خون بالا پیشگیری کنید؟
ما به شما توصیه می کنیم برای پیشگیری ، تغییرات زیر را در زندگی خود بوجود آورید :

- وزن خود را کاهش دهید .
- نمک را به میزان کم مصرف کنید. 
- ورزش کنید .
- الکل مصرف نکنید.
- در رژیم غذایی خود حدود 3500 mg پتاسیم بگنجانید . غذاهای تازه حاوی پتاسیم زیادی هستید. این غذاها عبارتند از : گوشت قرمز و ماهی ، غذاهای کم چرب ، لبنیات ، میوه ، سبزیجات و .... برنامه غذایی داش DASH)) – Dietary Approaches To Stop Hyper Tension  - را به کار ببندید . این رژیم غذایی استفاده بسیار از میوه ها و سبزیجات و مواد غذایی کم چرب را توصیه می کند .

مجله پزشکی مادر
منبع: بخش سلامت سایت AOL