اوریون چیست؟

اوریون یک عفونت ویروسی است که فقط از طریق انسان انتقال پیدا می کند. این بیماری علاوه بر غده های بزاقی ( بخصوص غده بناگوش) سایر سیستم های بدن را هم درگیر می کند.
اوریون چطور شناخته می شود؟
تشخیص اولیه این بیماری یک تشخیص بالینی هوشمندانه می باشد که مطالعات آزمایشگاهی آن را تایید می کند. هدف از انجام مطالعات جلوگیری کردن از بوجود آمدن ویروسهایی است که علائم مشابه با بیماریهای بسیار نادر را دارند برای مثال : سرطان غدد بزاقی ، sjogren

اوریون در بچه ها و بزرگسالان چگونه درمان می شود؟
اولین راه درمان استراحت کردن ، خوردن داروهای مسکن ، گذاشتن کیسه های سرد یا گرم روی محل ملتهب و متورم غدد بزاقی است.

عوارض اوریون چیست؟
این بیماری چهار عارضه دارد:

1- مننژیت 

2- التهاب مغز(عفونت ماده اصلی مغز )

3- کر شدن

4- ورم بیضه(عفونت بیضه ها)

این سه عارضه ممکن است مشکلی در غدد بناگوشی ایجاد نکند.

1- مننژیت : معمولا بیش از 50% از افراد مبتلا به اوریون ، به مننژیت دچار خواهند شد. بیماران بدون عارضه دائمی به طور کامل درمان می شوند.

2- التهاب مغز: تا سال 1960 اوریون علت اصلی التهاب مغز در امریکا محسوب می شد. وقتی واکسن اوریون ابداع شد تعداد این افراد به 5% کاهش یافتند و خوشبختانه بیماران بدون اینکه مبتلا به عارضه ای دائمی شوند درمان می شوند.

3- کر شدن : با گسترش واکسن اوریون ، آسیب رشته های عصبی که منجر به کری می شد کاهش یافت ولی بعضی وقتها باعث کری یک گوش یا هر دو گوش می شد.

4- ورم بیضه ها : ورم بیضه بیشترین عارضه بیماری اوریون است که (40%) در پسرهای نابالغ رایج می باشد. 90% افراد مبتلا به اوریون درد شدید دارند. (اغلب برای کنترل درد باید شخص در بیمارستان بستری شود)

در گذشته اوریون 30 الی 50% همراه با کوچک شدن بیضه ها بود و 13% عقیم شدن پسر ها را به دنبال داشت. در مورد ورم بیضه در گذشته و سرطان آن در زمان حال چیزی به اثبات نرسیده است. مشکل تخمدان تقریبا در 7% دختران نابالغ اتفاق می افتاد.

عارضه هایی که بندرت از این بیماری بوجود می آیند شامل موارد زیر هستند :
ورم مفاصل ، عفونت لوزالمعده ، عفونت ماهیچه های قلب ، مشکلات عصبی ( برای مثال : از کار افتادگی قسمتی از صورت که بخاطر عدم عملکرد عصب هایی است که عضلات صورت را کنترل می کنند بخصوص ماهیچه های اطراف چشم و دهان ، ایجاد اختلال در سیستم ایمنی بدن که به قسمتی از سیستم عصبی حمله می کند و  اولین نشانه های آن ضعیف شدن حس در پاها می باشد که به دستها و سایر قسمتهای بالایی بدن انتقال پیدا می کند.)

حقایقی در مورد اوریون
- اوریون بیماری عفونی واگیردار است که دوره نهفتگی آن از شروع علائم بیماری تا به اوج رسیدن آن 14 الی 18 روز می باشد.

- علائم اولیه اوریون نامشخص است (تب پایین ، کسل بودن ، سردرد ، درد عضلات و کم اشتهایی) در سومین روز غده بناگوش ملتهب می شود و بدون آزمایش می توان این بیماری را تشخیص داد.

- عوارض جدی ناشی از این بیماری شامل:

- ممنژیت ، ورم مغز ، کر شدن و ورم بیضه می باشد.

- واکسن MMR با میزان دو دوز 80% سیستم ایمنی بدن را در مقابل بیماری اوریون مقاوم می سازد. 

- اوریون درمان خاصی ندارد. استفاده از کیسه های سرد یا گرم برای ورم غده بناگوش و خوردن مسکن مفید است.

اوریون داروی خاصی ندارد اما بیماریست که دوره کوتاهی دارد و خودبخود از بین می رود. قبل از ابداع واکسن بیشترین میزان مبتلایان به اوریون در اواخر زمستان و اوایل بهار گزارش شده بودند.

مترجم : شهلا آقایانی ، مجله پزشکی مادر
منبع :
www.webmd.com