با رعایت این ده نکته، استرس را از خود دور کنید

 

1- تغذیه سالم داشته باشید ، نوشیدن الکل و مصرف بد غذا ، استرس را زیاد میکند .

2- حامی و پشتیبان خود باشید. شما مجبور نیستید همه انتظارات و مطالبات دیگران را بر آورده کنید ، گاهی گفتن "نه" لازم است ، بخاطر داشته باشید!3- سیگار کشیدن و سایر عادت های بد را ترک کنید . علاوه بر سایر مضرات سیگار ، نیکوتین موجود در آن ، خاصیت تحریک کنندگی دارد . به ازای هر ترک عادت بد ، پاداشی برای خود در نظر بگیرید.

4- مرتب ورزش کنید . یک ورزش غیر رقابتی انجام دهید و در ورزش ، برای خود هدفهای معقولی انتخاب کنید. ثابت شده است که ورزش ایروبیک باعث آزاد سازی اندورفین - ماده ای آرامش بخش در مغز ، میشود . (در حقیقت بهتر است بگوییم که ورزش تنها و یا اصلی ترین راه حفظ تندرستی است . چرا که اگر ورزش کنید ، خود به خود خیلی از مسائل را رعایت کرده اید ، مثلا تغذیه خوب خواهید داشت ، سیگار نخواهید کشید ، اعتماد بنفس بالایی خواهید داشت و....مترجم.)

5- روشهای تمرکز فکر و رسیدن به آرامش ذهن را آموخته و بکار ببندید . هر روز دقایقی خود را رها کنید . در یکی از روش ها مهارت کسب کنید . از ترکیب تمرکز کردن و ورزش بهترین نتیجه را می توانید بدست آورید.

6- حدود مسئولیت خود را بپذیرید. آنچه را که در توان شماست انجام دهید و آنچه را که خارج از مسئولیت شماست به دور افکنید .

7- عوامل استرس زا را کاهش دهید . بیشتر مردم حس میکنند که زندگی کوتاه ولی از انتظارات و توقعات بی شمار سرشار است . اما توانایی آدمها در مدیریت این توقعات و درجه بندی آنها و حذف و نگهداشتن آنها ، در کاهش استرس و فشارهای ذهنی بسیار موثر است.

8- با ارزشهای مورد احترام خود زندگی کنید. بیشتر کارهای شما ، بازتاب افکار شما نیز است . پس حس خوب بودن مهمتر است از اینکه چقدر کارتان زیاد است . کارها را بر اساس ارزشی که برای شما دارند ، انجام دهید.

9- هدف ها و انتظارات واقع بینانه از خود داشته باشید . خیالبافی نکنید . بدانید که موفقیت 100% در کارها همیشه در دسترس نیست.

10- خودتان را فراموش نکنید . وقتی از خودتاندلگیر میشوید و احساس پوچی و شکست میکنید ، بخاطر بیاورید که چه کارهایی را با موفقیت و درستی انجام داده اید. از موفقیت های گذشته خود لذت ببرید و احساس خوبی کسب کنید. 

رعایت این نکات نیز ، به کاهش سریع استرس کمک میکند :  
- تمرکز کردن
- شل و آزاد کردن ماهیچه ها و رها سازی بدن
- رها سازی ذهن
- معطوف کردن توجه به موزیک مورد علاقه
- بکارگیری بیوفیدبک
- مشاوره با افراد کارشناس 

بیوفیدبک چیست؟
جمع آوری اطلاعات مربوط به درد های ماهیچه ای ، ضربان قلب و سایر علائم حیاتی به فرد در هنگام رها سازی وآرمیدگی بدن، کمک میکند . آدم با داشتن این آگاهی ها، علت هایی که موجب دردهای فیزیکی و عضلانی میشود را ، میتواند تحت کنترل در آورد . بیوفیدبک به آدم کمک میکند که در مواقع استرس زا ، پاسخ مناسب را انتخاب کند. بطور مثال وقتی سردرد میگرنی به آرامی شروع میشود ، بسیاری ، به کمک بیوفیدبک قادر به توقف حمله میشوند ، پیش از آنکه به اوج برسد .

 چند راهکار برای مقابله با بی خوابی:

حتما شما هم بی خوابی های ناشی از ناراحتی ، نگرانی های گوناگون و یا عوارض داروها را تجربه کرده اید . وقتی باز دچار این حالت شدید ، نکات زیر را رعایت کنید:

- سعی کنید ساعت خوابتان  را منظم کنید . سر یک ساعت معین به بستر بروید ، و سر ساعت معین برخیزید.
- از راحتی بستر و وسایل پیرامون خود مطمئن شوید.
- محل خوابتان را تاریک و ساکت نگه دارید.
- از تختخواب خود فقط برای خواب استفاده کنید. برای انجام کار یا تماشای تلویزیون از آن استفاده نکنید .
- در طول روز از چرت زدن زیاد بپرهیزید.
- وقتی احساس عصبانیت و یا اضطراب دارید ، با همسر یا یک دوست و رفیق مطمئن ، صحبت کنید .
- به موسیقی آرامش بخش گوش دهید (به چیز های خوب و آرام بخش فکر کنید)
- از قرص های خواب آور استفاده نکنید .
- سعی کنید اگر داروی مدر مصرف میکنید ، چند ساعت قبل از خواب باشد ، تا مجبور نشوید نصف شب برای رفتن به توالت بیدار شوید.
- از مصرف کافئین بپرهیزید.
- مرتب ورزش کنید ! اما دو تا سه ساعت قبل از خواب ، از ورزش بپرهیزید.
- اگر خوابتان نبرد از رختخواب بیرون بیایید و سعی کنید خود را آرام کنید و افکار مثبت را تقویت کنید ، و پس از رسیدن به آرامش به بستر برگردید.

 

مجله پزشکی مادر
منبع: my.clevelandclinic.org

 

توجه!
خوانندگان گرامی:همه مطالب این مجله،فقط به منظور افزایش معلومات شماست.برای تشخیص و درمان بیماری،حتما به پزشک خود مراجعه کنید.