عفونت های سیکلوسپورا: آیا در خطر هستید؟

سیکلوسپوریاسیس، یک حشره کوچک است که در معده زندگی می کند و معمولا از محصولات تازه برداشت شده به انسان منتقل می شود، که بر طبق گفته CDC در حدود 285 آمریکایی را در 11 ایالت، آلوده کرده است.

برای آگاهی بیشتر از این بیماری غذایی به نکته های زیر درباره علائم، شناسایی و درمان آن توجه کنید.

سیکلوسپورا چیست؟

سیکلوسپورا انگل تک سلولی است که بیشتر در محیط های گرمسیری یافت می شود. دو مرحله زندگی دارد: یکی ارگانیسم فعال و دیگری حالتی غیر فعال و خاموش است به نام oocvst. وقتی شخصی oocvst را می بلعد، آنها در بدن فعال شده و حالتی ناخوشایند برای دستگاه گوارش ایجاد می کنند.

چگونه وارد غذا می شود؟

Oocvst از طریق مدفوع انسان به محیط وارد می شود و می تواند آب، میوه ها و سبزیجات را آلوده کند.

تا جایی که ما می دانیم این ارگانیسم تنها مختص انسانهاست. پس اتفاقی که می افتد این است: کشاورزی در معرض این انگل قرار می گیرد و با رعایت نکردن بهداشت این انگل را به دیگر محصولات خود وارد می کند و این گونه انگل منتشر می شود.

کدام غذا ها معمولا آلوده می شوند؟

در ایالات متحده بیشترین دلیل بیماری مربوط به میوه ها و سبزیجات تازه بوده است. دیگر منابع می توانند ریحان تازه، کاهو و لوبیا سفید باشند.

پختن و یا فریزر کردن این محصولات، انگل را به کلی از بین می برد. با این حال نباید شست شو را فراموش کرد. حتما میوه ها و سبزیجات را به خوبی بشویید و سپس آنها را با حوله به خوبی خشک کنید. این انگل می تواند بسیار چسبنده باشد. در ادامه باید گفت که بیشتر مواد ضد عفونی کننده مانند بتادین نمی توانند انگل را نابود کنند. پس بیشتر به فکر کندنشان باشید.

چگوه می فهمیم که آلوده شده ایم؟

شایع ترین نشانه آن اسهال و بیرون روی آبکی است که مدام می آید و می رود. حدود نیمی از بیماران تب های خفیفی تجربه می کنند. برخی دیگر احساس آنفلوآنزا دارند و گاز بسیاری هم در سیستم گوارشی تولید می شود.

در بازه های زمانی طولانی تر، اسهال و استفراغ، کاهش وزن، کوفتگی و نفخ می آورد. بسیاری از افراد اشتهای خود را از دست می دهند و کاهش وزن های شدیدی را متحمل می شوند. بیماران باید برای رفع کمبود آب ناشی از بیرون روی شدید و آبکی، در بیمارستان بستری شوند.

اگر این نشانه ها را مشاهده کردید ، حتما به پزشک مراجعه کنید. همچنین مراقب نشانه هایی از قبیل کمبود آب، خشکی زبان، کاهش ادرار و سرگیجه هم باشید.

چگونه شناسایی می شود؟

شناسایی آن کمی سخت است، بدلیل اینکه انگل می تواند 2 تا 14 روز بدون هیچ علائمی در بدن شما باقی بماند. برای مردم کمی سخت است که به یاد بیاورند که دو هفته  پیش چه چیز هایی خورده اند. بنابراین تشخیص عامل این انگل کار سختی است.

همچنین، انگل در مدفوع به میزان زیادی یافت نمی شود. بنابراین برای آزمایش آن به دقت بیشتری نیاز است.

عفونت های سیکلوسپورا چگونه درمان می شوند؟

باکتریم، نوعی آنتی بیوتیک، که درمان استاندارد این انگل محسوب می شود. بیشتر افراد با استفاده 7 تا 10 روزه بهبود می یابند.

آیا گروه های خاصی آسیب پذیرترند؟

بیشتر عفونت های معده ای بر کودکان و پیر ها اثر می گذارند، ولی سن متوسط مبتلایان به سیکلوسپورا، 44 سال است و زنان بیشتر مبتلا می شوند.