شالازیون


شالازیون چیست؟
نوع دیگری از تورم پلک است که اغلب با گل مژه اشتباه می‌شود. شالازیون، تورمی کیستی در پلک می باشد که در اثر التهاب مزمن یکی از غده های کوچک تولیدکننده چربی (غدد میبومین) که در پلک های بالا و پایین قرار دارند به وجود می‌آید. باکتری در ایجاد آن نقشی ندارد هرچند ممکن است شالازیون به طور ثانویه دچار عفونت باکتریایی بشود. شالازیون در اثر انسداد منفذ تخلیه غدد چربی پلک و متعاقباً تجمع محتویات آن‌ها ایجاد می‌شود. در روزهای اول شالازیون شبیه گل‌مژه است ولی بعداً تبدیل به یک توده گوچک برجسته، سفت و بدون درد می‌شود. بیشتر شالازیون‌ها نسبت به گل مژه از لبه پلک فاصله بیش‌تری دارند.

درمان شالازیون
اگر چه درمان مشابه گل‌مژه (کمپرس گرم) باعث بهبود سریع‌تر می‌شود ولی برجستگی ممکن است برای یک یا چند ماه باقی بماند. اگر شالازیون بعد از چندین ماه باقی بماند می‌توان آن را تخلیه کرد و یا داخل آن استروئید تزریق نمود تا ترمیم آن تسریع گردد. اگر شالازیون بزرگ باشد ممکن است با مختل کردن شکل چشم و ایجاد آستیگماتیسم، باعث تاری دید شود. شالازیون ممکن است با یکی یا ترکیبی از روش های زیر درمان گردد:

- قطره آنتی بیوتیک و قطره یا تزریق استرویید

- کمپرس گرم: کمپرس گرم ممکن است به شیوه های گوناگون به کار گرفته شود. ساده‌ترین روش, قرار دادن پارچه حوله ای تمیز و خیس شده با آب گرم بر روی پلک بسته، به مدت 10- 5 دقیقه، 4-3 بار در روز می‌باشد. برای دست‌یابی به حرارت کافی، پارچه حوله‌ای را چندین بار با آب گرم خیس کنید.

- ماساژ یا فشار دادن ترشحات غده ای

- جراحی : عمل جراحی شالازیون جهت خارج کردن ترشحات، معمولاً از پشت پلک انجام می‌شود.

شالازیون معمولاً به درمان خوب جواب می‌دهد اما برخی مستعد تشکیل دوباره شـالازیون هستند که در این افراد باید علت آن برطرف گردد. از آن‌جا که عمل جراحی مکرر شالازیــون می‌تواند سبب اختلالات اشک و مضرات دیگر شود، ادامه درمان ضروری است. چنانچه شالازیون چندین بار در یک ناحیه ایجاد شود، چشم‌‌ پزشک ممکن است برای بررسی از نظر مشکلات جدی‌تر، اقدام به نمونه‌برداری (بیوپسی) نماید.

دکتر محمد پاکروان