در روز چقدر درباره قلب می شنوید یا می بینید ؟ شکلاتهایی به شکل قلب !  قلبی که تیر خورده ! قلبی که شکسته ! شما هر جا درباره قلب حرفهای تازه می شنوید . قدیم مردم فکر می کردند که قلب آنها مرکز احساسات است.

این شاید به خاطر آن بود که وقتی می ترسیدند یا هیجان زده می شدند ، قلبشان تند تند می طپید . ضربانشان بالا می رفت . امروزه می دانیم که مرکز احساسات در مغز است و مغز به قلب فرمان می دهد که تند یا کند بطپد . 

واقعاً قلب چه کار می کند ؟

قلب شما واقعاً یک ماهیچه ( عضله ) است که در سمت چپ سینه قرار گرفته است . بزرگی قلب تقریباً به اندازه مشت شماست . در بدن شما ماهیچه های زیادی وجود دارد . در بازوها ، پاها ، در پشت و ... 

اما ماهیچه قلب ، یک ماهیچه خاص است . چون وظیفه و عملکرد آن خاص است . قلب خون را به همه جای بدن شما می فرستد و خون ، در واقع غذا و اکسیژن را به همه سلولهای بدن می رساند . قلب مانند یک پمپ مکانیکی( تلمبه )کار می کند . اما گویی دو پمپ در یک جعبه قرار گرفته اند . سمت راست قلب ، خون را از همه جای بدن گرفته و به داخل ریه ها پمپ می کند تا آنجا با اکسیژن ترکیب شده و تازه شود و سمت چپ قلب ، خون تازه را از ریه ها تحویل گرفته و از طریق شریانها به تمام بدن پمپ می کند .

 

heart

 

 

ضربان قلب چه کار انجام می دهد ؟

قبل از هر ضربان ، قلب با خون پر می شود . سپس قلب ، منقبض یا فشرده می شود و خون را به داخل بدن پمپ می کند . برای درک بهتر می توانید مشت خود را باز و بسته کنید . عمل قلب شبیه به آن است . این کار را قلب در تمام مدت زندگی انجام میدهد .

قلب از چه قسمتهایی تشکیل شده است ؟   

قلب به طور کلی از چهار حفره تشکیل شده است . در هر طرف چپ و راست قلب ، دو عدد از آنها قرار گرفته است . حفره های بالایی را دهلیز و حفره های پایینی را بطن می گویند . معمولاً خونی که از طریق ریه ها و از بدن وارد قلب می شود ، درحفره های بالایی ،  یا همان دهلیزها جمع می شوند و خونی که به ریه ها و بدن بر میگردد ، در حفره های پایینی ، یا همان بطن ها جمع می شود . بنابراین قلب دارای بطن راست و بطن چپ و دهلیز راست و دهلیز چپ می باشد . در وسط قلب یک دیواره (septum) قرار دارد که در حقیقت قسمت راست و چپ قلب را از هم جدا می کند .

 

heart

 

 

هر دهلیز و بطن مانند یک تیم با هم کار می کنند . یعنی اول یک دهلیز پر از خون می شود و سپس آن خون را به داخل بطن مربوط به خود می فرستد . سپس بطن منقبض شده و خون را به بیرون از قلب پمپ می کند . هربار که بطن در حال انقباض است ، دهلیز در حال پر شدن و انبساط است . بنابراین بطن راست با دهلیز راست و بطن چپ با دهلیز چپ مانند یک الاکلنگ کار می کنند .

هر قلب دارای چهار دریچه است و به کمک این دریچه ها ( شیرها ) مسیر خون را مشخص می کند . دو عدد از این دریچه ها  خون را از دهلیز ها به داخل بطن ها و دو عدد دیگر همیشه خون را به بیرون از قلب هدایت می کنند . این دریچه ها خون را همیشه به سمت جلو سوق می دهند و جریان به صورت برگشتی وجود ندارد . آنها باز می شوند تا خون به جلو برود و قبل از برگشت خون ، بسته می شوند و اجازه برگشت خون را نمی دهند .

گردش خون عامل اصلی زنده ماندن موجودات است . خون از طریق سرخرگ ها و سیاه رگ ها در سرتاسر بدن جاری می شود . خون تازه از طریق سرخرگ ها به اندم ها میرسد و خون عاری از اکسیژن از طریق سیاه رگ ها به قلب و از آنجا به ریه ها باز می گردد . جریان خون میان قلب و ریه و کل اندام را ، گردش خون می نامند .

سمت چپ قلب ، خون تازه را به بدن میفرستد و سمت راست آن خون عاری از اکسیژن را به داخل شش ها می فرستد تا با اکسیژن تازه ترکیب شود . صدای تیک تاک قلب شما ، گویای این فعالیت دائمی است که زندگی شما را تضمین می کند . شما می توانید با نبض خود از طریق مچ دست یا جاهای دیگر بدن ، تعداد این تیک تاک ها را بشمارید .

تعداد ضربان قلب در یک دقیقه وقتی که استراحت می کنید بین 70 تا 100 عدد باید باشد . وقتی شروع می کنید به دویدن یا یک فعالیت بدنی دیگر ، ضربان قلب شما تندتر می شود . زیرا باید اکسیژن بیشتری را به اندام های شما برساند .

شما می توانید با رعایت نکات زیر ، قلب شاداب تری داشته باشید :

- به یاد داشته باشید که قلب یک ماهیچه است . اگر می خواهید ماهیچه قوی داشته باشید باید ورزش کنید: حداقل روزانه 30 دقیقه ! گرچه برای قلب بسیار جوان شما ، یک ساعت ورزش ، اثر بهتری دارد .

- غذای سالم بخورید . یعنی چربی و اسیدهای اشباع شده کمی داشته باشد .

- روزانه از غذاهای فیبر دار ، میوه جات و سبزیجات مرتب بخورید .

- از نوشیدن نوشابه ها و نوشیدنیهای حاوی قند و شکر پرهیز کنید .

- دخانیات مصرف نکنید . نه به صورت تفریحی و نه جدی ، هرگز !


مجله پزشکی مادر
منبع: www.kidshealth.com

پوست سالم باعث حفظ سلامتی شما می شود . جلوی نفوذ آلودگیها و میکروبها را به بدن شما میگیرد . وقتی هوا سرد است شما را گرم می کند و وقتی هم هوا گرم است ، باعث خنکی شما می شود . احساس لمس کردن را برای شما فراهم می آورد . واقعاً از خود پرسیده اید که پوست چیست ؟ و در قبال اینهمه خدمتی که به شما می کند ، چه می خواهد ؟! هیچ چیز : فقط کمی دقت و توجه !

پوست مانند قلب ، مغز ، گوش و ... یک عضو بدن است ! در حقیقت ، بزرگترین عضو بدن شماست ! اگر از پوست خود به خوبی مراقبت کنید ، به بیماریهای گوناگون کمتر دچار می شوید . پوست تمیز ، یک پوست خوشحال است .

یک راه ساده مواظبت از پوست ، تمیز نگه داشتن آن است . مرتب حمام کنید ! دستهای خودتان را بسیار تمیز نگه دارید . چون یک راه نفوذ آلودگی به داخل بدن شما دستهای شما است. هر گاه از بیرون به خانه بر می گردید ! هر گاه به توالت می روید ! هر گاه می خواهید غذا بخورید ! هر گاه دست به اشیاء کثیف می زنید ! هر گاه با کسی دست می دهید ! دستهای خود را با آب گرم و صابون مناسب ، مرتب و کامل و با حوصله بشویید.

کودکان برای تمیز نگهداشتن پوست خود ، جز به یک صابون مناسب به چیز دیگری نیاز ندارند . اگر پوست شما دارای خشکی ، کک و مک ، جوش و ... باشد ، در این صورت با پزشک خود درباره صابون مناسب مشورت کنید . گاهی پوست شما به بعضی از صابون ها یا مواد شوینده حساسیت نشان میدهد ، مانند : قرمز شدن ، خارش ، دانه زدن ، گرمی و خشکی ! حتماً در این باره با والدین خود صحبت کنید تا اگر لازم بود شما را نزد پزشک ببرند و یا آن صابون را دیگر نخرند .

اگر صابون جدید گرفتید ، یک تکه کوچک از آن را به آرنج یا بازوی دست خود بمالید و صبر کنید . اگر تا 24 ساعت پوست شما قرمز نشد ، نسبت به آن حساسیت ندارید . گاهی هم یک صابون پس از مدت ها استفاده ، ایجاد حساسیت می کند . در اینصورت صابون را عوض کنید .

پوست خود را از تابش مستقیم نور خورشید محافظت کنید . حتی اگر پوست شما تیره باشد ، باز اینکار لازم است . اگر زیاد در معرض نور خورشید باشید ، دچار سوختگی ، کک و مک  و بیماریهای دیگری می شوید ! از کرمهای مخصوص ضد آفتاب استفاده کنید . حتی نوک دماغتان را فراموش نکنید! برای محافظت بیشتر ، از کلاههای لبه دار و لباسهای بلند و پوشیده هم می توانید استفاده کنید . بدانید که نور خورشید بین ساعتهای 10 صبح تا 2 بعد از ظهر تیز و سوزاننده است .

پوست خود را در برابر انواع زخم ها و جراحت ها محافظت کنید . اگر جایی از بدن زخمی شد ، حتماً به کمک والدین و افراد آگاه ، محل زخم را تمیز و مداوا کنید ! با مشورت پزشک ، در صورت لزوم از پمادها و آنتی بیوتیک های مخصوص استفاده کنید . اگر برش عمیق و بزرگ باشد ، گاهی پزشک مجبور است از بخیه استفاده کند . محل بخیه را هم باید تمیز و پاکیزه نگه داشت .

 اگر به طور تصادفی به چیز داغ دست بزنید ، پوست شما دچار سوختگی می شود ! آتش سوزی هم به پوست می تواند خیلی صدمه بزند . کسانیکه مقدار زیادی از پوست بدنشان بسوزد ، دچار خطرهای جدی می شوند. از آتش و اشیاء داغ دور شوید . از آب جوش و مایعات داغ دور شوید ! بدون اجازه مادر ، داخل آشپزخانه نروید ! دست به چیزهای داغ نزنید ! 

نیش زنبور و سایر حشرات هم به پوست صدمه می زند ! محل گزش را اصلاً نخارانید ، اگر دچار آبله مرغان شدید ، محل جوشها را اصلاً نخارانید. حتماً پزشک یک داروی مناسب برای شما تجویز می کند . خارش باعث افزایش آلودگی و عفونت می شود و جای جوشها بعداً در پوست شما می ماند .

اگزما نیز حالتی است که پوست را آزار میدهد . در اثر اگزما ، پوست خشک می شود . لازم است که از کرمهای مخصوص استفاده کنید . کهیر هم باعث دون دون ، قرمزی روی پوست و ایجاد خارش می شود . این حالت می تواند ناشی از عفونت یا حساسیت هم باشد و محل کهیر را نخارانید ! برای این بیماری های پوستی حتماً با پزشک پوست مشورت کنید .
شوره سر هم در حقیقت ، ذرات ریز پوست شماست که با انتخاب شامپوی مناسب بر طرف می شود و اگر لازم باشد حتماً به پزشک مراجعه کنید .

همواره به یاد داشته باشید که پوست شما قدرت فوق العاده ای دارد ! عضو بسیار مهم بدن شماست ، به شما جذابیت و زیبایی می دهد . عضوی است که خود را ترمیم می کند . پس آن را دوست داشته باشید و از آن به خوبی مواظبت کنید .

 

مجله پزشکی مادر
منبع: www.kidshealth.com

 

توجه!
خوانندگان گرامی:همه مطالب این مجله،فقط به منظور افزایش معلومات شماست.برای تشخیص و درمان بیماری،حتما به پزشک خود مراجعه کنید.

گوش عضوی کم زحمت است . نیازی به مراقبت دائمی مانند دندان ها ندارد ! ولی لازم است که هر وقت به حمام می روید با آب و صابون داخل آن را بشوئید.
هنگام شستشوی گوش ، نباید وسواس زیادی به خرج بدهید. نباید با وسایلی مانند گوش پاک کن ، تمامی مایع مجرای کانال گوش را پاک کنید . مایع گوش در اصل برای محافظت از گوش شماست .
کانال گوش مایعی را ترشح می کند ، این مایع به آرامی به حرکت در می آید تا مسیر گوش را باز کند . سرانجام بصورت جرم در می آید که به هنگام شستشو از گوش خارج می شود . از فرو بردن چیز های نازک و تیز در گوش حتما پرهیز کنید . حتی گوش پاک کن! کتان گوش پاک کن ممکن است کنده شده و در گوش بماند و باعث عفونت شود. اگر مشکلی در ناحیه گوش احساس کردید و فکر می کنید که چیزی در داخل آن گیر کرده حتما به پزشک مراجعه کنید.
سوراخ کردن گوش به خودی خود ضرری ندارد . ولی برای سوراخ کردن گوش حتما از روش های کاملا بهداشتی و تحت نظارت پزشک ، استفاده کنید . و پس از سوراخ کردن تا بهبودی کامل از حلقه های مخصوص استفاده کنید. در غیر اینصورت سوراخ های گوش ممکن است دوباره بسته شوند.
حتما موقع دست زدن به سوراخ های گوش ، دستانتان تمیز باشد . با کمک الکل جرم های سوراخ گوش را می توانید کنار بزنید . اگر سوراخ گوش تان عفونت کند هر چه سریعتر با پزشک مشورت کنید .
گوش خود را همچنین باید به هنگام شنا کردن هم مواظبت کنید. اگر گوش شما عفونت کرده باشد ، شنا کردن باعث تشدید آن می شود. به هنگام شنا ، سعی کنید گوش های خود را بپوشانید . پس از شنا ، به کمک قطره های مخصوص و یا با چکاندن الکل ، گوش خود را خشک کنید ، اینکار از عفونت گوش جلوگیری می کند .
از گوش های خود در برابر سرما و گرمای شدید هم محافظت کنید.


سمن سجادی - مجله پزشکی مادر
منبع: www.kidshealth.com


توجه!
خوانندگان گرامی: همه مطالب این مجله ، فقط به منظور افزایش معلومات شماست. برای تشخیص و درمان بیماری ، حتما به پزشک خود مراجعه کنید.