علل ابتلا به دیابت نوع 2 در کودکان، علائم و روش درمان

دیابت نوع 2 یک بیماری تدریجی است و وقتی لوزالمعده، نتواند انسولین کافی ترشح کند یا بافتهای بدن، نتوانند از این انسولین تولید شده، درست استفاده کنند، بروز پیدا می کند.
انسولین نوعی هورمون است که به سلولهای بدن ، کمک می کند تا انرژی مورد نیاز خود را  از قند (گلوکز) تهیه نماید. همچنین باعث می شود قند اضافی ، در سلول های ماهیچه ، چربی ویا کبد ، ذخیره گردد.
بدون وجود انسولین، قند در خون باقی می ماند و نمی تواند وارد سلول ها  شود و نقش خود را در بدن به خوبی بازی کند و این امر موجب بالا رفتن میزان قند در خون می شود. کسی که در اکثر مواقع،  قند خونش بسیار بالا باشد، به بیماری دیابت ، مبتلا خواهد شد.
به علاوه میزان قند زیاد در خون،  می تواند به چشمها، قلب، رگها ، عصبها و کلیه ها آسیب برساند. همچنین افرادی که دچار عدم تعادل در میزان قند خون، هستند بیشتر از سایر افراد در معرض عفونت ها و بیماریهای جدی،  قرار دارند. 
در گذشته پزشکان تصور می کردند، بیماری دیابت نوع 2 مخصوص بزرگسالان و دیابت نوع 1 مخصوص کودکان است. اما امروزه بسیاری از کودکان، در سنین پایین به دیابت نوع 2 ، مبتلا می شوند.
دانستن این مساله که کودک شما مبتلا به دیابت نوع 2 است ، بسیار نگران کننده و ترسناک است؛ اما با کنترل این بیماری ، کودکان نیز می توانند زندگی طولانی و سالمی، داشته باشند.

علت بیماری دیابت نوع 2 چیست؟
هنوز برای پزشکان بطور دقیق علت این بیماری مشخص نشده است. متخصصان فاکتورهایی همچون اضافه وزن کودک، نداشتن تحرک کافی و همچنین سابقه بیماری در خانواده را ، از عوامل اصلی می دانند.

همچنین هورمون های جدیدی که در سالهای نوجوانی ، در بدن تولید می شوند، می تواند مصرف صحیح انسولین در بدن را ، تحت تاثیر قرار دهد. به این عارضه مقاومت انسولینی، گفته می شود که در نهایت به بیماری دیابت ، منجر خواهد شد.

علائم بیماری دیابت نوع 2 چیست؟

در اکثر کودکان همراه دیابت نوع 2، هیچ نشانه خاصی وجود ندارد و تنها علائم بسیار خفیف بوده و شامل موارد زیر است :

- تکرر ادرار

- احساس تشنگی بیش از حد معمول

- کاهش وزن ، بدون داشتن دلیل خاصی

چگونه دیابت نوع 2 تشخیص داده می شود؟

با انجام یک آزمایش خون ساده، این بیماری قابل تشخیص است. پزشکان معمولاً برای تصمیم گیری در خصوص نوع دیابت 1 یا 2، از انواع تخصصی تر آزمایش ها، بهره می برند.

در صورتی که کودک دارای اضافه وزن بوده و تحرک بدنی کمی داشته باشد ، احتمال ابتلا به این بیماری بیشتر است. گاهی بطور تصادفی، در کودکانی که برای انجام آزمایش خون یا تست ادرار به منظور دیگری به پزشک مراجعه کرده اند، بیماری دیابت نوع 2 ، تشخیص داده می شود.

این بیماری چگونه درمان خواهد شد؟

روش اصلی درمان، نگه داشتن قند خون ، در یک سطح مشخص است. موارد زیر برای این منظور باید رعایت شوند:

- سطح قند خون کودک را در زمانهای متوالی بررسی نمایید. این موضوع باعث می شود تا متوجه شوید چگونه انواع مختلف غذاها و فعالیتهای بدنی کودک ، سطح قند خون را تغییر می دهند. پزشکان روش این بررسی را در دوره های مخصوصی، آموزش می دهند.

- کودکان یاد بگیرند که از غذاهای سالم ، استفاده کنند.

- لازم است میزان مشخصی از کربوهیدرات در هر وعده غذایی، مصرف شود. این میزان باعث می شود میزان قند خود در وضعیت ثابتی، قرار گیرد. کربوهیدرات ها بیشتر از سایر مواد مغزی دیگر، بر قند خون تاثیر دارند. میزان مناسبی از این مواد را می توان با استفاده شیرینی جات، غلات، میوه ها، سبزیجات نشاسته ای، شیر و ماست به بدن رساند.

- پزشکان  متخصص تغذیه یا کارشناسان دیابت، می توانند رژیم غذایی مناسبی با شرایط بدنی کودک ارائه کنند که بر اساس آن میزان و زمان صرف غذا ، در کودک مشخص شده باشد.

- کودکان لازم است فعالیت بدنی کافی و تحرک و جست و خیز داشته باشند. انجام ورزشهای سخت،  برای کودک لازم نیست ، فعالیت کافی بدن، به کنترل قند خون کمک خواهد کرد. برای مثال کودکان می توانند به بازی با دوستانشان ، در بیرون از خانه بپردازند و یا همراه با والدین به پیاده روی رفته و یا در سایر ورزش های گروهی، شرکت کنند.

- لازم است همه اعضاء خانواده از یک الگوی غذایی مناسب و ورزشهای منظم، تبعیت کنند تا اولاً برای کودک، رعایت این موارد راحت تر باشد ، ثانیاً خطر ابتلا به این بیماری ،در سایر افراد خانواده نیز، کاهش خواهد یافت.

- درصورتی که کودک نیاز به استفاده از دارو، برای درمان دیابت خود دارد، ضروری است از مصرف آن مطابق نسخه پزشک، اطمینان حاصل شود.

والدین نقش بسیار مهمی در کمک به درمان کودکان دیابتی دارند. اگرچه مراقب بودن خود کودک ، ضروری است، اما حمایت و راهنمایی های والدین از الزامات درمان است.

هرچه زمان تشخیص ابتلا به دیابت در افراد، با تاخیر طولانی تری صورت بگیرد، خطر بیماری های دیگری همچون بیماری های چشم، قلب و عروق ، اعصاب و کلیه ها نیز بیشتر خواهد شد. اما اگر کودکان بتوانند میزان قند خون خود را هر روزه، بررسی و کنترل نمایند ، احتمال ابتلا به این بیماریها در آنها به تاخیر افتاده و یا به طور کلی از بین خواهد رفت.

در بسیاری مواقع ، مراقبت از کودک، به شکل کامل انجام می پذیرد ، با این وجود کودک دچار افت یا افزایش قند خون می شود، بنابراین ضروری است نشانه های آن شناخته شده و اقدامات لازم، به موقع انجام پذیرد.

آیا بیماری دیابت نوع 2 قابل پیشگیری است؟

کمک به کودکان برای داشتن وزنی مناسب، و انجام تمرینات منظم ورزشی ، خطر ابتلا به این بیماری را کاهش می دهد.

گروه ترجمه مجله پزشکی مادر، مژان داداش زاده
منبع: aolhealth.org