بهداشت شخصی زنان در دهه های 20 تا 50 سالگی

 

در مورد مسائل خیلی شخصی، صحبت کردن آسان نیست. ما در اینجا از زبان کارشناسان مسائلی را که مربوط به سنین مختلف است، مطرح می کنیم. در این جا مسائلی چون مقاربت دردناک ، حاملگی ناخواسته و علت نگرانی های زنان در هر دهه مطرح می شود . در حقیقت یک سوماز افراد در 60 سالگی با اختلالات لگنی مواجه خواهند شد . کارشناسان گمان می کنند که افراد زیادی در گفتن مشکلاتشان به دکتر خجالت می کشند و بی دلیل رنج زیادی را تحمل می کنند . باید مشکلاتی که در هر دهه شایعتر هستند شناخته و راه حل های این مشکلات را نیز یافت .

عفونت های دستگاه ادراری

زنان در دهه 20 سالگی به نسبت زنان مسن تر به رابطه جنسی بیشتر تمایل دارند . از آنجا که انواع مختلفی از باکتری ها بر روی پوست در اطراف واژن و مقعد زندگی می کنند حین مقاربت به مجرای ادراری راه یافته و موجب عفونت دستگاه ادراری می شوند که با تکرر ادرار و دفع دردناک همراه است .
برای اینکه دستگاه ادراری به باکتری ها آلوده نشود برای محافظت ، بهتر است بعد از مقاربت ادرار کنید و خود را کاملاً خشک کنید . نوشیدن 2 تا 3 لیوان آب زغال اخته ( قره قاط)  در روز می تواند موثر باشد .تحقیقات نشان می دهد که آنتی اکسیدان های موجود در زغال اخته ( قره قاط) که
pranthanidins گفته می شود ، خاصیت ضد باکتری دارد . شما مرتباً با نوشیدن مایعات کمک می کنید که باکتری ها از دستگاه ادراری شما خارج شوند و اگر احتمال می دهید که دچار عفونت ادراری شده اید به پزشک مراجعه کنید تا پزشک با آنتی بیوتیک آن را درمان کند .

مقاربت دردناک

در طول مقاربت ممکن است در قسمت های مختلف واژن احساس درد داشته باشید . این در هر سنی می تواند اتفاق بیافتد. درد در هنگام مقاربت عوامل مختلفی دارد که باید علت آن بررسی شود . برای مثال آنتی هیستامین ها موجب خشکی واژن و درد می شوند . اگر شما از آنتی هیستامین ها استفاده می کنید از دکتر خود بخواهید که با داروی دیگر عوض کند . خشکی واژن همچنین می تواند مربوط به یائسگی یا مقاربت کم باشد. بنابراین سعی کنید از نرم کننده ها استفاده کنید .

مقاربت دردناک دائم

بعضی وقت ها درد به خودی خود متوقف می شود . اما درد شدید ممکن است نشانه vulvodynia باشد . از هر 6 زن یک نفر با این مشکل روبرو می شود  . کارشناسان علت vulvodynia را نمی دانند و هیچ درمانی هم وجود ندارد . علائم بیماری را می توان با استفاده از بی حس کننده موضعی ، ضد تشنج ها ( anticonvulsants)  و یا  SSNRIS برطرف کرد ( داروهای ضد افسردگی نیز برای جلوگیری از درد استفاده می شود )
به گفته پزشکان زمانی که زنان درد شدید دارند می توانند از درمان فیزیکی ( جسمی) شامل ماساژ ماهیچه های اطراف واژن و ورزش های موسوم به کگل نیز استفاده کنند .

مقاربت نباید دردناک باشد و اگر به این صورت است شما باید به دنبال کشف علل فیزیکی و یا روانی آن باشید . اگر علل آن را نمی توانید به تنهایی بیابید از یک متخصص روابط جنسی کمک بگیرید  . آیا شما میدانید چه چیزی برای شما لذت بخش است ؟ آیا آن را با همسر خود در جریان گذاشته اید ؟ یک درمانگر روابط جنسی ، می تواند شما را در یافتن جواب راهنمایی کند .

بی اختیاری ادرار

شما درحال خندیدن ، سرفه ، عطسه یا ورزش کردن ممکن است کمی شلوار خود را خیس کنید !  این به دلیل فشار بی اختیاری است .زایمان یک عامل اصلی است ، زیرا به ماهیچه های لگنی که از مثانه و مجرای پیش آب حفاظت می کند ، آسیب می رساند . بعد از زایمان 6 ماه یا بیشتر طول می کشد که ماهیچه های لگنی قوی شده و این بی اختیاری کاهش یافته یا متوقف شود . برای کاهش سریع بی اختیاری شما می توانید ورزش کگل را انجام دهید  . 10 تا 25 حرکت کگل را ( kegels)  هر روز صبح ، در حال مسواک زدن دندانهایتان می توانید انجام دهید . انجام این تمرین به صورت ایستاده سخت تر است . شما سعی کنید بیشتر خوابیده این تمرین را انجام دهید .
همچنین شما باید کافئین ، شکلات ، لبنیات ، غذاهای تند و میوه های اسیدی از قبیل پرتقال و آناناس را از رژیم غذایی خود حذف کنید . زیرا این مواد غذایی مثانه را تحریک و بی اختیاری را بدتر می کند  .

بیماریهای مقاربتی مسری ( STDS)

افراد در هر سنی ممکن است به این بیماری دچار شوند . اما زنان در دهه 20 سالگی به دلیل اینکه ممکن است با افراد متعددی رابطه جنسی داشته باشند ، بیشتر مستعد این بیماری هستند .
 از شایعترین
STDS ( بیماری های روابط جنسی مسری ) : می توان به سوزاک ( که با دفع ادرار دردناک ، خون ریزی غیر عادی و ترشح مشخص می شود ) و کلامیدیا ( معمولاً بدون علامت است . اما ممکن است با دفع ادرار دردناک یا ترشح غیرعادی واژن همراه باشد ) که با آنتی بیوتیک قابل درمان است اشاره کرد . این بیماریها به طور بالقوه می توانند به بیماری های التهابی لگن از قبیل عفونت رحم و مجاری فالوپ منجر شود که در نهایت باعث ناباروری می گردد  .

بیماری های مقاربتی مسری مداوم

یکی دیگر از شایع ترین بیماری های مسری مقاربتی  (جنسی ) ویروس پاپیلومای انسانی (papillomavirus)  (HPV ) است که یک عفونت ویروسی بوده و از طریق تماس به دستگاه تناسلی منتقل می شود  . بالاخره نیمی از افرادی که رابطه جنسی متنوع و زیاد دارند در مقطعی از زندگی خود دچار این ویروس خواهند شد . در اغلب موارد ممکن است بدن اجازه ندهد که این ویروس فعالیت کند و هرگز افراد متوجه نشوند که این ویروس در بدنشان وجود دارد . بیش از 100 گونه از ویروس (HPV) عامل زگیل تناسلی و 10 گونه از این ویروس عامل سرطان دهانه رحم هستند .  
آزمایش پاپ اسمیر ویروس ، وجود
HPV را مشخص می کند .  بنابراین بعد از اینکه مشخص شد که شما HPV دارید لازم است که از مراقبت های مربوط به دهانه رحم آگاهی یابید . اخیراً واکسنی تأیید شده که مانع فعالیت نوع ویروس HPV که عامل 70% از سرطان  دهانه رحم و 90% از زگیل های تناسلی هستند ، می شوند . تزریق واکسن HPV به دختران و زنان در سنین 9 تا 26 سال توصیه می شود . اما بعضی از پزشکان آن را به زنان مسن تر نیز تجویز می کنند . کارشناسان به افرادی که فعالیت های جنسی متنوع و زیاد دارند توصیه می کنند که تست سالانه STD داشته باشند  .

فیبروئید ها

کارشناسان نمی دانند که چه چیزی باعث ایجاد فیبروئیدها می شود . فقط می دانند که در زنان آفریقایی و آمریکایی بیشتر از سایر نژادهاست . اکثر خانم ها از داشتن فیبروئید خود آگاه نیستند . تنها در حدود 20 درصد آنها علائم مربوط به فیبروئید از قبیل خون ریزی شدید هنگام پریود ، مقاربت دردناک و یا دفع مکرر ادرار را تجربه می کنند . اگر فیبروئید ها در داخل حفره رحمی رشد کنند ، درد سر ساز شده و باعث ناباروری می شوند . فیبروئید ها در رحم باعث تغییر شکل رحم و آزادسازی مواد شیمیایی شده که در نهایت مانع شکل گیری جنین در رحم می شود . پزشکان می توانند فیبروئید ها را از طریق آزمایش یا سونوگرافی  لگن تشخیص دهند . بیشتر بیماران به درمان نیاز ندارند . اگر خونریزی در زمان قاعدگی  خیلی زیاد باشد ، قرص های ضد حاملگی به بیماران تجویز می شود . زیرا این قرص ها خونریزی را کاهش می دهند و کارهای دیگری که ممکن است انجام شود برداشتن فیبروئیدها یا ریشه کنی آندومتر است . به این ترتیب که سلولهای پوششی رحم سوزانده می شود . اما این کار معمولاً باعث ناباروری می گردد .                                                         

اندومتریوز

اندومتریوز  یک بیماری مربوط به رشد غیر طبیعی بافت های رحم است که در تخمدان ها ، لوله های فالوپ ، نزدیک روده یا مثانه روی می دهد و اغلب به طور میانگین در 27 سالگی رخ می دهد . اگرچه در سنین 13 تا 19 سالگی ، 30 یا 40 سالگی هم ممکن است اتفاق بیافتند(در یائسگی شیوع این بیماری قطع می شود، زیرا سلول ها برای تکثیر به استروژن نیاز دارند.) عوارض این بیماری شامل دردهای شدید قبل از قاعدگی و ناباروری است . به گفته پزشکان احتمالاً 1/3 از زنان نابارور به این بیماری مبتلا  هستند . اگر چه ارتباط آن کاملاً روشن نیست . کارشناسان معتقدند مصرف قرص به طور مرتب به مدت 3 تا 9 ماه خونریزی و درد قاعدگی را کمتر می کند و پروژسترون موجود در قرص باعث کوچک شدن ( جمع شدن ) سلولهای اندومتریوز می شوند . اگر مصرف قرص قطع شود دوباره علائم بیماری آشکار می شود . در زمانی که این بیماری شدید است ، پزشکان توصیه می کنند که بیماران تحت عمل جراحی لاپاروسکوپی قرار گیرند که از طریق یک برش کوچک در ناف انجام شده و مشکل کاملاً برطرف می شود .

یائسگی

انتقال به دوره یائسگی کامل ، معمولاً حدود 10 سال طول می کشد . ولی ممکن است خیلی زود در سن 35 سالگی شروع شود در حالی که میانگین سن یائسگی47 تا 52 سال است ( این بستگی به این دارد که مادر زود یائسه شده باشد یا اینکه شما بیماری خاصی داشته باشید مثل ناراحتی قلبی ) علائم این بیماری عبارتند از گرگرفتگی ، کاهش میل جنسی ، تغییرات خلقی ، پریود ( قاعدگی) نا منظم . هرچند یائسگی خیلی خوب نیست ،  اما راههایی برای کاهش عوارض یائسگی وجود دارند . مصرف دارو ، گرگرفتگی و  عرق شبانه راکمتر کرده و باعث کاهش اختلالات مربوط به قاعدگی می شود .  تغییر در شیوه زندگی به کاهش علائم یائسگی کمک می کند . حداقل 30 دقیقه ورزش کردن در روز کمک می کند که اضطراب و عرق شبانه کاهش یابد . همچنین پزشکان خوردن ماهی ، گردو و غذاهایی که سرشار از اسید چرب امگا 3 هستند را توصیه می کنند . برای افزایش میل جنسی ، روی اندام تناسلی تمرکز نکنید . به جای آن سعی کنید از تجربه های جنسی دیگر با همسر خود لذت ببرید . فیلم هایی که محرک هستند تماشا کنید . میل شما تحت تأثیر افکار و تمرکز شماست . با تغییر در تمرکزتان می توانید در میلتان تغییر ایجاد کنید .

عفونت ( قارچی )Yeast infection

عفونت ترشحات رحمی در بین زنان در همه سنین رایج است . 75 درصد از زنان علائم عفونت را حداقل یکبار در زندگی خود تجربه کرده اند که شامل : خارش ، ترشح زیاد و دفع دردناک ادرار است . این عفونت باعث می شود ترشحات طبیعی رحم افزایش یابد . عوامل زیادی می تواند نقش داشته باشد از قبیل استرس ، کمبود خواب ، مصرف قرص ، آنتی بیوتیک ها و یا بارداری . اگر دچار عفونت رحمی(قارچی) شده اید ، یک داروی ضد قارچی مثل Monistat  می تواند کمک کند . اما این درمان را نمی توان برای همه نوع عفونت تجویز کرد . خیلی از خانم ها در صورتی که هیچ نوع عفونتی ندارند ، این محصولات را خریداری می کنند و تشخیص این عفونت از عفونت های باکتریایی سخت است . به این دلیل باید تست انجام دهید . اگر آزمایش نشان دهنده عفونت باکتریایی بود ، نیاز به آنتی بیوتیک دارید و اگر تست ، عفونت قارچی را نشان داد شما باید داروهای ضد قارچی استفاده کنید . علائم این بیماری تا یک هفته مشخص نمی شود .  اگر شما عفونت مکرر می گیرید باید حتماً به پزشک مراجعه کنید .

Bactrial vaginosis (BV)

شایعترین مشکلات واژن در زنان در سنین بارداری اتفاق می افتد . Bactrial vaginosis  زمانی به وجود می آید که باکتری های مضری که به طور طبیعی در واژن هستند به طور غیرعادی زیاد می شوند . علائم آن شبیه عفونت قارچی است . محققان به درستی نمی دانند که چه چیز باعث عدم تعادل باکتری ها شده و در نتیجه موجب (BV)می شود . اما می دانند که این بیماری در سنین 20 تا 30 سالگی که خانم ها رابطه جنسی بیشتری دارند ، رایج تر است .
دوش واژینال نیز می تواند تعادل باکتری ها را به هم بزند . پس سعی کنید از آن کمتر استفاده کنید . در صورت مشاهده علائم این بیماری به پزشک مراجعه کنید . زیرا اگر درمان نشود ممکن است عوارضی را ایجاد کند . به خصوص زمانی که حامله باشید .

 اختلالات در قاعدگی

قاعدگی کم یا خون ریزی نامنظم ممکن است نشانه سندروم تخمدان پلی کیستیک باشد (PCO2 )   که باعث افزایش هورمون آندروژن می شود که بر روی تولید مثل ده درصد زنان تأثیر میگذارد و معمولاً زنان در سنین 20 تا 30 سالگی به این اختلال دچار می شوند . علائم دیگر این اختلال ، کیست تخمدان ، چاقی ، رشد مو در صورت و ناباروری است . اگر چه این بیماری به طور کامل قابل درمان نیست ، ولی شما باید به پزشک مراجعه کنید تا به وسیله یک سری آزمایشات ( معاینه فیزیکی ، آزمایش خون ، سونوگرافی ) بیماری را تشخیص داده و ممکن است پزشک قرصی برای تنظیم قاعدگی و تنظیم هورمون آندروژن تجویز کند . باید وزن خود را متعادل نگه دارید . زیرا چاقی باعث افزایش هورمون می شود .
اگر شما قصد دارید حامله شوید داروهای باروری می توانند به تخمک گذاری طبیعی کمک کنند . خون ریزی نا منظم یا شدید در زنان 40 ساله یا مسن تر ممکن است از علائم پولیپ (بواسیر رحمی ) باشد  که معمولاً یک تومور خوش خیم رحمی است که در زنان 40 تا 50 ساله رخ می دهد . این پولیپ را می توان به وسیله جراحی برداشت . یکی دیگر از عواملی که باعث اختلال قاعدگی می شود ، مشکلات تیروئید است . غده تیروئید ، توانایی آن قسمت از مغز که تخمدان را تنظیم می کند بیشتر می سازد. از آنجا که با بالا رفتن سن ، عملکرد تیروئید کاهش می یابد از سن 40 سالگی به بعد ، هر 5 سال یک بار باید تست تیروئید انجام شود .

سرطان تخمدان

سرطان تخمدان حتی در زنان 40 ساله ( به ندرت کمتر از 40 سال ) نیز اتفاق می افتد . اگر چه این بیماری در زنان 50 سال به بالا شایعتر است . علائم این بیماری مخفی است . به تازگی محققان علائم هشدار دهنده شامل : نفخ ، درد شکم یا لگن ، اشکال در غذا خوردن ، دفع مکرر ادرار را شناسایی کرده اند . اگر شما این علائم را هر روز یا سه بار در هفته دارید باید به پزشک مراجعه کنید . اما وحشت نکنید . چون این علائم لزوماً نشان دهنده سرطان نیستند . این بیماری به وسیله یک آزمایش یا سونوگرافی قابل تشخیص است . برای درمان این بیماری ابتدا تخمدان را برداشته، سپس برای اینکه ببینند سرطان پیشرفت داشته یا نه، غدد لنفاوی را آزمایش می کنند . اگر یکی از بستگان نزدیک شما سرطان سینه یا تخمدان داشته باشد ، خطر ابتلای شما بیشتر می شود  . اگر به این صورت باشد شما بهتر است از نظر جهش ژنی ،  ژن های BRCA1,BRCA2 را بررسی کنید . زیرا جهش در ژن BRCA احتمال ابتلا به این سرطان را 27 تا 44 درصد افزایش می دهد . اگر شما دارای ژن جهش یافته BRCA باشید ، متخصص سرطان ممکن است برای پیشگیری قرص ضدبارداری تجویز کند ، یا این که اگر نیاز باشد رحم برداشته شود . همه زنانی که قرص مصرف کرده اند یا چندین زایمان داشته اند و به کودکان خود شیر داده اند ، کمتر به این بیماری مبتلا می شوند .

افتادگی رحم

افتادگی رحم وضعیتی است که در آن ماهیچه های پایینی مثانه ، رحم ، مقعد یا حتی واژن سست ( ضعیف ) می شود و اغلب زنان مسن دچار این وضعیت می شوند . چاقی ، حاملگی و احتمالاً سفید پوست بودن از عوامل این بیماری به شمار می رود . زنان بور ممکن است بیشتر از زنان دیگر در معرض خطر باشند . پزشکان معتقدند که احتمالاً به دلیل کلاژن آنها باشد . یک پروتئینی است که به شکل دادن بافت های همبند که باعث قوی شدن اعضای داخلی می شود کمک می کند .
افرادی که در سنین بالای 40 سال باردار می شوند ، خطر ابتلای آنها بیشتر شده  و بهتر است که زایمان آنها از طریق سزارین انجام شود . به گفته یکی از متخصصین ، اگر افراد افتادگی رحم داشته باشند ، این مشکل می تواند در دفع ادرار ، اجابت مزاج یا فعالیت جنسی آنها تأثیر گذار باشد . افتادگی را همچنین می توان با رحم بند درمان کرد . رحم بند یک وسیله پلاستیکی است که در داخل واژن تعبیه شده و اندام داخلی واژن را به سمت بالا فشار داده و آن را در محل خود نگه می دارد . جراحی نیز به منظور تقویت ( محکم کردن ) عضلات لگنی و انتقال رحم به بالا می تواند موثر باشد . اما اگر باز هم افتادگی رحم ایجاد شود ، بیرون آوردن رحم می تواند بهترین راه حل باشد .

در هر حال به کلیه خانم ها توصیه می گردد که در صورت بروز ناراحتی ، با غلبه بر احساساتی مانند خجالت و کمرویی ، حتماً به پزشک مراجعه کنند .

 

مجله پزشکی مادر
منبع:
webmd.com