محققان "دانشکده پزشکی هانوفر" راهی را برای جلوگیری از بیماری‌های مرتبط با افزایش سن در موش‌های آزمایشگاهی از طریق تجویز اسپرمیدین به آنها پیدا کرده‌اند.

کنفرانس مهندسی پزشکی ایران همه ساله با هدف بررسی آخرین یافته های محققان حوزه مهندسی پزشکی کشور برگزار می شود .هجدهمین کنفرانس و اولین نمایشگاه  مهندسی پزشکی ایران با همکاری انجمن مهندس پزشکی ایران و دانشگاه تربیت مدرس در ساعت 8:30 روز 23 آذر ماه سال جاری در محل سالن اجتماعات شهید مطهری دانشگاه تربیت مدرس شروع به کار نمود .
در ابتدای مراسم افتتاحیه این کنفرانس دکتر محسن پارسا مقدم رئیس دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تربیت مدرس ضمن عرض خیر مقدم حضور شرکت کنندگان کنفرانس پیامی در خصوص سخنان دکتر رنجبر رئیس دانشگاه تربیت مدرس اظهار داشتند و در ادامه مراسم جناب آقای دکتر شرافت متنی شامل پیام دکتر فویت رییس فدراسیون جهانی مهندسی پزشکی را بیان نمودند . در خاتمه دکتر استکی به عنوان سخنران کلیدی به سخنرانی در خصوص علوم اعصاب پرداختند . پس از این مراسم , ارائه دهندگان مقالات در بخش های مختلف کنفرانس به ارائه مقالات خود پرداختند , لازم به ذکر است که در این کنفرانس مجموعاً 115 مقاله در 24 بخش فرعی و در 4 گرایش مهندسی پزشکی ارائه می شود .
در روز نخست این کنفرانس مقالاتی در  بخشهای ذیل ارائه شدند :

Signal Processing
Biomechanics
Image Processing and Diagnosis
Modelling
Ultrasound and EIT
Neural Network
Clinical Treatment and Diagnosis
Tissue Engineering

تهیه شده توسط مهندس زینب شنکایی

 

 پژوهشگران جوان كشور به ساخت پانسمان تمام گیاهی منعقد كننده خون و ضد عفونی كننده زخم موفق شدند.
«نرگس كارشناس» مجری این طرح روز شنبه در گفت وگویی گفت: این پانسمان به صورت كرم است و به دلیل برخورداری از گیاهان دارویی ایرانی می تواند زخم را ضد عفونی كند، درد را تسكین دهد و خاصیت ضد التهابی دارد.
وی یادآور شد : دراین پانسمان از گیاهانی مانند بابونه، خرفه و آلوئه ورا استفاده شده است و این كرم بر روی زخم های عمیق ، سوختگی ها و زخم هایی كه خون ریزی و ترشح دارند ، مالیده می شود.
به گفته این دانشجوی كارشناسی بیولوژی دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان، زمانی كه این كرم در معرض هوا قرار می گیرد، سفت می شود، از این رو بیمار می تواند با وجود زخم، استحمام كند. از سوی دیگر این پانسمان قابل تعویض نیست و پس از بهبود زخم جذب بدن می شود.
وی اظهار داشت : تست های حیوانی این پانسمان انجام شده است و به زودی تست های انسانی آن در بیمارستان بقیه الله (عج ) تهران آغاز خواهد شد.
این طرح ابتكاری توسط «نرگس كارشناس» و با همكاری «فرزانه تركاشوند» انجام شده است . این طرح در سال جاری مدال برنز جشنواره اختراعات و ابتكارات كشور سوئد را به دست آورد.
در این جشنواره كه با عنوان «سوف 125» و به مناسبت 125 سالگی اختراعات در كشور سوئد برگزار شد، مخترعان بیش از 57 كشور دنیا حضور داشتند.

منبع: ایرنا

رییس پانزدهمین كنگره طب فیزیكی ، توانبخشی الكترود یاكنوز ایران گفت : 5 درصد از تخت های بیمارستان در كشور باید به خدمات توانبخشی و افراد نیازمند جامعه اختصاص داده شود .
دكتر سید منصور رایگانی امروز در نشست خبری پانزدهمین كنگره طب فیزیكی و توانبخشی والكترود یاكنوز در جمع خبرنگاران افزود :طبق استاندارد های جهانی می بایستی 5درصد از تخت‌های بستری به افرادی كه نیازمند خدمات توانبخشی هستند اختصاص یابد .
وی اظهار داشت :گسترش تخت‌های بستری برای افراد نیازمند و همچنین تعیین تعرفه واقعی و پوشش بیمه‌ای مناسب باید در كشور عملی شود .
رایگانی با اشاره به اینكه طب فیزیكی نیاز روزافزون جوامع بشری محسوب می شود خاطر نشان كرد :افزایش جمعیت سالمند در كشور طی سالهای اخیر و بالا بودن آمار تصادفات به نقص عضو و معلولیت منجر شده كه زمینه ساز گسترش علوم مربوط به طب فیزیكی و توانبخشی شده است.
استاد دانشگاه علوم پزشكی دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینكه آب درمانی برای درمان همه بیماری‌های عضلانی توصیه نمی‌شود گفت : آب درمانی یكی از راه‌های درمان بیماری های اسكلتی و عضلانی است اما یك روش مشخص و ثابت برای درمان همه بیماری ها نیست وباید با تجویز پزشك مورد استفاده قرار گیرد .
رایگانی در خصوص مصرف داروهای كورتون برای بیماران مبتلا به دیسك گردن گفت : داروهای كورتونی در مواردی كه فتق دیسك گردن منجر به فشار روی ریشه‌های عصبی و در نتیجه ایجاد التهاب و درد شده است مورد استفاده قرار می‌گیرد و این دارو نیز باید نظر پزشك معالج تجویز شود.
وی افزود :در این كنگره با ارایه خدمات در طب فیزیكی و توانبخشی، سعی خواهیم كرد افزایش كیفیت زندگی این افراد را ارتقاء دهیم تا افرادی كه دچار معلولیت هستند بتوانند در فعالیت های روزمره خود مستقل عمل كنند و حداقل وابستگی را به اطرافیان خود داشته باشند.
رییس پانزدهمین كنگره طب فیزیكی ، توانبخشی الكترود یاكنوز ایران افزود :در حال حاضر اقدامات توانبخشی و برگرداندن افراد به زندگی عادی از ضروریات زندگی افراد نیازمند به ارائه این خدمات محسوب می شود .
رایگانی خاطر نشان كرد :وضعیت طب فیزیكی در ایران نسبت به كشوهارهای منطقه و همسایه شرایط مناسبی قرار دارد و در این رشته نیروهای متخصص و جنبه‌های علمی در مقایسه با كشورهای اطراف مناسب است .
وی با اشاره به ورزش همگانی گفت : ورزش همگانی برای تمامی افراد ضروری است و لی انجام هرگونه ورزش برای بیماران بدون تجویز پزشك توصیه نمی‌شود و بهتر است افراد بالای 45 سال حتی اگر مشكل خاصی هم ندارندقبل از شروع ورزش از نظر مشكلات اسكلتی، عضلانی و قلبی توسط متخصص بررسی شوند.
رایگانی افرود:روشهای درمانی نوین چون لیزرتراپی، مغناطیس درمانی و نور درمانی معجزه نمی كند و این روشها در حیطه طب فیزیكی برحسب بیماری و برای سندرم‌های درد می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد اما نباید روش جایگزین درمان محسوب شود.
رییس مركز تحقیقات طب فیزیكی و توانبخشی شایع‌ترین بیماری‌های اسكلتی عضلانی را سندرم‌های دردهای عضلانی مانند كمردرد و آرتروز نام برد .

منبع:ایرنا

 

 

ردیف

مشخصات  کالا

تعداد

1

قیچی استاندارد مستقیم   5/18

1

2

قیچی مایو کرو    17

1

3

قیچی متسن بام – نلسون کرو    18

1

4

قیچی متسن بام – نلسون کرو    23

1

5

پنست استاندارد بی دندانه    16

1

6

پنست استاندارد بی دندانه    20

1

7

پنست استاندارد بی دندانه    25

1

8

پنست استاندارد با دندانه     16

1

9

پنست استاندارد با دندانه     20

1

10

پنست دو بیکی مستقیم        20

1

11

پنس موسکیتو هالستد مستقیم   5/12

2

12

پنس موسکیتو هالستد کرو     5/12

6

13

پنس کرایل مستقیم     14

2

14

پنس کرایل کرو       14

6

15

پنس بنگولا کرو      26

4

16

پنس روچستر پین مستقیم     20

1

17

پنس روچستر پین کرو     20

1

18

پنس کوخر مستقیم   2*1    16

2

19

پنس کوخر مستقیم   2*1    24

1

20

پنس جمینی (رایت انگل )     18

1

21

پنس جمینی (رایت انگل )     20

1

22

پنس رایت انگل لیهی (واسکولار )   23

1

23

پنس شان بکهاوس     13

8

 

 

ردیف

مشخصات  کالا

تعداد

1

قیچی استاندارد   5/14

1

2

قیچی متسن بام – فینو کرو    5/14

1

3

قیچی ظریف کرو    12

1

4

پنست آدسون بی دندانه   12

1

5

پنست آدسون با دندانه    12

1

6

پنست سمکین با دندانه    15

1

7

پنس بیبی موسکیتو هارتمن کرو    10

4

8

پنس موسکیتو هالستد کرو   5/12

3

9

پنس موسکیتو هالستد مستقیم  5/12

2

10

پنس موسکیتو هالستد مستقیم دندانه دار  5/12

2

11

پنس جمینی (رایت انگل )   14

1

12

پنس شان بکهاوس    11

5

13

پنس اسپونچ (رینگ )فورستر    18

1

14

سوزنگیر مایو – هگار   14

1

15

سوزنگیر مایو – هگار   16

1

16

دسته بیستوری استاندارد   3

1

17

دسته بیستوری استاندارد   4

1

18

اکارتور سن – مولر  5/8*7  16  کند

1

19

اکارتور سن – مولر  5/8*7  16  تیز

1

20

اکارتور فارابوف     12

1

21

پنس آلیس  4*5     15

1

22

پنس ببکاک    16

1

23

گیره وسایل  14

1

 

ردیف

مشخصات  کالا

تعداد

1

قیچی استاندارد مستقیم  5/16

1

2

قیچی متسن بام – نلسون کرو    18

1

3

پنست استانداردبی دندانه   14

1

4

پنست استاندارد بی دندانه    18

1

5

پنست استاندارد با دندانه    14

1

6

پنست استاندارد با دندانه    18

1

7

پنس موسکیتو هالستد کرو   5/12

2

8

پنس کلی مستقیم   14

2

9

پنس کلی کرو      14

3

10

پنس کوخر مستقیم  2*1   16

1

11

پنس جمینی (رایت انگل )   14

1

12

پنس شان بکهاوس    11

3

13

پنس اسپونچ (رینگ )فورستر    18

1

14

سوزنگیر مایو- هگار   14

1

15

سوزنگیر مایو – هگار   18

1

16

دسته بیستوری استاندارد    3

1

17

اکارتور فارابوف   12

1SET

18

پنس آلیس 5*6    15

1

19

پنس ببکاک   16

1

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران از الکترونیکی شدن فعالیت های آموزشی، پژوهشی و درمانی این دانشگاه خبر داد و گفت: تلاش می شود از سال آینده 25 تا 30 درصد دانشجویان دکترا که نیاز به فعالیت آزمایشگاهی ندارند، به صورت مجازی پذیرش شوند.
به گزارش وب دا، دکتر باقر لاریجانی در دومین همایش بیمارستان های تله مدیسین که امروز در سالن اجتماعات سالن مرکزی دانشگاه برگزار شد، با بیان اینکه علوم پزشکی در کشور نیازمند اطلاعات به روز و مدرن است، افزود: دانشگاه علوم پزشکی تهران به عنوان یکی از بزرگترین مراکز علمی کشور با داشتن 14 دانشکده، 26 بیمارستان، 81 مرکز تحقیقاتی، 2 هزار هیات علمی و 20 هزار دانشجو نیازمند تعریف جدیدتری از ارتباطات انسانی است که با الکترونیکی کردن فعالیت های دانشگاه امکان پذیر است.

وی در ادامه با بیان اینکه ارتباطات سنتی نمی تواند جوابگوی نیازهای علمی کشور باشد؛ تصریح کرد: با توجه به نقش فناوری های نوین در کاهش محدودیت های زمانی و مکانی می توان با تکنولوژی های الکترونیکی، سرعت ارتباطات علمی بین مراکز مختلف در خارج و داخل افزایش دهد. دکتر لاریجانی همچنین بیمارستان ها را از مراکز بسیار پیچیده و مهم دانشگاه ها عنوان کرد و گفت: با راه اندازی فناوری های نوین ارتباطی در بیمارستان ها به راحتی می توان شیوه های مدیریتی را در جهت کنترل، اعمال مدیریت و دسترسی سریع به اطلاعات پایه ارتقاء داد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران، در ادامه الکترونیکی و به روز کردن بیمارستان ها را کلید موفقیت دانشگاه در حوزه بهداشت و درمان دانست و اظهار کرد: اگر تصمیم گیری های مدیران در بیمارستان ها متناسب با اطلاعات به روز باشد، اعمال مدیریت در جهت رفع کاستی ها و سازندگی بیشتر موفقیت آمیز خواهد بود.

دکتر لاریجانی همچنین از راه اندازی طرح بررسی شیوه های مدیریتی مسئولان بیمارستان ها خبر داد و افزود: طبق تصمیم گیری های صورت گرفته از ابتدای آذرماه سال جاری بررسی هایی در خصوص برنامه های مدیران بیمارستان ها در جهت عملکرد بهتر و به روزتر صورت خواهد گرفت به طوری که این طرح هر سه ماه یک بار اجرا می شود.

وي همچنین دانشگاه علوم پزشکی تهران را از بزرگترین سازمان های مجازی کشور معرفی و تصریح کرد: در حال حاضر این دانشگاه با داشتن 29 هزار کاربر آنلاین در دانشگاه، 31 نشریه الکترونیک، 79 هزار صفحات وب، 29 میلیون سایت مجازی، نظام HIS اطلاعات بیمارستانی و پرسنلی و اینترنتی کردن اقدامات آموزشی نظیر ثبت نام ها قدم های استواری در جهت الکترونیکی کردن دانشگاه برداشته است.

دكتر لاريجاني با تاکید بر اینکه مسیر الکترونیکی شدن دانشگاه باید به صورت تخصصی صورت گیرد، گفت: تلاش می کنیم با راه اندازی مرکز آی تی تمامی مراکز، بیمارستان ها و دانشکده ها را با همدیگر لینک داده تا با ارتباطات سریع تر و به روز تر مسیر توسعه را ادامه دهیم.

رييس دانشگاه علوم پزشكي تهران، در پایان به وجود مشکلات و چالش ها در خصوص الکترونیکی کردن بیمارستان ها اشاره کرد و افزود: شورای آی تی دانشگاه با تلاش های مداوم در جهت رفع این مشکلات و چالش ها است به طوری که سیر این اهداف یک سیر مثبت در جهت الکترونیکی شدن دانشگاه ها است.

منبع: وب دا

مهندس قاسم عزت ور کارشناس فروش شرکت پیشرفت درمان در ارتباط با دستگاه های الکتروکوتر به خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی 2bb.ir  گفت: در سال 1925 برای نخستین بار دستگاه های کوتر توسط کمپانی Erbe آلمان وارد بازار شد. این دستگاه با استفاده از جریان الکتریکی برش ایجاد می کند و انعقاد حاصل از برش ها را کنترل می نماید؛ به گونه ای که این دستگاه ها رفته رفته تبدیل به جزء لاینفک اتاق عمل شدند.

وی ادامه داد: شش نسل مختلف از کوترها توسط کمپانی Erbe به بازار عرضه شده است. سیر تکاملی این دستگاه ها بدین صورت بوده است :

نسل اول: نسل لامپ خلایی بودند یعنی با استفاده از لامپ خلاء و جریان الکتریکی کار می کردند.

نسل دوم: ابداع ترانزیستورها و بهره از این قطعات در الکترو کوترهای این نسل .

نسل سوم: led  بیس، مدارات مجتمع و آی سی ها وارد شدند و سبب متحول شدن بحث کنترل و ورود نرم افزار به این سیستم شدند.

نسل چهارم: بحث دو شاخه های خروجی ایجاد شد و دو خروجی همزمان روی کوترها نصب شد.

نسل پنجم: کات هوشمند و دو خروجی کواگولشن هوشمند مطرح شد که به صورت اتوماتیک سنس می شدند؛

و در نهایت نسل ششم که مباحث safety بیمار و فول نرم افزاری انجام شد و امکان آپ گرید سخت افزار و نرم افزار روی سیستم های جدید را ایجاد نموده است.

وی افزود: مهمترین اتفاق بین نسل پنجم و ششم افتاد که خروجی دستگاه به صورت اتوماتیک کنترل شد که دیگر نیازی به تنظیم وات خروجی توسط کاربر نبود و دستگاه به صورت اتوماتیک وات خروجی را محاسبه می کند و مقدار واتی که مورد نیاز بافت هست را در خروجی می دهد. این تفاوت اصلی کوتر های نسل جدید و قدیم است.

 

مهندس عزت ور

عزت ور گفت: بحث بسیار اصلی الکترو سرجری و الکترو کوتر سوختگی ناشی از پلیت منفی بیمار است. با توجه به اینکه جریان الکتریکی از قلم وارد بدن می شود و از پلیت منفی از بدن خارج می شود با توجه به نحوه خروج جریان از الکترود منفی بیمار و طراحی الکترود منفی معمولا در محل اتصال به بدن بیمار سوختگی داریم که خوشبختانه در نسل جدید، کمپانی این مسئله را به طور صد در صد رفع نموده است؛ نه تنها احتمال سوختگی از میان رفته بلکه التهاب هم ایجاد نمی شود. این مسئله از طریق الگوریتم هایی که در انحصار کمپانی Erbe هستند انجام می شود بدین صورت که  جریان برگشتی و چگالی جریان برگشتی کنترل می شود ، کمپانی Erbe به وسیله ی الکترودهای حسی که الکترودهای سه تیکه هستند، جریان را پخش می کنند و باعث می گردند که جریان از یک نقطه وارد پلیت بیمار نشود به همین ترتیب شما به صورت صد در صد می توانید احتمال سوختگی در این کوترها را از میان ببرید. در این خصوص موارد حاد و حتی منجر به فوت بیمار در بیمارستان های کشور داشته ایم که با بهره گیری از این تکنولوژی از بین می رود.

کارشناس فروش پیشرفت درمان در رابطه با دیگر تفاوت های این دستگاه ها گفت: از دیگر تفاوت های قابل ذکر می توان به مدهای اختصاصی اشاره نمود. بحث بای پلار رزکشن ، ان دو کات و آیو کیو در گوارش استفاده می شود زیرا نحوه مدلاسیون جریان خروجی کوتر با توجه به مدلاسیون های مختلف ، شما با کات ها و مدلش های مختلف می توانید از دستگاه بگیرید این باعث می شود مدهای مختلف داشته باشید که برای جراحی های متفاوت استفاده کنید به طور مثال بحث ان دو کات در آندوسکوپی کات هست یعنی مواردیکه از دستگاه اندوسکوپی استفاده می کنیم و می خواهیم کات کواگویشن داشته باشیم این مدل انحصاری Erbe است یعنی ان دو کات بحث بای پلارزکشن هست که تو رزکتوسکوپی استفاده می شود و موارد دیگری که مدهای متفاوت برای کاربردهای کواگویشن و کاملا تخصصی می شود .

وی در پایان در رابطه با تفاوت مد بای پلار و منوپلار ها بیان کرد: با توجه به اینکه کات دستگاه الکترو سرجری با استفاده از جریان الکتریکی انجام می شود جریان از یک قسمت وارد بدن می شود و از قسمت دیگر خارج می گردد. بحث مونوپلار جریان از سر قلم مونوپلار (یعنی تک قطبی) وارد بدن می شود ، از بدن بیمار عبور می کند و از پلیت منفی بیمار خارج می شود که اصطلاحا مونوپلار نامیده می شود. در مواردیکه بافت های حساس به جریان داریم مانند مغز و اعصاب یا کبد که بافت هایی حساس دارند و نباید جریان زیادی از آنها عبور کند، از مد بای پلار استفاده می شود. در این مد قلم ها دو شاخه ای هستند. جریان از یک قطب وارد می شود از فاصله بین دو قطب عبور می کند و از قطب دیگر خارج می شود و نیازی به الکترود منفی ندارد.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی 2bb.ir

صفحه1 از2