کدام مسواک مانع پوسیدگی دندانم میشود؟

از زمانی که مسواک برقی وارد بازار شد همیشه این سوال وجود داشت که استفاده از مسواک برقی بهتر است یا مسواک دستی؟ آن‌هایی که طرفدار تغییر نیستند،

همچنان از مسواک‌های دستی استفاده می‌کنند و کسانی که از تکنولوژی‌ها و گجت‌های تازه لذت می‌برند، سراغ مدل برقی مسواک‌ها می‌روند. اما واقعیت چیست؟

کدام یک از این مسواک‌‎ها دهان و دندان ما را سالم‌تر نگه می‌دارند و نمی‌گذارند بخش زیادی از پس‌انداز یا درآمدمان خرج پر کردن دندان، عصب‌کشی یا حتی کشیدن آن شود؟

چند سالی است که محققان تلاش می‌کنند جنبه‌های مختلف استفاده از هر کدام از این مسواک‌ها، برقی یا دستی را به مشتریان نشان دهند تا آن‌ها بتوانند انتخاب بهتری داشته باشند.

با هم نگاهی بیندازیم به مقایسه مسواک برقی و مسواک دستی تا بتوانیم بهترین را برای حفظ سلامت دهان و دندانمان انتخاب کنیم. ابتدا با مسواک برقی شروع می‌کنیم و سراغ مسواک دستی می‌رویم.

 

هیچ گرانی بی‌حکمت نیست؟

طرفداران مسواک برقی ویژگی‌های زیادی برای این نوع مسواک در نظر می‌گیرند که شامل موارد زیر می‌شود:

احساس خیلی خوبی می‌دهد: نتایج تحقیقات منتشر شده توسط «اتحادیه دندانپزشکان آمریکا»، ADA، نشان می‌دهد مسواک برقی روی 80 درصد از مصرف‌کنندگان تاثیر مثبتی داشته است.
افراد معمولا بعد از استفاده از این مسواک‌ها متوجه تمیزی بیشتر دندان‌هایشان می‌شوند و احساس خوب تمیزی پیدا می‌کنند. این احساس اگر همراه با نخ کردن دندان و استفاده از  دهان شویه باشد، بیشتر هم می‌شود.

به ما هشدار می‎‌دهد: در‌حالی‌که ممکن است موقع استفاده از مسواک دستی فشار زیادی روی سطح دندان بیاوریم یا خیلی زود دست از مسواک کردن برداریم،
انواع متنوعی از مسواک‌های برقی نمی‌گذارند زیر دو دقیقه سر و ته مسواک زدن را هم بیاوریم و هر بار که فشار زیادی به دندان وارد کنیم به ما هشدار می‌دهند که این سرعت یا فشار برای دندان زیاد است و باید کم شود.

مورد تایید دندان‌پزشکان است: دکتر «آناستازیا تورشتا»، دندان‌پزشک است و اعتقاد دارد مسواک برقی قبله آمال دندان‌پزشکان است.
او می‌گوید: « مسواک برقی ما را به تمام هدف‌هایی که برای سلامت دهان و دندان بیمار مد نظر داریم، می‌رساند. تورم لثه را کاهش می‌دهد،
حساسیت دندانی را کم می‌کند و پلاک‌ها را که باعث پوسیدگی می‌شوند از دندان پاک می‌کند.» مسئله اینجاست که بعضی از بیماران به علت گرانتر بودن این مدل
نسبت به مدل دستی نسبت به انتخاب آن تردید می‌کنند؛ در‌حالی‌که «هر سرمایه‌گذاری برای حفظ سلامت دندان ارزشش را دارد.»

پر قدرت اما نرم عمل می‌کند: مسواک‌های برقی علاوه بر اینکه قدرت زیادی دارند و از ویبره و چرخش برای تمیز کردن سطح دندان‌ها استفاده می‌کنند،
مانع آسیب‌دیدگی مینای دندان می‌شوند. به عبارت دیگر در عین پرقدرت بودن با ملایمت عمل می‌کنند.

تک‌تک دندان‌ها را تمیز می‌کنند: شاید برایتان جالب باشد بدانید برای تمیز کردن پشت دندان‌ها لازم است بین 10 تا 15 بار فرچه مسواک را رویشان بکشید
که قطعا کاری خسته‌کننده است؛ اما مسواک‌های برقی این کار را به مراتب آسان‌تر می‌کنند. بهترین مدل‌های مسواک برقی تمام پلاک‌های دندانی را هدف می‌گیرند و سراغشان می‌روند.

راحت استفاده می‌شوند: واقعیت این است که ممکن است ندانیم دستمان را در چه زاویه‌ای حرکت دهیم تا تمام سطوح دندان‌هایمان را تمیز کنیم یا حتی بدانیم
اما بر حسب عادتی که از کودکی در ما شکل گرفته، گاهی وقت‌ها یادمان بروددرست مسواک بزنیم. مسواک‌های برقی اما این کار را برای ما آسان می‌کنند و تمام کاری که
لازم است انجام دهیم رفتن از دندانی به سراغ دندان دیگر است.

برای افراد مسن یا بیمار مناسب هستند: کسانی که از آرتروز رنج می‌برند یا به بیماری‌های حرکتی دچار هستند ارتباط خیلی خوبی با مسواک برقی برقرار می‌کنند
چون بیشتر کار را خود مسواک انجام می‌دهد و آن‌ها نیاز به انجام فعالیت زیادی ندارند.

لکه‌بر است: سیگار، قهوه، چای و نوشیدنی‌های رنگی روی دندان‌های ما لکه‌هایی به جا می‌گذارند که پاک‌کردن آن‌ها نیاز به استفاده از انواع خمیر دندان‌های زغالی و جرم‌گیر دارد.
جالب است بدانید یکی از مزایای مسواک‌های برقی این است که می‌توانند به کمک خمیر‌دندان‌های جرم‌گیر بیایند و لکه‌های دندانی را از بین ببرند. در نهایت چیزی که باقی می‌ماند
لبخندی زیباتر با دندان‌هایی سفیدتر است. نکته مهم این است که تعداد دفعات استفاده از خمیر دندان جرم‌گیر باید با مشورت دندان‌پزشک انجام شود اما برای استفاده از مسواک برقی محدودیتی وجود ندارد.

دوست بچه‌هاست: بچه‌ها معمولا مقاومت عجیبی نسبت به مسواک زدن دارند؛ اما کافی است پای مسواک برقی کودکانه با طرح‌های جالب و هیجان‌انگیز وسط بیاید و موقع استفاده هم
متوجه احساس غلغلک ظریفی شوند که مسواک ایجاد می‌کند. آن‌وقت است که ماموریت غیرممکن تشویق بچه‌ها به مسواک زدن، ممکن می‌شود.

برای ارتودنسی مناسب است: یکی از بهترین انواع مسواک که می‌تواند بعد از کار گذاشتن سیم‌های ارتودنسی به کمک تمیز نگه داشتن دندان بیاید، مسواک برقی است.
عدم رعایت بهداشت دهان و دندان آن هم زمانی که دندان‌ها سیم‌کشی شده‌اند، باعث ایجاد لکه‌های سفید روی آن‌ها می‌شود. برای خواندن سایر ویژگی های مسواک برقی میتوانید به این آدرس مراجعه کنید.

پس تکلیف مسواک دستی چه می‌شود؟

با خواندن ویژگی‌های مسواک برقی، شاید با خودتان فکر کنید باید فاتحه استفاده از مسواک دستی را بخوانید؛ اما واقعیت اینطور نیست. به تایید «انجمن دندان‌پزشکان آمریکا»،
انواع مسواک‌های سخت و نرم که دستی هستند دقیقا می‌توانند به اندازه مسواک‌های برقی موثر واقع شوند؛ اما شرط دارد. شرطش این است که نحوه درست مسواک زدن را بلد باشیم؛
درست مسواک کنیم، نخ دندان بکشیم و از دهان‌شویه کمک بگیریم. خوبی مسواک برقی این است که بخش زیادی از بلد نبودن ما در مسواک زدن را جبران می‌کند و خودش قسمت عمده کار را انجام می‌دهد؛
وگرنه اگر خودمان حوصله به خرج دهیم و وقت کافی برای مسواک زدن داشته باشیم، فرقی ندارد سراغ مدل‌های برقی برویم یا دستی. اگر انتخاب شما به هر دلیلی مسواک دستی است، موقع خرید به نکات زیر دقت کنید:

نرمی و سختی فرچه: اگر دندانتان حساس است سراغ مسواک نرم یا نهایتا متوسط بروید. استفاده از مسواک سخت فقط در صورتی توصیه می‌شود که دندان‌پزشکتان آن را تایید کرده باشد.

اندازه فرچه: فرچه‌های کوچک نواحی غیر قابل دسترسی دندان را بهتر از فرچه‌های یک‎‌سره بزرگ تمیز می‌کند؛ اما به زمان بیشتری برای مسواک کردن نیاز پیدا خواهید کرد.

وجود ماساژور: بخش پلاستیک‌مانند بعضی مسواک‌ها به عنوان ماساژ دهنده لثه به کار می‌رود که با توجه به نیازتان می‌توانید سراغش بروید یا نروید.

سری متحرک: فرچه یا سری متحرک کارکرد بهتری نسبت به فرچه ثابت دارد و دندان‌ها را بهتر پاک می‌کند.

به خاطر داشته باشید برای خرید مسواک هرگز سراغ دست‌فروش‌ها یا مسواک‌هایی از برندهای ناشناخته و نامعتبر نروید. مسواک را از داروخانه‌ها یا فروشگاه‌های معتبر بخرید. سلامت دندان شوخی‌بردار نیست.

 

منبع: دیجی کالا

نکاتی مهم در سلامت و بهداشت دهان و دندان

بیشتر ما حداقل یک بار گذرمان به دندانپزشکی افتاده است و خوب می‌دانیم بدترین قسمت درست کردن دندان، تحمل صدای مته‌ مانند دستگاه‌های دندانپزشکی نیست؛ بلکه دقیقه آن قسمتی
است که سیلی هزینه گران درست کردن دندان روی گونه بی‌حس شده‌مان می‌خورد و ما با کمال تعجب دردش را احساس می‌کنیم!

استرس به مغز آسیب می زند

استرس ممكن است به ذهن آسیب بزند- اما این آسیب دیدگی می تواند بهبود پیدا کند
به گزارش مجله پزشکی مادر به نقل از سلامت نیوز؛ همه ی ما می دانیم که استرس برایمان بد است اما چقدر بد ؟خیلی غیر اخلاقی است که مردم را به طور عمدی با نام علم در معرض تهدیدات روانی قرار داد. اما اقدامات نظامی جاری فرصت هایی را به ما پیشنهاد می کنند تا ببینیم چه اتفاقی برای مردمی که در معرض موقعیت های استرس زا هستند می افتد. 
محققان هلندی مغز سربازانی را که در جنگ ها شرکت می کنند، آسیب دیده یافتند. کارکرد و ساختار مغزی آن ها آسیب دیده بود. اما این تاثیرات با گذشت زمان از بین می روند. و این آسیب ها می توانند دوباره بهبود یابند.

تحقیقی توسط آکادمی ملی علوم منتشر شد که سی و سه سرباز هلندی را که به مدت چهار ماه به افغانستان اعزام شدند مورد بررسی قرار دادند. این اولین اعزام تمام آن ها بود. ماموریت آن ها شرکت در عملیات های ناتو برای حفظ صلح بود.

محققان این ها را با 26 سربازی که هرگز به آنجا اعزام نشدند مقایسه کردند.سربازانی که اعزام شده بودند جنگ مسلحانه را تجربه کردند و در معرض آتش دشمن قرار گرفتند. اما این مساله علائم استرس داشتن آن ها را بدتر نکرد و به این جهت تفاوتی بین سربازان اعزام شده و سربازان اعزام نشده وجود نداشت. آن ها تفاوتی در ناراحتی های ناشی از استرس، خشم و نمره ی مود(حال روحی آن ها) این گروه ها نیافتند.

اما علی رغم عدم اختلاف دو گروه در علائم روانشناختی، تفاوت در کارکرد مغز دو گروه دیده شد.
کارکرد مغز میانی گروه اعزامی کاهش یافته بود چنانکه تفاوت های ساختاری این ناحیه نیز کاهش یافته بود. سربازانی که به افغانستان تست های شناختی را بدتر از سربازانی که نرفته بودند انجام دادند.

این تاثیرات در کمتر از دو ماه بعد از بازگشت سربازان از افغانستان ظاهر شد. اما یک سال و نیم بعد محققان فهمیدند که آسیب دیدگی مغز آن ها بهبود پیدا کرده است و عملکرد شناختی و ساختاری مغز آن ها بهتر شده است.

بنابراین مغز می تواند خود را بازسازی کند البته اگر زمان لازم برای بازسازی به آن داده شود در این صورت تاثیرات نامطلوب استرس بر خود را تا حد زیادی کاهش می دهد.

مجله پزشکی مادر

بعد از ظهر ها کسل و خسته اید؟ این راه ها را امتحان کنید

كمی وقت صرف صبحانه خود كرده و سعی كنید در این وعده غذایی مهم، از جو دوسر، غلات، میوه‌ها و مقداری كره، یك صبحانه مناسب و كامل تهیه و میل نمایید.

به گزارش مجله پزشکی مادر به نقل از ماهنامه دنيای سلامت، معمولاً بعدازظهرها دچار نوعی حس رخوت، سنگینی و خستگی می‌شویم و به نظرمان زمان خیلی دیرتر می‌گذرد. با غروب خورشید، میل زیادی به خستگی در كردن در خود احساس می‌كنیم و اغلب این حس ما را به رختخواب می‌برد تا چرتی بزنیم و اگر هم شرایط آن میسر نباشد، سرمان را روی میز می‌گذاریم و برای لحظاتی چشمان خود را می‌بندیم.

خستگی نیمروزی، محصول زندگی مدرن است؛ زندگی‌ای كه همواره از ما حركت می‌خواهد و فرصت اندكی برای توقف و استراحت به ما می‌دهد. گاهی اوقات آنقدر باید سریع حركت كنیم كه حتی وقت خوردن یك صبحانه را هم نداریم. در محل كار، مرتباً چای و قهوه می‌نوشیم تا بتوانیم بیدار بمانیم. موضوع خستگی نیمروزی ما را بر آن داشت تا دلیل آن را از چند متخصص بپرسیم و در صورت دریافت یك پاسخ منطقی، سعی در بهبود وضعیت نماییم. متخصصان می‌گویند، یكی از مهم‌ترین دلایل خستگی نیمروزی، نداشتن خواب مناسب شبانه است.

بسیاری از ما عادت داریم كارهای مربوط به محل كارمان را به خانه ببریم و بخشی از آنها را در خانه انجام دهیم. مكالمات تلفنی‌مان پیرامون كارمان است. مدتی را پای كامپیوتر و لپ تاپ می‌گذرانیم و بعد تا نیمه‌های شب به تماشای تلویزیون می‌نشینم. و اینها از ساعات مربوط به اوج زمان خواب می‌كاهد. حتماً می‌دانید كه بدن ما در این ساعات خاص، تمام انرژی خود را از سر می‌گیرد و از خستگی‌های روزمره‌اش فارغ می‌شود؛ ولی با عادت دیر به رختخواب رفتن این فرصت خوب را از دست می‌دهیم. دیر به رختخواب می‌رویم، ولی مجبوریم صبح زود بیدار شویم و شروع به كار كنیم و 8- 9 ساعت بدون خواب تلاش نماییم.

اگر برنامه خواب شما این‌گونه است، بهتر است حتماً در مورد آن تجدیدنظر كنید. دلیل دیگر این خستگی، نداشتن ورزش و تفریح است. وقتی كه برنامه روزانه شما طوری معین شده است كه از همان ابتدای صبح باید چلانده شوید، دیگر فرصتی برای پیاده‌روی، قدم زدن و دویدن نخواهید داشت. این ورزش‌ها باعث چابكی روح و سرزندگی و بشاشیت می‌شوند و معمولاً كسانی كه بعدازظهرها آن را انجام می‌دهند، هرگز به نتیجه دلخواه نمی‌رسند؛ چرا كه بهترین زمان برای انجام برخی ورزش‌ها و نرمش‌های سبك، صبح است. دلیل سوم این خستگی، نگرانی و تشویش مدام در طول روز است. استرس زیاد نه تنها باعث افزایش فشار خون می‌شود، بلكه میزان دقت و توجه شما را در طول روز كاهش می‌دهد.

از بی‌قراری و التهاب تا می‌توانید دوری كنید و كاملاً آگاهانه به سوی شادی‌ها بروید. به كار خود، به خانواده‌تان، به خانه‌تان و به‌طور كلی همه چیز خود افتخار كنید. این كار به شما كمك می‌كند تا فرصت كمتری برای فكر كردن به كاستی‌ها داشته باشید. با وجود تمام مشكلات بخندید و از زندگی خود لذت بیشتری ببرید. و بالاخره یكی دیگر از دلایل مهم، بی‌توجهی به خوردن صبحانه است. اغلب افرادی كه بعدازظهرها احساس خستگی می‌كنند، نسبت به صبحانه خود بی‌اهمیت هستند؛ ولی ناهار كامل و مفصلی می‌خورند. اما باید توجه داشت كه غذا خوردن در قالب اصلی خود (صبحانه، ناهار، شام) روی ترشح هورمون‌ها اثر می‌گذارد و بی‌توجهی به این قالب، موجب بی‌حالی و سستی می‌شود. وقتی كه صبحانه نمی‌خورید، به هنگام ناهار، در خوردن زیاده‌روی خواهید كرد و پر شدن یكباره معده خود عامل سنگینی و رخوت در ساعات بعدازظهر است.


چند نكته مهم برای بانشاط بودن در طول روز 

كمی وقت صرف صبحانه خود كرده و سعی كنید در این وعده غذایی مهم، از جو دوسر، غلات، میوه‌ها و مقداری كره، یك صبحانه مناسب و كامل تهیه و میل نمایید. 
قبل از ناهار و بعد از صبحانه، سعی كنید چای و قهوه زیادی ننوشید؛ زیرا كافئین زیاد هم اشتها را از بین می‌برد و هم موجب اضطراب و دلواپسی بیشتر می‌شود. 
در وعده ناهار، از پرخوری كردن بپرهیزید؛ چرا كه باقی روز احساس خستگی زیاد خواهید كرد. ناهار شما باید تناسب مناسبی از كربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها و چربی‌ها داشته باشد. سعی كنید بعدازظهرها برنج نخورید؛ زیرا باعث بزرگ شدن شكم می‌شود. اگر یك ناهار كامل و مناسب بخورید، نیاز به مصرف كلسیم و یا مكمل‌های مولتی ویتامین نخواهید داشت. 
شب‌ها به اندازه كافی بخوابید. 
فراموش نكنید كه هر روز 8- 10 لیوان آب بنوشید. 
در بین وعده‌های صبحانه و ناهار از خوردن غذاهای میان‌وعده بپرهیزید؛ ولی خوردن میوه‌ها‌ی تازه با رنگ‌ها و شكل‌های متفاوت توصیه می‌شود. سیب، هلو، گلابی، پرتقال، انواع توت‌ها، انار و موز خواص جداگانه خود را دارند و سرشار از ویتامین‌های A، C، پتاسیم و فلاونویدها هستند. 
چیپس سیب‌زمینی باعث از بین رفتن اشتها می‌شود. برای آنكه سرحال و شاداب باشید و احساس سبكی كنید، بهتر است از میوه‌ها و سبزیجات خوب و تازه، به عنوان غذاهای میان‌وعده استفاده نمایید.

مجله پزشکی مادر

تغذیه صحیح در دوران بلوغ

سنین بلوغ از مهم‌ترین دوره‌های زندگی است و پس از کودکی، دومین مرحله‌ای به حساب می‌آید که طی آن سلول‌ها شروع به رشد می‌کند و سوخت و ساز بدن هم افزایش می‌یابد.برهمین اساس، برخی نیازهای تغذیه ای هم در این دوره بیشتر از قبل می شود که حتما باید مورد توجه قرار گیرد. به عنوان نمونه با توجه به افزایش حجم عضلات، نیاز به مصرف پروتئین هم بیشتر می شود یا در نتیجه افزایش حجم خون، نیاز به عنصر آهن افزایش پیدا می کند و به طور کلی می توان گفت نیاز به دریافت انرژی در این دوران بیشتر می شود.

از طرفی، احساسات و نحوه تفکری که نوجوانان در این سنین دارند ممکن است آنها را به سمت رژیم های لاغری سخت، شدید و غیرعلمی بکشاند. بسیاری از نوجوانان هم از دوستان شان پیروی می کنند و چون آنها رژیم گرفته اند، به فکر رژیم لاغری می افتند. در حالی که تغذیه صحیح در این دوره از زندگی اهمیت ویژه ای دارد و می تواند سلامت فرد را حتی در سنین میانسالی هم تحت تاثیر قرار دهد.

دکتر میترا زراتی با اشاره به این که دوران بلوغ، از نظر جسمی و روحی از مهم ترین و حساس ترین دوره های زندگی است، در گفت وگو با جام جم توضیح می دهد: بسیاری از مسائل و موضوعات مربوط به سلامت فرد ابتدا در دوران کودکی و پس از آن در سنین بلوغ پایه ریزی می شود و به همین دلیل هم توجه به نوع رژیم غذایی در این سنین بسیار مهم است.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی، با اشاره به افزایش سوخت وساز بدن در دوران بلوغ یادآور می شود: بسیاری از افراد پس از پایان دوران بلوغ دچار مشکلاتی مانند افزایش وزن و چاقی می شوند، زیرا سوخت وساز بدن پس از این سنین به حالت قبل برمی گردد و رژیم ناسالمی که در دوران بلوغ داشته اند، می تواند آنها را دچار چنین مشکلاتی سازد.

عنصر آهن را فراموش نکنید

یکی از عناصر مهمی که در تمام دوره های زندگی و بویژه در سنین بلوغ باید به میزان کافی در بدن وجود داشته باشد، عنصر آهن است. دکتر زراتی با اشاره به این موضوع، یادآور می شود: نکته مهمی که در این سنین باید مورد توجه قرار گیرد، افزایش نیاز به عنصر آهن است که بویژه در دخترها به دلیل مسائل قاعدگی اهمیت ویژه ای پیدا می کند. برهمین اساس توصیه می شود در صورت نیاز، با آغاز سنین بلوغ دختران از مکمل آهن استفاده شود.

وی می افزاید: در صورتی که آهن بدن از دست برود، فرد برای رشد عضلات و افزایش حجم خون با کمبود آهن روبه رو خواهد شد و به همین دلیل حتما باید به کمک مصرف مکمل، این کمبودها را جبران کرد.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی خاطرنشان می کند: افرادی که در سنین بلوغ هستند ـ هم دخترها و هم پسرها ـ باید مصرف منابع غذایی آهن را نیز افزایش دهند. البته خیلی تصور می کنند آجیل هم حاوی آهن است در صورتی که گوشت قرمز و حبوبات تنها منابع غذایی آهن به حساب می آید.

مصرف پروتئین ها هم ضروری است

علاوه بر آهن که مصرف آن به مقدار کافی اهمیت ویژه ای دارد، پروتئین ها و استفاده از منابع پروتئینی هم موضوع مهمی است که به گفته دکتر زراتی برای رشد عضلات و استخوان ها در سنین بلوغ به آن نیاز داریم.

وی درباره منابع حاوی پروتئین توضیح می دهد: این ماده غذایی در سفیده تخم مرغ، لبنیات و انواع گوشت ها به مقدار فراوان وجود دارد و به همین دلیل توصیه می شود نوجوانان در این سنین، در طول هفته سه یا چهار عدد تخم مرغ همراه با سفیده مصرف کنند. همچنین خوب است دست کم در یکی از وعده های اصلی غذایی از گوشت هم استفاده شود و وعده دیگر نیز به مقدار کافی حبوبات داشته باشد تا نیاز فرد به پروتئین تامین شود.

مصرف لبنیات هم به گفته این متخصص تغذیه در این دوران بسیار مهم است و با توجه به افزایش نیاز بدن به کلسیم توصیه می شود، نوجوانان در طول روز دست کم سه واحد لبنیات کم چرب مصرف کنند.

البته مصرف لبنیات کم چرب حتی برای کسانی که وزن زیادی ندارند نیز توصیه می شود، زیرا آن طور که دکتر زراتی می گوید جذب کلسیم در لبنیات پرچرب کمتر خواهد بود.

علاوه بر اینها، مصرف میوه ها و سبزیجات رنگی هم در این سنین ضروری است. وی با اشاره به این موضوع، توضیح می دهد: به دنبال رشد، مواد زائدی هم در بدن تولید می شود که باید از سوی کبد سم زدایی شود. از طرفی هم کبد به آنتی اکسیدان ها و مواد رنگی موجود در میوه ها و سبزیجات احتیاج دارد و به همین دلیل رژیم غذایی باید به مقدار کافی حاوی میوه ها و سبزیجات باشد. به طوری که مصرف سه واحد میوه و سه واحد سبزی در طول روز توصیه می شود و آن طور که دکتر زراتی می گوید خوب است یک واحد میوه شامل مرکبات باشد و یک واحد هم میوه های نارنجی رنگ مانند خرمالو، انبه یا سبزیجاتی مانند هویج.

منابع حاوی اسید فولیک و روی را در رژیمتان بگنجانید

اسید فولیک هم یکی از موادی است که مصرف آن در سنین بلوغ اهمیت زیادی پیدا می کند و هم دختران و هم پسران در این دوره باید به مقدارکافی منابع آن را مصرف کنند. دکتر زراتی در این باره یادآور می شود: نوجوانان حتما باید از مواد غذایی حاوی اسیدفولیک که شامل انواع سبزیجات برگ سبز تیره است، استفاده کنند. به عنوان نمونه مصرف سالاد کاهو یا سبزی خوردن یا اسفناج همراه با حداقل یکی از وعده های غذایی در طول روز می تواند نیاز بدن را تامین کند.

علاوه بر این، با توجه به این که افزایش سوخت و ساز بدن می تواند موجب افزایش نیاز به عنصر روی شود، این متخصص تغذیه توصیه می کند در این دوران مصرف منابع حاوی روی مانند آجیل و انواع گوشت ها را نیز در نظر داشته باشید به طوری که خوب است نوجوانان در طول روز از مقداری آجیل خام استفاده کنند.

حواستان به نوع چربی ها هم باشد

بعضی از نکات و توصیه های تغذیه ای، سن و سال خاصی نمی شناسد و در همه دوره های زندگی باید مورد توجه قرار گیرد. نوع چربی های رژیم غذایی هم از جمله این موارد است که به گفته دکتر زراتی در تمام سنین و بویژه در دوران بلوغ باید مورد توجه قرار گیرد.

از طرف دیگر، بسیاری از نوجوانان به مصرف فست فودها روی می آورند و ترجیح می دهند از تنقلات ناسالمی مانند چیپس و پفک بیشتر استفاده کنند. در صورتی که مصرف این مواد غذایی مضر می تواند سلامت آنها را هم به خطر بیندازد؛ بنابراین توصیه می شود خانواده ها برای تهیه غذاهایی که داخل خانه درست می کنند، از روغن های جامد و اسیدهای چرب ترانس که در لبنیات پرچرب وجود دارد، استفاده نکنند. همچنین نباید فراموش کنیم مصرف بیش از حد فست فودها در این سنین می تواند زمینه بروز بیماری های مختلفی مانند چاقی، فشار خون و دیابت را در آینده فراهم سازد.

این رژیم ها سلامت نوجوانان را تهدید می کند

کم نیستند نوجوانانی که می خواهند لاغرتر شوند یا براساس حرف های دوستان شان تصمیم می گیرند رژیم غذایی خاصی را امتحان کنند. به همین دلیل هم امروزه انواع رژیم های سخت و غیرعلمی مانند تک خوری ها، رژیم های میوه، شیر و ... میان برخی نوجوانان رواج یافته است. در حالی که دکتر زراتی این روش ها را به هیچ عنوان صحیح نمی داند و به خانواده ها توصیه می کند آموزش های لازم را در زمینه تغذیه صحیح به نوجوانان بدهند یا حتی از مشاوران و کارشناسان تغذیه کمک بگیرند تا با شناخت نیازهای غذایی بهترین راه را در انتخاب کنند.

این متخصص تغذیه ضمن بیان این که بسیاری از نوجوانان در سنین بلوغ به مصرف داروهای لاغری یا داروهایی برای افزایش حجم عضلات روی می آورند، درباره عوارض ناشی از مصرف این مواد می گوید: متاسفانه ممکن است این داروها موجب ایست تنفسی و فلج ناگهانی عضلات ریه شود که در نتیجه به مرگ فرد منجر خواهد شد. علاوه بر این، نارسایی های کبدی و ایست قلبی هم از مشکلاتی است که در اثر مصرف چنین داروهایی ممکن است برای فرد ایجاد شود.

دکتر زراتی می افزاید: این داروها و رژیم های غیرعلمی در کنار مشکلاتی که گفته شد، می تواند عوارض دیگری مانند اختلالات روحی، پرخاشگری، افسردگی، اختلالات فشار خون، ریزش مو و مشکلات پوستی را نیز ایجاد کند.

کمبود مواد غذایی در این دوران و تامین نشدن نیازهای غذایی نوجوانان می تواند موجب بروز اختلالاتی در ترشح هورمون های جنسی نیز بشود که به گفته دکتر زراتی در سال های آینده می تواند برای فرد مشکل ساز باشد.

منبع: جام جم

کنارآمدن با طلاق

آیا والدین شما از هم جدا شده اند؟ بدانید که شما تنها نیستید؛این روزها متاسفانه این امر شوم رواج یافته ، و تعداد زیادی از ازدواج ها به طلاق منجر می شود.اما کنار آمدن با جدایی سخت و دردناک است.این موضوع گروهی از خویشاوندان را مانند پدر ، مادر ، عمه ، خاله ، عمو ، دایی ، پدر بزرگ ها و مادربزرگها را در گیر می سازد.

چرا والدین طلاق می گیرند؟

دو دلیل اصلی وجود دارد:

1- آنها نمی توانند به همراهی با یکدیگر ادامه دهند.

2- آنها فکر می کنند به یک دیگر هیچ گونه  احساس و دلبستگی ندارند.

اگر والدین شما از هم جدا شده اند ، بدانید که آنها پس از جنگ و جدال زیاد  و با سختی این کار را انجام داده اند.با آنکه معمولا بیشتر زوج ها ، گهگاه با هم جروبحث می کنند،اما جروبحث مستمر و نزاع دائمی برای کودکان بسیار آزار دهنده است.

اگر والدین شما هیچ احساسی نسبت به هم ندارند،بدانید که چیزی جز اجبار آنها را کنار هم نگه نمی دارد.هر زوجی لحظات تلخ و شیرین دارد، اماگاهی شرایطی هم است که نمی توانند دیگر تحمل کنند.و این امر برای آنها هم بسیار سخت است.

آیا والدینم بخاطر من جدا شده اند؟

معمولا عامل جدایی والدین، هیچگاه بچه ها نیستند.بلکه این امر به مشکلات بین آنها بر می گردد.

آیا من می توانم والدینم را به سر زندگی مشترکشان بر گردانم؟

این معمولا فکر خوبی نیست.تلاش برای آشتی دادن آنها ممکن است شما را به میان دعواهای آنها بکشاند و باعث صدمه دیدن شما گردد.سعی کنید خود را از دعواهای آن دو دور نگه داشته و از هر گونه جانبداری خودداری کنیدو بگذارید آنها به مشکل خودشان رسیدگی کنند.

معنی قیمومیت و سرپرستی (حضانت) جیست؟

اگر شما زیر 18 سال سن دارید،از نظر قانونی صغیر به حساب می آیید و لازم است که یکی از والدین ، قانونا مسئولیت شما را بر عهده گیرد. این یعنی حضانت.در این حالت شما با کسی که حضانت شما را دارد ، زندگی خواهید کرد.

چه کسی حضانت مرا بر عهده خواهد داشت؟

براساس قوانین جمهوری اسلامی، حضانت فرزندان با پدر است. مگر آنکه پسر زیر دو سال و دختر زیر 7 سال باشد.البته پاسخ دقیق تراین پرسش ها به شرح زیر است:

 حضانت یعنی نگاهداری و مراقبت جسمی ، روحی ، مادی و معنوی اطفال و تعلیم و تربیت آنها كه به موجب ماده 1168 قانون مدنی ایران هم حق و هم تكلیف والدین است . یعنی این كه والدین حق دارند حضانت و سرپرستی كودك خود را به عهده گیرند و قانون جز در موارد استثنایی نمی تواند آنها را از این حق محروم كند و از سوی دیگر آنها مكلف هستند تا زمانی كه زنده هستند و توانایی دارند ، نگهداری و تربیت فرزند خویش را به عهده گیرند . در حضانت آنچه از همه مهمتر است مصلحت كودك است و به این ترتیب قانون ابتدا مصالح او را در نظر می گیرد و سپس حق پدر و مادر برای نگهداری كودكشان را . در این صورت حتی اگر مصلحت طفل ایجاب كند كه پیش هیچكدام از پدر و مادرش نباشد ، دادگاه رأی می دهد كه كودك به شخص ثالثی سپرده شود .

حضانت با كیست ؟

اگر چه قانون مدنی مصوب 1314 ماده 1169 بیان می كرد حضانت فرزند پسر تا 2 سالگی و دختر تا 7 سالگی به مادر سپرده شده و پس از انقضای این مدت حضانت با پدر است ؛ اما با اصلاحیه مصوب سال 82 كه به تصویب مجمع تشخیص مصلحت رسید ، برای حضانت و نگهداری طفل كه پدر و مادر او از یكدیگر جدا شده اند ، مادر تا 7 سالگی ( پسر یا دختر فرقی ندارد ) اولویت دارد و پس از آن با پدر است البته این تبصره هم به اصلاحیه افزوده شده است كه پس از 7 سالگی هم در صورتی كه میان پدر و مادر درباره حضانت اختلاف باشد ، حضانت طفل با رعایت مصلحت كودك و به تشخیص دادگاه است .

مسافرت تا اطلاع ثانوی با اطلاع پدر است

طلاق ، تنها رابطه زن و شوهری را از میان می برد ؛ اما رابطه پدر و فرزندی یا مادر و فرزندی را از بین نمی برد . این ارتباطی دایمی و ابدی است و بنابراین هیچ كس نمی تواند پدر یا مادر را از ملاقات با فرزندش منع كند . به این جهت است كه طبق قانون نمی توان بدون اجازه طرف مقابل ، فرزند را از كشور خارج كرد و حتی از شهری به شهر دیگر برد ، مگر این كه مصلحت طفل ایجاب كند و دادگاه اجازه بدهد . البته برای سفرهای زیارتی ، هرچند پدر ناراضی باشد ، دادگاه اجازه خواهد داد . طبق قانون ، محل نگهداری طفل آخرین محل اقامت پیش از طلاق است .

طبق تبصره 1 ماده 14 قانون حمایت خانواده 1353 ، « پدر یا مادر یا كسانی كه حضانت طفل به آنها واگذار شده ، نمی توانند طفل را به شهرستانی غیر از محل اقامت مقرر بین طرفین یا غیر از محل اقامت قبل از وقوع طلاق یا به خارج از كشور بدون رضایت والدین بفرستند ؛ مگر در صورت ضرورت با كسب اجازه از دادگاه » .

تكلیفی برای پدر و مادر

به موجب ماده 1172 قانون مدنی ، پدر و مادر در مدتی كه حضانت طفل به عهده آنهاست ، حق ندارند از نگاهداری او امتناع كنند، اما در صورت امتناع ، قاضی دادگاه به تقاضای قیم یا آشنایان طفل و حتی اشخاص دیگر با تقاضای دادستان والدین طفل را مجبور به نگاهداری او می كند ؛ اما در صورتی كه اجبار آنها به این كار ممكن یا مؤثر نباشد ، حضانت را به خرج پدر و هرگاه پدر فوت شده باشد ، به خرج مادر تأمین كند .

زمان ملاقات

طبق ماده 1174 قانون مدنی ، « هر یك از ابوین كه طفل تحت حضانت او نیست ، حق ملاقات طفل خود را دارد . تعیین زمان و مكان ملاقات و سیر جزئیات مربوط به آن در صورت اختلاف بین ابوین با محكمه است » .

بنا به این ماده ، هركدام از والدین این حق را دارند كه در فواصل معین با كودك خود ملاقات كنند و حتی فاسد بودن مادر یا پدر هم باعث نمی شود از ملاقات وی با فرزندش جلوگیری شود . در صورتی كه میان پدر و مادر درباره مدت ملاقات و نحوه آن توافق شده باشد ، طبق همان توافق عمل می شود . اما در هر صورت توافق نشدن ، دادگاه در حكم خود مدت ملاقات و نحوه آن را برای كسی كه حق حضانت ندارد ، معین می كند . معمولاً دادگاه ها یك روز یا دو روز از آخر هفته را به این امر اختصاص می دهند و گفته می شود ملاقات بیش از این با شخصی كه حضانت را به عهده ندارد ، موجب اختلال در حضانت و دوگانگی در تربیت كودك می شود . اما سلب كلی حق ملاقات از پدر یا مادری كه حضانت به عهده او نیست برخلاف صراحت ماده قانون مدنی است و دادگاه نمی تواند حكم به آن بدهد . با این حال اگر ملاقات با پدر یا مادری كه حضانت به عهده او نیست واقعاً برای مصالح كودك مضر باشد ، دادگاه می تواند مواعد ملاقات را طولانی تر كند و مثلاً به جای هفته ای یك بار ، ماهی یك بار یا هر شش ماه یك بار تعیین كند یا ملاقات با حضور اشخاص ثالث باشد .

البته زمانی كه ملاقات خوف جانی برای فرزند داشته باشد و پدر یا مادر حالت خطرناك روانی داشته باشند ، برای جلوگیری از صدمه به فرزند ، می توان با حكم دادگاه مانع از دیدار یكی از والدین كه دچار چنین مشكلی هستند ، شد .

اگر برای ملاقات مخالفت شد

در صورتی كه پدر یا مادری كه دارای حق حضانت است ، از ملاقات طرف دیگر (كه طبق دستور دادگاه دارای حق ملاقات است ) ممانعت كرد ، برای اجرای دستور دادگاه به نیروی انتظامی سپرده می شود و عنداللزوم می توان از ضمانت اجرایی ماده 632 قانون مجازات اسلامی اسلامی استفاده كرد كه به موجب آن ، « اگر كسی از دادن طفلی كه به او سپرده شده است ، در موقع مطالبه اشخاصی كه قانوناً حق مطالبه دارند ، امتناع كند ، به مجازات از 3 تا 6 ماه حبس یا به جزای نقدی از یك میلیون ریال و 500 هزار تا 3 میلیون ریال محكوم خواهد شد » .

حضانت تا كی ؟

از نظر قانون مدنی ایران زمان بلوغ برای دختر 9 سال و برای پسر 15 سال تمام قمری است . با رسیدن طفل به سن بلوغ ، او از حضانت خارج می شود و خودشان می توانند انتخاب كنند به این ترتیب ، دختران پس از 9 سالگی و پسران پس از 15 سالگی می توانند خودشان زندگی با هر كدام از والدین را انتخاب كنند . اما پس از رسیدن به سن بلوغ ، حتی اگر فرزندان نزد مادرشان باشند و نتوانند استقلال مالی داشته باشند ، پدر موظف به پرداخت نفقه آنها است .

نفقه كودك به عهده چه كسی است ؟

طبق ماده 1190 قانون مدنی ، نفقه اولاد به عهده پدر است و چه این پدر حضانت را به عهده داشته باشد یا این كه حضانت بر عهده مادر یا شخص دیگری باشد ، پرداخت نفقه فرزند كه به طور عمده شامل مسكن ، لباس ، خوراك و نیازهای درمانی است به عهده پدر است كه در صورت خودداری از پرداخت ( با وجود داشتن استطاعت مالی ) طبق ماده 642 قانون مجازات اسلامی جرم بوده و در صورت شكایت ذی نفع دادگاه او را به حبس از 3 ماه و یك روز تا 5 ماه محكوم می كند . طبق همین ماده ( 1199 ) در صورت فوت پدر یا عدم توانایی او در پرداخت مخارج زندگی فرزندش ، این تكلیف به عهده پدر بزرگ و جد یا دیگر اجداد پدری است . در صورت نبودن پدر و اجداد پدری و یا عدم توانایی آنها به پرداخت مخارج زندگی فرزند ، تكلیف پرداخت نفقه به عهده مادر قرار می گیرد . هرگاه مادر هم فوت یا قادر به پرداخت مخارج مذكور برای فرزندش نباشد . این تكلیف به عهده اجداد و جدات مادری و جدات پدری فرزند قرار می گیرد .

پرداخت نفقه فرزند فقط تا رسیدن به سن رشد نیست ، بلكه پس از آن هم طبق ماده 1197 قانون مدنی ، اگر فرزند منبع مالی نداشت و نتوانست معیشت خود را فراهم كند ، پدر و نیز دیگر اشخاص یاد شده ( در صورت داشتن توانایی مالی ) ملزم به تأمین مخارج فرزند كبیر هستند .

آیا فرزند حق انتخاب زندگی در کناریکی از والدین را دارد؟

از نظر قانون مدنی زمان بلوغ برای دختر ۹ سال و برای پسر ۱۵ سال تمام قمری است. با رسیدن طفل به سن بلوغ، او از حضانت خارج می شود و حق انتخاب دارد، البته پس از رسیدن به سن بلوغ، اگر فرزند نزد مادر خود باشد، اما استقلال مالی نداشته باشد، پدر موظف به پرداخت نفقه اوست.

چنانچه پدر و مادر براساس توافقی كه برای طرفین لازم الاجراست برای حضانت فرزند تا زمان معینی توافق كنند، مادامی كه مادر ازدواج نكرده، این توافق برای طرفین لازم الاجراست و تا زمانی كه فرزند از دادگاه تأییدیه رشد می گیرد، باقی می ماند.

طبق ماده ۱۱۹۰ قانون مدنی، نفقه اولاد حتی اگر حضانت برعهده مادر یا شخص دیگری باشد، به عهده پدر است. برهمین اساس، پدر وظیفه پرداخت نفقه دختر را تا زمانی كه ازدواج نكرده و نفقه پسر را تا ۱۸ سالگی و تا زمانی كه تحصیل می كند برعهده دارد كه در صورت خودداری از پرداخت نفقه با وجود استطاعت مالی به حبس از سه تا پنج ماه محكوم می شود.

در صورت فوت پدر و یا نداشتن توانایی مالی او در پرداخت مخارج زندگی، این تكلیف به عهده پدر بزرگ یا دیگر اجداد پدری و سپس به عهده مادر و اجداد مادری است.

اگر قبل از پایان مدت حضانت كودك، مادر با فرد دیگری ازدواج كند، حق حضانت فرزند از او سلب شده و به پدر واگذار می شود، ولی در صورتی كه پدر در هر زمانی ازدواج كند، حق حضانت از او سلب نمی شود.

کنارآمدن با طلاق: غلبه بر احساسات منفی

احساس غمگینی، عصبانیت، افسردگی و یا اضطراب کودکان از عواقب شایع جدایی والدین است.معمولا این ناراحتی ها در اوایل شدیدتر اند. اما با گذشت زمان، کم کم کاهش می یابند ؛ گرچه هر از چندی چون آتش زیر خاکستر ، زبانه می کشند و جان کودکان را آزار می دهند.

سعی کنید با گفتگو و درد دل با دوستان صمیمی خود کمی از بار این مشکل را سبک کنید، بویژه اگر دوست شما هم دچار این مشکل باشد، همدیگر را بهتر درک می کنید.

گاهی به ملاقات یک مشاور بروید تا از کمک های او بهره مند شوید.در گروه های حامی حاضر شوید و مشکلات خود را با هم به اشتراک بگذارید و با هم به هم کمک کنید.

ترجمه و تالیف: مهندس ابراهیمی

camp

اردو رفتن فرصت فرار از روزمرگی را به شما می‌دهد و اگر با پیاده‌روی، کوهنوردی یا ورزش‌های دیگر همراه باشد هم برای جسم و هم فکرتان فایده‌بخش خواهد بود. سادگی اردو زدن همراه با زیبایی طبیعت می‌تواند به شما برای تعدیل زندگی سردرگمتان کمک کند.
چه در جنگل باشید، چه در صحرا، ساحل دریا یا کوهستان، باید تکنیک‌هایی را بخاطر بسپارید تا سلامت شما در طول سفر تضمین کند.

قبل از عزیمت

محیط اردو زدن را بشناسید. نواحی مختلف مشکلات مختلفی را به همراه دارند؛ مثلاً برپا کردن چادر در صحرا خیلی با اردو زدن در علفزار فرق دارد و اگر تجهیزات مناسب به همراه نداشته باشید، ممکن است مجبور شوید بدون سرپناه بخوابید!
همچنین باید خود را برای خطرات مختلف آماده کنید؛هرچیزی از گیاهان سمی تا حیوانات وحشی و خطرناک. وقتی برای سفرتان برنامه‌ریزی می‌کنید، می‌توانید با متخصصین مربوط مشورت کنید یا اطلاعات لازم درمورد آن ناحیه را در اینترنت جستجو کنید.
یک تا دو روز قبل از عزیمت آب و هوای منطقه موردنظر را چک کنید تا خدای ناکرده با طوفان، سیل، گردباد یا سایر بلایای طبیعی روبه‌رو نشوید. شناخت آن منطقه کمکتان می‌کند بتوانید خودتان را برای همه موقعیت‌ها آماده کنید.
اگر قرار است تا محل اردو را پیده طی کنید، راه رفتن با کوله‌پشتی و وسایلتان را تمرین کنید تا مطمئن شوید وسایلتان را خوب بسته‌بندی کرده‌اید. تمرین راه رفتن با کفش‌هایی که انتخاب کرده‌اید هم خوب است تا مطمئن شوید که به اندازه کافی راحت و مطمئن هستند.

لوازم و تجهیزات

در زیر به نکاتی برای آماده‌سازی ملزومات سفر اشاره می‌کنیم:

-  چادری ضدآب تهیه کنید که برپا کردن آن ساده باشد. قبل از عزیمت، برپا کردن چادرتان را تمرین کنید تا مطمئن شوید که سالم است. دقت کنید که چیزی از وسایل آن را جا نگذارید!
-  کیسه‌خوابی مناسب تهیه کنید. کیسه‌خوابتان را باید مناسب با محل اردو تهیه کنید. وقتی در ارتفاعات اردو می‌زنید، دما ممکن است سریع پایین بیاید، ازاینرو خوب است در چنین نواحی از کیسه‌خواب‌هایی که در دماهای پایین‌تر هم گرم نگهتان می‌دارند استفاده کنید.

جعبه کمک ‌های اولیه

دقت کنید که حتماً این لوازم را در سفر همراه خود داشته باشید:

- داروها. اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید، مثل داروی آسم یا آلرژی، به اندازه کافی از این داروها همراه خود داشته باشید.

- حشره‌کش و ضدآفتاب. در اردوهای تابستانی حتماً کرم ضدآفتاب و کرم دافع حشرات همراه خود داشته باشید. بااینکه برخی محصولات هر دو اینها را یکجا دارند اما خریدن این محصولات ایده جالبی نیست زیرا ضدآفتاب را باید بیشتر از کرم ضدحشره روی پوستتان تمدید کنید. دقت کنید که ابتدا کرم ضدآفتاب را روی پوستتان بمالید.

یک جعبه کمک‌های اولیه شامل:

-  گاز
-  محلول ضدعفونی‌کننده
-  لوسیون کالامین (برای نیش حشرات و زخم‌ها)
-  بانداژ
-  چسب‌زخم
-  قرص الکترولیت (می‌تواند جایگزین از دست رفتن موادمعدنی بدن شود اما باید محتاطانه مورداستفاده قرار گیرد)
-  موچین یا انبرک
-  دستکش یکبارمصرف
-  کیت مخصوص مارگزیدگی
-  الکل پد
-  دستورالعمل کمک‌های اولیه

در مواقع اورژانسی

تصور می‌کنید که چون موبایلتان را همراه دارید اتفاق بدی نخواهد افتاد. اما نباید برای مواقع اورژانسی خیلی به موبایل تکیه کنید، چون ممکن است در ناحیه موردنظر موبایلتان آنتن ندهد! ازاینرو جعبه موارد اورژانسی که شامل موارد زیر است را همراه خود داشته باشید:

-  چراغ قوه (با باتری اضافه)
-  بطری آب (علاوه بر ذخیره روزانه‌تان)
-  کبریت ضدآب
-  تنقلات و اسنک‌ها حاوی کربوهیدرات (مثل نوشابه‌های انرژی‌زا)
-  سوت (که از فواصل دور هم شنیده شود)
-  پتوی منعکس‌کننده گرما
-  چاقوی جیبی

چه بپوشید

ممکن است به نظرتان پوشیدن شلوارک برای اردو رفتن ایده خوبی باشد اما اگر هوا از آفتابی به ابری و طوفانی تغییر کند، ممکن است حسابی سردتان شود. سعی کنید انواع مختلف لباس همراه خود داشته باشید، البته دقت کنید که جنس آنها طوری باشد که زود خشک شوند.
اگر تصمیم به پیاده‌روی دارید، شلوار بلند و بلوزهایی از جنس سبک انتخاب خوبی هستند. این لباس از شما در برابر همه‌چیز از نیش حشرات گرفته تا آفتاب‌سوختگی محافظت می‌کند.
پوشیدن چندلایه لباس باعث می‌شود بتوانید برحسب آب‌وهوا لایه‌های مختلفی از لباستان را کم یا زیاد کنید. و یادتان نرود که جوراب و کفش اضافه و لباس ضدآب مخصوص باران همراه داشته باشید. یک پانچوی پلاستیکی و کلاه ضدآب محافظت خوبی دربرابر برف و باران خواهد داشت.
کلاه برای اردو رفتن یکی از چیزهای واجب است. اگر برای گرم ماندن کلاه با خود می‌برید، دقت کنید که آن کلاه خوب روی سرتان بنشیند. اگر امید دارید که کلاهتان شما را از گرمای آفتاب نجات دهد، چیزی را انتخاب کنید که سبک باشد و هوارسانی خوبی هم داشته باشد. و حتماً یک چیز ضدآب هم با خود داشته باشید که موقع باران روی سرتان بگذارید.

منبع: kidspersia.com

آیا آمپول زدن مضطربتان می‌کند؟ مطمئن باشید که این فقط شما نیستید که این مشکل را دارید. افراد زیادی از آمپول زدن می‌ترسند و دلیل آن هم ترس از سوزن است. دفعه بعد که دکتر برایتان آمپول تجویز کرد، بااستفاده از این نکات تحمل آن را برای خودتان ساده تر کنید.

1- وقتی در سالن انتظار هستید سعی کنید فکرتان را به چیز دیگری منحرف کنید. یک بازی، کتاب یا موزیک با خودتان داشته باشید، چیزی که بتواند حواس شما را پرت کند و یادتان برود که در اتاق انتظار برای زدن آمپول نشسته‌اید.

2- تمرکز کنید و نفس هایی عمیق و آرام بکشید. هوا را کامل به داخل شکمتان وارد کنید. تنفس عمیق می‌تواند به ریلکس ‌تر شدن شما کمک کند و تمرکز کردن روی چیزی جز آمپول باعث می‌شود حواستان از آن موضوع پرت شود.

3- عمداً روی یک چیز در آن اتاق تمرکز کنید. یک تابلو، پوستر یا علامت روی دیوار پیدا کنید و روی آن تمرکز کنید. به جزئیات آن خوب دقت کنید: اگر روی یک تابلو تمرکز کرده‌اید، مثلاً تعداد گل‌هایی که در باغی که در تابلو نقاشی شده است را بشمارید یا هر چیز دیگری که در تابلو وجود دارد. به پیامی که در پوستر تبلیغاتی موجود در اتاق داده شده توجه کنید. درهرحال باید بتوانید روی چیز دیگری به غیر از آمپول تمرکز کنید.

4- سرفه کنید. تحقیقات نشان می‌دهد که سرفه کردن موقعی که سوزن وارد بدنتان می‌شود به شما کمک می‌کند درد کمتری احساس کنید.

5- بدنتان را شل و ریلکس کنید. احساس فشار در بدن، مخصوصاً اگر قسمتی از بدنتان که سوزن قرار است وارد آن شود را سفت کرده ‌اید، باعث می‌شود بیشتر دردتان بگیرد.

بعضی‌وقت‌ها بعضی‌ها بعد از آمپول زدن احساس سرگیجه و ضعف می‌کنند. اگر شما هم همین احساس را داشتید، قبل از ترک محل جایی بنشینید و چند دقیقه استراحت کنید.
خجالت نکشید و اگر از آمپول زدن می‌ترسید یا قبل از آن استرس می‌گیرید، حتماً به پزشک یا پرستار بگویید. متخصصین به این مسئله عادت دارند و می‌توانند برای ریلکس شدن کمکتان کنند.

منبع: kidshealth.org
به نقل از : kidspersia.com

شما احتمالاً بارها شنیده اید که می گویند: ورزش و نرمش برای شما مفید است. اما آیا می دانستید که ورزش می تواند احساس خوبی برای شما به ارمغان بیاورد؟
انجام ورزش به میزان کافی ، می تواند سطوح انرژی شما را بالا ببرد و حال شما را بهبود بخشد .

مزایا و فوائد

متخصصان توصیه می کنند که نوجوانان روزی 60 دقیقه یا بیشتر فعالیت فیزیکی ( از معتدل تا شدید  ) داشته باشند .  اینجا به بعضی از دلایل اشاره می کنیم :

- فوائد ورزش در تمام اجزاء بدن همینطور ذهن  

ورزش کردن باعث تولید اندورفین در بدن می شود . ماده ای شیمیایی که به فرد کمک می کند که احساس آرامش و شادی داشته باشد . ورزش به شما کمک می کند که خواب بهتری داشته باشید . همچنین می تواند در افسردگی های خفیف و اعتماد به نفس کم ، کمک حالتان باشد . به علاوه می تواند به شما حسی از کمال و غرور . ببخشد که شما احساس کنید می توانید صدمتر را در یک نفس بدوید !

- ورزش کردن باعث خوش اندامی شما در نظر دیگران می شود    

کسانی که ورزش می کنند کالری بیشتر می سوزانند و هیکل مناسبتری در نظر کسانی که ورزش نمی کنند دارند . در واقع ورزش یکی از مهمترین روشها برای نگهداشتن بدن در وزن سالم است .


- ورزش و فعالیت به شما کمک می کند که وزن کم کنید و خطر ابتلا به بیماریهای مختلف را کاهش دهید

 ورزش به حفظ وزن در حالت استاندارد و همچنین در کاهش خطر ابتلا به بیماری های خاص کمک می کند که این بیماری ها شامل دیابت نوع دوم و فشار خون بالا می شوند . این بیماری ها که بیشترین آمار را در بزرگسالان دارند ، کم کم در نوجوانان نیز شایع می شوند .


- ورزش می تواند عمری سالم و طولانی را به شما هدیه دهد   

ممکن است در حال حاضر این مسئله مهمی به نظر نرسد . ولی بدن شما در آینده از شما تشکر خواهد کرد ! خانم ها وقتی پا به سن می گذارند ، به طور ویژه مستعد ابتلا به بیماری پوکی استخوان هستند ( ضعیف بودن  و کم استحکامی استخوان ها ) مطالعات نشان می دهد که ورزشهای لاغری مانند پریدن ، دویدن ، پیاده روی تند می تواند به دختران ( و همینطور پسران ) در محکم نگهداشتن استخوانهایشان کمک کنید .


سه روش متعادل ورزش و فعالیت به شرح زیر می باشند :

آیروبیک ، ورزشهای استقامتی و تمرین های انعطاف پذیری


تمرین های ایروبیک 
 

همه عضلات و قلب از یک تمرین خوب لذت می برند . شما می توانید این لذت را با یکی از تمریتات ایروبیک فراهم کنید . تمرینات ایروبیک یک نوع از ورزش است که باعث پمپاژ و تنفس سریع شما می شود . وقتی شما این تمرینات را به طور منظم انجام می دهید ، قلبتان قوی تر می شود و این در بهتر رساندن اکسیژن به تمام بدن شما تأثیر دارد ( گلبول های قرمز بهتر عمل می کنند )

 اگر شما ورزشهای تیمی انجام می دهید ، احتمالاً با این توصیه آشنا هستید : در روزهای تمرین بهتر است به مدت 60 دقیقه یا بیشتر به تمرینهای متعادل تا شدید بپردازید . برخی از ورزشهای تیمی که به شما حرکات ایروبیک عالی را ارائه می دهند شامل : شنا ، بسکتبال ، فوتبال ، چوگان ، هاکی و قایقرانی می باشند . ولی اگر شما ورزشهای تیمی انجام نمی دهید ، نگران نباشید . راههای بسیاری برای انجام تمرین های ایروبیک به صورت فردی یا با دوستان خود دارید که شامل : دوچرخه سواری ، دویدن ، شنا ، رقصیدن ، اسکیت ، تنیس ، اسکی ، پیاده روی و سریع قدم زدن است .

در واقع انواع ورزشهایی که شما به صورت انفرادی انجام می دهید در دورانی که شما دبیرستان را ترک می کنید و به دانشگاه می رود آسانتر انجام می شوند . که این باعث می شود در مراحل بعدی زندگی بهتر عمل کنید .


ورزشهای استقامتی

قلب ، تنها عضله ای نیست که از تمرینات منظم سود می برد . بیشتر عضلات بدن شما هم از ورزش لذت می برند . وقتی شما از عضلاتتان استفاده می کنید و آنها قویتر می شوند ، این قدرت به شما اجازه می دهد که برای مدت زمان بیشتری فعالیت کنید ،  بدون آنکه خسته شوید . داشتن عضلات قوی یک امتیاز نیز هست . در واقع عضلات ، هنگامی که ورزش می کنید از مفاصل شما محافظت می کنند و از صدمات نیز جلوگیری می کنند . عضلات قوی همچنین وقتی فرد در حال استراحت است انرژی بیشتری نسبت به یک فرد چاق می سوزانند .

پس ، ساختن عضله هایتان  به شما کمک می کند کالری بیشتری بسوزانید و وزن سالمی داشته باشید .  انواعی از ورزشهای تقویت کننده عضلات مختلف را می توان نام برد  . قایقرانی یا اسکی برای ساختن عضلات بازو مناسب هستند . دویدن ، دوچرخه سواری و یا اسکیت هم عضلات پا را تقویت می کنند . برای داشتن اندامی زیباتر می توانید از یوگا هم استفاده کنید .  


تمرینات انعطاف پذیری

تقویت قلب و عضلات ، تنها هدف های ورزش نیستند . ورزش همچنین به انعطاف پذیر بودن بدن هم کمک می کند . بدین معنی که عضلات و مفاصل شما به راحتی خم و کشیده می شوند . افرادی که بدن آنها انعطاف پذیر است ، نگرانی کمتری درباره رگ به رگ شدن و خسته شدن عضلات دارند . انعطاف پذیر بودن ممکن است به کارایی بیشتر شما در ورزشها کمک کند . بدیهی است برخی فعالیت ها مانند رقصیدن و هنرهای رزمی نیاز به انعطاف پذیری فوق العاده ای دارند . ولی افزایش انعطاف پذیری می تواند به شما کمک کند ورزشهای دیگر مانند فوتبال و چوگان را بهتر انجام دهید .

پیدا کردن ورزش ها و فعالیت هایی که انعطاف پذیری را تقویت می کنند آسان است . ورزشهای رزمی مانند کاراته نیز به شما کمک می کند که انعطاف پذیر باشید و بمانید . رقص ورزشی و هنری ، ژیمناستیک ، و یوگا از انتخاب های خوب دیگر شما هستند . کشش عضلات پس از تمرین نیز به شما در بهبود انعطاف پذیریتان کمک می کند .

چه چیزی برای من مناسب تر است؟

یکی از دلایل افت ورزشی مردم ، نبودن علاقه است . اگر چیزی که شما انجام می دهید برایتان جالب نیست ، سخت است بتوان آن را ادامه داد . خبرخوب این است که انواع مختلفی از ورزش ها و فعالیت ها وجود دارد که شما می توانید آنها را امتحان کنید و نفهمید کدام برای شما جذاب تر است  . ورزش انتخابی و مورد علاقه شما به نوعی باید با شخصیت و اندام شما متناسب باشد .

برای مثال آیا شما دوست دارید به تنهایی تحت نظر برنامه خود تمرین کنید ؟ اگر این طور است ورزش های انفرادی مانند دوچرخه سواری یا اسنوبورد برای شما مناسب است .

 آیا شما انگیزه های مشترک و همراه بودن با کسی را ترجیح میدهید که از علاقه شما در بودن با یک تیم گروهی خبر می دهد ؟ شما همچنین نیاز به یک برنامه مناسب برای خود دارید . مثلاً  آیا امکانات لازم برای ورزش مورد علاقه شما فراهم است ؟ فعالیت هایی مانند اسب سواری شاید برای کسانی که در شهر زندگی می کنند سخت باشد . شما همچنین به این فکر خواهید کرد که چقدر وقت برای تمرین هایم می گذارم . این فکر خوبی است که با کسی که کارشناس ورزش است صحبت کنید . یک مربی یا یک کارشناس تناسب اندام در یک باشگاه می تواند برنامه ای مناسب به شما بدهد .

چیز دیگری که باید در نظر گرفت وضعیت جسمی شماست . در واقع سلامتی شما تعیین می کند که چه ورزش و به چه میزان انجام دهید . پزشکان می دانند که بیشتر مردم از ورزشهای منظم سود می برند ، حتی کسانی که معلولیت یا تنگی نفس و آسم دارند . اما اگر شما مشکل سلامتی یا مسائل دیگری دارید ( مانند اضافه وزن و یا معلولیت جسمی ) قبل از شروع برنامه ورزشی خود با پزشک مشورت کنید . به این ترتیب می توانید بفهمید کدام ورزش ها مناسب بوده  و کدامیک نیست .


افراط در یک کار خوب

مانند تمام چیزهای خوب دیگر ، افراط در ورزش نیز امکان پذیر است . اگر چه ورزش و فعالیت یک راه عالی برای تثبیت سلامتی و وزن مناسب است . اما فعالیت بیش از حد برای کاهش وزن ، برای سلامتی مضر است . بدن برای کارکرد درست نیاز به کالری کافی دارد به خصوص نوجوانان که بدنشان در حال رشد است .

 ورزش بیش از حد به منظور مصرف انرژی و کاهش وزن ( که به آن ورزش اجباری هم می گویند ) نشانه ناهنجاری غذا خوردن است . اگر شما فکر می کنید ورزش عامل اضافه وزن و پر خوری شما است می توانید  این موضوع را با یک پزشک و یا والدین و یا فردی مورد اعتماد مطرح کنید . بهتر است دانش آموزان ورزشکار دبیرستانی در این باره بیشتر مراقب باشند .

 اگر شما در ورزشی شرکت می کنید  متخصصان توصیه می کنند که میزان فعالیت هایتان حداکثر 5 روز در هفته یا حداقل 60 تا 90 روز در سال باشد . شما باید به خاطر داشته باشید که فعالیت های ورزشی دیگرتان مانند شنا و کوهنوردی هم به این میزان اضافه می گردد .

شرکت در چند فعالیت به طور همزمان ، به ورزشکاران کمک می کند که از مهارت های مختلف برخوردار شوند و از صدمات مختلف اجتناب کنند . همچنین ورزش هیچگاه دردی به دنبال ندارد و اگر شما صدمه ای دیدید ، برای بازگشت سلامتی ، حتماً استراحت کنید . بدن و کارایی خودتان از شما تشکر خواهد کرد .

با توجه به فوایدی که وزش برای سلامتی قلب ، عضلات ، مفاصل و ذهن شما دارد آسان است که بفهمیم چرا کار عاقلانه ای است و یک چیز عالی درباره ورزش این است که هر موقع شروع کنید ، دیر نیست و به قول معروف ماهی را هر وقت از آب بگیرید ، تازه است . وقتی شروع می کنید حتی چیزهای بسیار کوچک هم ورزش به حساب می آید . مانند دو چرخه سواری کوتاه ، پیاده روی همراه با حیوانات خانگی و یا خرد کردن برگ ها زیر پاهایتان !!

اگر شما هم اکنون ورزش منظمی دارید ، سعی کنید برنامه تان را تا فارغ التحصیلی از دبیرستان نگه دارید . می توان گفت که یکی از بزرگترین چالش ها برای مردم ، زمانی بروز می کند که به دانشگاه و شغل های مختلف مشغول می شوند .


مجله پزشکی مادر

منبع :  kidshealth.org

همان طور که قبلا متذکر شدیم شستن دست‌ها یک راه موثر برای جلوگیری از ابتلا به بیماری مسری می‌باشد. بنابراین قبل و بعد از طبخ غذا، قبل از خوردن غذا، بعد از دستشویی رفتن، بعد از دست زدن به حیوانات و بعد از عطسه و سرفه کردن، زمانی که دستها کثیف هستند و یا اگر شخصی در خانه بیمار باشد باید دستها را با آب و صابون شست. به این طریق که دستها را مرطوب کرده، از صابون استفاده کنید و دستها را به هم مالیده و به مدت 15 تا 20 ثانیه بسایید (به اندازه دو بار تولدت مبارک گفتن) و خوب آبکشی کرده و خشک کنید. در بعضی مکان‌های عمومی حوله‌های کاغذی یا سشوار وجود دارد، و در آخر صابون را در یک جا صابونی مناسب قرار دهید تا سریع خشک شود. در صورت نبودن آب و صابون از ژل‌های بهداشتی استفاده کنید.

بحث صابون ضد باکتری
صابون‌های ضد باکتری میکروب‌ها را می‌کشند، در حالیکه صابون‌های معمولی میکروب‌های روی پوست را آزاد می‌کنند و این میکروب‌ها روی حوله خشک می‌شوند. بحث بر سر این موضوع است که آیا صابون‌های ضد باکتری، که 3/1 بازار صابون را به خود اختصاص داده‌اند، در مقابله با میکروب موثرتر از صابون‌های معمولی می‌باشند. تولید کنندگان ادعا می‌کنند که پاسخ مثبت است اما در یک تحقیق مشخص شده است که استفاده‌کنندگان این صابون‌ها سالمتر از بقیه افراد نبوده‌اند.

هر روز، روز شست و شو است
بیمار بودن خیلی مشکل است. بنابراین پزشکان توصیه می‌کنند که لباس‌ها، حوله‌ها، پشتی‌ها و روتختی‌ها را مرتب بشویید ، چون که این کار راحت‌تر از بیمار شدن است.

چه چیزی را ضد عفونی باید کرد و چگونه ؟
میکروب‌ها خائن می‌باشند. نه تنها نامرئی هستند، بلکه روی سطوح کمین می‌کنند، از چندین ساعت برای ویروس‌ها تا 3 روز برای باکتری‌ها امکان زندگی در محیط آزاد وجود دارد ، لذا  باید تمام جاهایی را که آنها مخفی هستند تمیز و ضد عفونی کرد.

چه چیزی را باید ضد عفونی کرد و چگونه ادامه داد؟

از مسواک استفاده کنید. در بیشتر خانه ها، ویروس‌ها روی سطحی می‌نشینند و از آنجا به دیگر قسمت‌ها نفوذ پیدا می‌کنند. باید مسواک افراد مریض را از مسواک دیگر افراد جدا کرد. از ضد عفونی کنندگان تجاری برای تلفن‌ها، کنترل‌ها، ماکروفرها، دسته یخچال‌ها، دستگیره درها، کلیدهای برق، اسباب بازی‌ها، و شیرهای آب استفاده کنید. 4/1 پیمانه از محلول سفید کننده را با یک گالن آب گرم مخلوط کنید و به مدت 10 دقیقه روی سطوح بریزید سپس آبکشی نمایید. هر زمان که تصمیم می‌گیرید، جایی را ضد عفونی کنید حتما از دستکش استفاده کنید و هواکش را روشن کنید و در صورتی که به مواد شیمیایی حساس هستید ماسک بزنید. در پایان دست‌های خود را بشویید.

منبع : سایت سیمرغ

 

Please publish modules in offcanvas position.