کاهش تاثیر آنتی بیوتیک ها تهدیدی جدی است

 

به گزارش روز دوشنبه مجله پزشکی مادر به نقل از گروه علمی ایرنا از انجمن میکروب شناسی ایران، دکتر محمدمهدی فیض آبادی با اشاره به افزایش مقاومت آنتی بیوتیک ها گفت: به دلیل مصرف خودسرانه و بی رویه و گاه تجویزهای زیاد شاهد کاهش تاثیر آنتی بیوتیک ها در برابر بیماری ها و نیاز بیماران به داروهای قوی تر هستیم.
وی با بیان این که کاهش سرانه مصرف این داروها نیازمند همکاری بیشتر بخش های تشخیصی و درمانی است، تاکید کرد: اگر به این مساله توجه جدی نشود، در آینده حوزه سلامت کشور با مشکلات جدی مواجه خواهد شد. 


فیض آبادی یادآور شد: میکروب شناسان در محیط آزمایشگاه میکروب ها و مقاومت آنها را در برابر آنتی بیوتیک ها شناسایی و نتایج حاصل را به پزشکان ارائه می دهند اما این مساله به تنهایی موجب کاهش مصرف آنتی بیوتیک نمی شود و همکاری بیشتری در این زمینه لازم است. 
وی افزود: رشته های مختلف پزشکی باید نسبت به عوارض مصرف آنتی بیوتیک ها آگاه شوند و کمتر این دارو را تجویز کنند و در هنگام مراجعه بیمار به مطب نسبت به عوارض مصرف خودسرانه این داروها به آنان هشدار دهند.
رئیس هفدهمین کنگره بین المللی میکروب شناسی ایران گفت: جلوگیری از افزایش مقاومت میکروب در برابر آنتی بیوتیک در کشور نیازمند اقدامات عاجلانه است زیرا اگر در این خصوص اقدامی نشود، مشکلات عدیده ای گریبانگیر حوزه سلامت کشور خواهد شد.
وی یکی از راه های مقابله با مصرف زیاد آنتی بیوتیک در کشور را حضور میکروب شناسان در مراکز درمانی عنوان کرد و افزود: در حال حاضر در برخی مراکز درمانی میکروب شناسان حضور دارند اما این حضور کم رنگ است و نیاز به به توجه بیشتری دارد.
رئیس انجمن میکروب شناسی ایران از برگزاری هفدهمین کنگره بین المللی میکروب شناسی ایران از دوم تا چهارم شهریورماه در تالار ابن سینا دانشگاه علوم پزشکی تهران خبر داد و گفت: علاقمندان تا 15 تیرماه می توانند مقالات خود را به دبیرخانه این کنگره ارسال کنند.

مجله پزشکی مادر