انزال در مردان

i اگر چه ساده به نظر می آید، اما رسیدن به اوج لذت جنسی در مردان فرآیند پیچیده ایست.

آقایان برای رسیدن به حالت انزال مراحلی را طی می کنند. این مراحل، شامل فعالیت هماهنگ تعدادی از اندام ها، هورمون ها، رگ های خونی و اعصاب می شوند. نتیجه ی نهایی انزال اسپرم از طریق انقباض شدید ماهیچه هاست.

محرک این روند که منجر به حالت انزال می شود، تستوسترون است ، هورمونی که به وسیله ی بیضه ها ، به طور مداوم ، تولید می شود. بیضه ها روزانه میلیون ها اسپرم تولید می کنند که این اسپرم ها بعد از بالغ شدن با مایعی نسبتا سفید و سرشار از پروتئین، ترکیب می شوند. این مایعات از اسپرم ها نگه داری و آنها را تغذیه می کنند. بنابراین بعد از انزال  ، اسپرم ها  ، فقط می توانند  برای مدت کوتاهی زنده بمانند. این ترکیب از مایع و اسپرم ،که منی نامیده می شود، چیزی است که از طریق مجرای ادراری در فرآیند انزال خارج می شود.

هورمون تستوسترون که در بدن مرد جریان دارد ، همراه با عوامل روانی، میزان میل فرد به روابط جنسی را تعیین می کنند. این میل یا تحریک جنسی، کلید شروع روندی است که منجر به حالت انزال می شود. اگر یک مرد هیچ میل جنسی ندارد ، برای مثال اگر میزان تستوسترون در بدن او کم است یا از افسردگی رنج می برد ، بدن او به محرک جنسی، واکنش نشان نمی دهد و او قادر به رسیدن به حالت انزال نخواهد بود.

حالت انزال در مردان : مراحل انزال

مراحلی که باعث ایجاد اوج لذت جنسی در آقایان می شوند ، عبارت اند از:

1- برانگیختگی.مرد متوجه چیزی یا کسی می شود که میل جنسی اش را برمی انگیزد. این احساس مغز را وامی دارد که پیامی را از طریق نخاع به اندام جنسی انتقال دهد و این باعث فرآیند نعوظ می شود. آلت مردانه در اثر پر شدن خون در بافت نرم و اسفنجی درون آن، برانگیخته می شود. خون به وسیله ی رگ هایی که به آن اجازه می دهند تا 50 برابر بیشتر از سرعت عادی خود به گردش در بیاید به اندام وارد می شود. رگ های موجود در آلت مردانه که به طور طبیعی خون را خارج می کنند ، در این حالت با فشار بسته می شوند و در نتیجه خون بیشتری در اندام باقی می ماند و نعوظ ایجاد می شود. پوست بیضه ها به سمت بدن کشیده می شود و ماهیچه های تمام بدن منقبض می شوند.

2- پلاتو(فلات).در این مرحله بدن مرد برای حالت انزال آماده می شود ، که این حالت ممکن است از 30 ثانیه تا 2 دقیقه طول بکشد. تنش در ماهیچه ها بیشتر شده و بدن دچار حرکات غیر ارادی ، خصوصا در ناحیه ی لگن ، می شود. ضربان قلب فرد به 150 تا 175 تپش در دقیقه افزایش می یابد. ممکن است مایع شفافی از مجرای ادراری خارج شود. خروج این مایع پیش انزالی به منظور تغییر PH مجرای آلت مرد و افزایش شانس زنده ماندن اسپرم هاست.

3- ارضاء جنسی : رسیدن به اوج لذت جنسی در دو مرحله صورت می گیرد ، انزال و خروج مایع منی. در هنگام خروج این مایع مرد ناگزیر به انزال می رسد، "نقطه بدون بازگشت ". مایع منی جایی در بدن ، نزدیک قسمت بالایی مجرای ادراری، ذخیره می شود و آماده دفع است. دفع این مایع نتیجه انقباضات سریع در عضلات آلت تناسلی و عضلات محدوده مقعد است. این عمل همچنین ممکن است منجر به حرکات غیر ارادی،  لگن شود. عصب هایی که باعث انقباض ماهیچه ها می شوند پیام لذت را به مغز می فرستند.

4- فروکش : پس از خروج مایع منی نعوظ از بین می رود. حدود نیمی از نعوظ ، بلافاصله پس از دفع و باقی آن با گذشت مدت زمان اندکی از بین می رود. فشار عضلانی به شدت کاهش می یابد و فرد احساس آرامش و حتی خواب آلودگی خواهد کرد. مردان عموما یک دوره ی بی پاسخی و یک مرحله بهبودی را تجربه میکنند، و در طول این زمان احتمال نعوظ مجدد وجود ندارد.

مردان با زنان متفاوتند، و این تفاوت در این است که یک بار رسیدن به اوج لذت جنسی برای مردان کافیست. زنان می توانند بدون از دست دادن انگیختگی جنسی و تحمل یک دوره ی بی پاسخی ، بیش از یک انزال را تجربه کنند.

هنگامی که مردان برای رسیدن به انزال با مشکل مواجهند :

برخی از مردان برای رسیدن به انزال مشکلاتی دارند. دلیل عمده این مشکلات ،روانی هستند، از جمله اینکه تحت تاثیر یک حادثه یا تربیت دینی باشند، و یا اینکه به دلیل خودارضایی بدن آنها در شرایطی است که برای رسیدن به انزال به مدت زمان بیشتری احتیاج دارد. همچنین مشکلات در رسیدن به انزال، ممکن است نتیجه مصرف برخی داروها یا ابتلا به برخی بیماری های عصبی باشد.

روشی کوتاه مدت برای درمان اینگونه مشکلات، تحریک آلت تناسلی با لرزاننده و یا استفاده از دیگر ابزارهای جنسی است. از سوی دیگر برای رسیدن به نتایج و تغییرات اساسی ، مردان عموما نیازبه گذراندن یک دوره "سکس درمانی"  دارند. این دوره ی درمانی، اغلب شامل تمریناتی است که در آن زوجها درگیر نوعی از فعالیت های جنسی می شوند که بیشتر روی لذت تمرکز دارند تا عملکرد.

اگر دائما در رسیدن به انزال دچار مشکل هستید، با پزشک خود مشورت کنید. یک معاینه کلی و ارائه ی سابقه ی پزشکی دلیل این مشکل را، مشخص خواهد کرد .

گروه ترجمه مجله پزشکی مادر، مژگان جنگی
منبع: aolhealth.com